5 قابلیت عالی عکاسی با دوربین های Panasonic Lumix – قسمت دوم

قابلیت اتوفوکس دوربین های Panasonic lumix

5 قابلیت عالی عکاسی با دوربین های Panasonic Lumix – قسمت دوم

 

فوکوس خودکار برای افراد، حیوانات و پرندگان در دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic Lumix دارای قابلیت های فوکوس اتوماتیک بسیار پیشرفته و سیستم ردیابی سوژه بسیار دقیق و حساس هستند. دوربین های سری S اوج این فناوری را به صورت یک سیستم AF تشخیص چهره هوشمند که از قابلیت یادگیری عمیق برخوردار است نشان می دهد.

این فناوری پیشرفته هوش مصنوعی می تواند انسان ها و همچنین حیوانات در حال حرکت مانند پرندگان، سگ ها و گربه ها را شناسایی نماید. در دوربین های Panasonic Lumix، ترکیب برنامه نویسی هوشمند و ارتباط فوق سریع بین لنز و سنسور دوربین با سرعتی در حدود 480 فریم در ثانیه با کمک فناوری Depth from Defocus می تواند فوکوس خودکار با دقت بسیار بالا با سرعت 0.08 ثانیه ارائه نماید.

 

قابلیت اتوفوکس دوربین های Panasonic lumix

 

قسمت اول 

سیستم اتوفوکوس دوربین های Panasonic Lumix بسیار انعطاف پذیر است. به عنوان مثال، هنگام تمرکز روی سوژه های انسانی، گزینه های اتوفوکوس متعددی همچون اتوفوکوس یک ناحیه و تک نقطه ای برای تعیین دقیق یک سوژه ثابت تا اتوفوکوس 225 نقطه ای وجود دارد تا کاربر بتواند فوکوس خود را بر روی یک سوژه در حال حرکت حفظ نماید. این هدف گیری به حدی هوشمند است که وقتی سوژه شما به عقب می چرخد و سیستم تشخیص چهره و چشم قادر به رد گیری سوژه نیست، سیستم فوکوس دوربین به طور خودکار به ردیابی بدن تغییر می کند!

عکاسی با شاتر مکانیکی، الکترونیکی یا ترکیبی در دوربین های Panasonic Lumix

به طور پیش فرض، بدنه دوربین های Panasonic Lumix از شاتر مکانیکی برای عکاسی استفاده می کنند. این امر مزیت های متعددی از جمله عکاسی بدون لرزش در شرایط خاص نورپردازی و همچنین امکان استفاده از فلاش فراهم می کند. با این حال، حداکثر سرعت شاتر شما به 8000/1 ثانیه محدود است.

اگر می خواهید با سرعت شاتر حتی بیشتر از این نیز عکاسی کنید، خواه برای ثبت حرکت یا کار در شرایط بسیار روشن، می توانید به یک شاتر کاملا الکترونیکی سوئیچ کنید تا حداکثر سرعت شاتر خود را به 16000/1 افزایش دهید.

 

عکاسی با شاتر مکانیکی ، الکترونیکی یا ترکیبی

 

با این وجود، حالت سومی نیز وجود دارد که حالت عکاسی ترکیبی را ارائه می نماید که نیاز به تغییر دستی بین این دو گزینه را برطرف می کند. با تنظیم شاتر AUTO در هنگام عکاسی، تا حداکثر سرعت 8000/1 ثانیه شاتر مکانیکی به طور پیش فرض عمل خواهد کرد، و در صورتیکه که می خواهید با سرعت شاتر بالاتر عکاسی کنید، شاتر الکترونیکی به طور خودکار فعال می شود.

اگر از دوربین دیگری استفاده می کردید که جابجایی بین این دو حالت شاتر به معنای سردرگم شدن در منوها بوده (یا اگر از DSLR ها به دوربین های بدون آینه سوویچ کرده اید که ذاتا فاقد شاتر الکترونیکی بوده اند)، این قابلیت یک کشف کوچک به حساب می آید.

فوکوس بعد از فشردن دکمه شاتر با وضوح 4K/6K در دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic Lumix با استفاده از وضوح تصویربرداری 4K (در سری G) یا 6K (در سری S)، قابلیت های عکسبرداری خارق العاده ای از جمله قابلیت ثبت عکس قبل از فشردن دکمه شاتر و یا تغییر و انتخاب مجدد نقطه فوکوس بعد از فشردن دکمه شاتر را در اختیار کاربر قرار می­دهد.

قابلیت های عکاسی 4K و 6K حالت های ترکیبی پی در پی هستند که این امکان را به شما می دهد تا کلیپ های ویدیویی با سرعت بسیار بالاتر از سرعت عکسبرداری مداوم استاندارد دوربین (60 فریم بر ثانیه در حالت 4K و 30 فریم بر ثانیه در حالت 6K) ضبط کنید، که از این طریق می توانید به صورت دستی تصاویر MP 8 از حالت 4K یا MP 18 از حالت 6K انتخاب و استخراج کنید. و این همان ابزاری است که به شما امکان می دهد ترفندهای جادویی عکاسی با دوربین خود انجام دهید!

 

عکس با وضوح 4k

 

اگر از صحنه های اکشن عکاسی می کنید قابلیت Pre-Burst Recording با استفاده از عکس های 4K یا 6K فریم هایی را قبل از حتی فشردن دکمه شاتر در حافظه بافر ذخیره می کند. بنابراین اگر در حال عکاسی از شخصی هستید، یا به دنبال عکاسی از یک توپ هستید، اما هنوز دکمه شاتر را کامل فشار نداده اید، جالب است بدانید که قبلا آن عکس را گرفته اید، می توانید به راحتی در فریم های ذخیره شده در بافر حرکت کرده و لحظه ای از دست داده را انتخاب کنید.

اگر مشغول عکاسی از یک سوژه ثابت هستید، می توانید با استفاده از قابلیت Post-Focus ز همان فناوری عکاسی پی در پی بهره بجویید. این دوربین یک کلیپ با سرعت 30 یا 60 فریم بر ثانیه را ضبط می کند که در طی آن صفحه فوکوس متحرک است. بعد از آن، می توانید به سادگی با ضربه بر نقطه مورد نظر خود بر روی صفحه نمایش،محل مورد نظر برای فوکوس را انتخاب کرده و آن فریم مشخص را استخراج کنید!

 

   Reference: digitalcameraworld ، wikipedia

ارسال دیدگاه