18 برنامه‌ی برتر تلویزیونی درباره‌ی عکاسی در Netflix ، Amazon Prime و آنلاین – قسمت سوم

کریس هوندروس

18 برنامه‌ی برتر تلویزیونی درباره‌ی عکاسی در Netflix ، Amazon Prime و آنلاین – قسمت سوم

 

لندن دهه‌ی شصت میلادی

 

12.دوفی؛ مردی که دهه‌ی شصت میلادی را به تصویر کشید:

 

این مستند بی بی سی روایتگر داستان عکاسی است به نام بیریان دوفی. او عکاس نمادینی است که به همراه دیوید بالی و ترنس دونووان به سه گانگی سیاه (Black Trinity)  معروف بودند و تعریف لندن از آزادی جنسیتی دهه‌ی شصت میلادی را بیان می‌کردند.

دوفی بیشتر به همکاری با دیوید بووی در تصویربرداری برای سه آلبوم معروف بود. Aladdin Sane، Lodger و Scary Monsters.

کریس، پسر او نیز به توصیف جذاب شخصیت‌های پنهان موجود در تصاویر می پردازد.

 

 

 

 

13. Everybody Street:

در این مستند به سنت عکاسی خیابانی در آمریکا پرداخته می‌شود. برخی فعالان این حوزه نیز در این برنامه حضور دارند. از جمله بروس دیویدسون، الیوت ارویت، جیل فریدمن، بروس گیلدن جول میروویتز و افراد دیگر.

این برنامه با دنبال کردن شکل هنر در بیش از نه قرن، به همراه نظردهی تاریخ شناسانی مانند مکس کزلوف و لوسانته، به هجوم احساسات، پشتکار شخصی و خطراتی که در پشت این حرفه پنهان شده اند می پردازد و توضیح می دهد که چرا نتیجه‌ی کار برای آنها انقدر مهم است.

 

عکاسان نشنال جئوگرافی

 

14. عکاسان نشنال جئوگرافی:

 

این برنامه‌ی تلویزیونی قدیمی که از سال 1996 شروع به کار کرد ما را همراه با چند عکاس به پشت صحنه‌ی آثار ثبت شده می برد. تمرکز این برنامه بر پاسخ دادن به این سوال است که “چطور می‌شود چنین تصاویری ثبت کرد؟!”

پاسخ شرکت کنندگان بسیار صادقانه و شفاف است و به کاوش همه‌ی موارد می پردازد. از مشکلات کاغذبازی اداری(مانند اخذ ویزا) گرفته تا خطرات حیات وحش یا راهزن‌ها. همچنین مبحث‌های تلخی مانند گرسنگی در آفریقا یا اجبار به تنها زندگی کردن در مدت عکاسی در این برنامه مطرح می شوند.

شاید این برنامه‌ی عکاسی کمی قدیمی بنظر برسد اما به اندازه ی برنامه های مدرن جذاب و چالش برانگیز است.

 

15. جهان عکاسی:

این هم یکی دیگر از برنامه‌های عکاسی آمریکایی رایگان است که ما را ترغیب به تماشا می کند. در گذشته این برنامه‌ی عکاسی بصورت هفته ای نیم ساعت از شبکه‌ی   ABCبین سالهای 1985 تا 1991 پخش می شد. بیش از 175 قسمت از آن هم پخش شد که شامل بیش از 450 داستان بود. الان هم حدود 200 قسمت در یک شبکه‌ی یوتیوب بارگذاری شده است.

در طول سه دهه‌ی اخیر عکاسی تغییر زیادی به خود دیده است ولی در مورد این برنامه‌ی عکاسی، همه‌ی موضوعات کاملا مرتبط به زمان ما هستند. این موضوعات در طیف گسترده‌ای هستند که تماشای آن ها خالی از لطف نیست.

 

کریس هوندروس

16.هوندروس:

 

این مستند روایتگر داستان کریس هوندروس، عکاسی است که در درگیری های لیبی در سال 2011 کشته شد. همچنین داستان‌های پشت هر تصویر ثبت شده نیز در این مستند بیان می شوند.

یک واقعیت اساسی هم درباره‌ی عکاسی مورد توجه است. این واقعیت که عکاسی بدون خطر امکان ناپذیر است و قابلیت عکاسی در جنگ از راه دور وجود ندارد!

 

17.ساعت صفر:

 

این برنامه حول موضوع ظهور تکنولوژی دیجیتال در عکاسی شکل گرفته است و نظر افرادی که از دوربین های چاپ سریع استفاده می کنند درمورد این تکنولوژی پرسیده شده است. سپس به وقایع ماه فوریه 2008 می‌پردازد که شرکت تولیدکننده این دوربین ها قصد توقف تولید را داشت که در پی آن احساسات افراد زیادی را برانگیخت. همچنین تلاش گروه کوچکی برای زنده نگه داشتن سنت استفاده از دوربین‌های چاپ سریع نیز بررسی شده است.

 

 

18.  Gone Shootin:

این برنامه‌ی تلویزیونی عکاسی زنده با اجرای جان مور و ریکی فلمینگ پخش می‌شود. در قسمت اول، پشت صحنه‌ی پروژه‌ی باکس آفیس که توسط جان مور برای تئاتر ملی اسکاتلند اجرا شده بود به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین با دعوت کولین پریور، عکاس منظره، در ارتفاعات جنوبی به بحث در مورد این حرفه می‌پردازند. اگرچه برنامه‌ی عکاسی جالبی است ولی تا حالا بیشتر از 8 قسمت آن ساخت و پخش نشده است.

 

قسمت اول 

قسمت دوم

 

ارسال دیدگاه