دوربین بدون آینه چیست؟ و چه چیزی آن را ازدوربین DSLR متمایز می کند؟

دوربین بدون آینه

آیا دوربین بدون آینه از دوربین DSLR  بهتر است ؟


اگر شما هم تازه وارد دنیای لنز های گوناگون شده اید احتمالا سوال بالا برای شما پیش آمده است . از آنجاییکه هر لنز با برند های مختلف و ویژگی های گوناگون در بازار موجود است ممکن است برای شما خیلی گیج کننده باشد که کدام یک مناسب شما هستند .

برای اینکه شما مفهوم دوربین بدون آینه  mirroreless camera رو بهتر درک کنید ما اطلاعاتی در مورد چگونگی کار کردن با این دوربین ها را به شما می گوییم که به صورت عملی هم متوجه نوع عملکرد آن ها بشوید .

دوربین بدون آینه چیست ؟


همانطور که از اسم این دوربین ها مشخص است این دوربین ها نیازی به رفلکس آینه در ساختار خود ندارند که می توان گفت این موضوع تفاوت اصلی آن ها با دوربین های DSLR  محسوب می شود . آینه در دوربین های DSLR باعث بازتاب نور به optical viewfinder می شود . در دوربین بدون آینه optical viewfinder وجود ندارد در عوض سنسور تصویر برداری در همه زمان در معرض نور است . این ویژگی به شما کمک می کند تا پیش نمایش دیجیتالی از تصویر خود بر روی صفحه LCD یا viewfinder داشته باشید .

واژه ی بدون آینه تا قبل از ظهور دوربین بدون آینه استفاده نمیشد در صورتی که در همان زمان ها هم دوربین بدون آینه وجود داشته است . از نظر فنی ، دوربین های بدون آینه همانند یک ردیاب سنج می باشد . اصطلاح بدون آینه به طور کلی برای برای توصیف دوربین هایی که لنز آن ها قابل تعویض است استفاده می شود که یا viewfinder  دارند یا ندارند .

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر ما از قبل دوربین های DSLR  را با قیمت های گوناگون داشته ایم دیگر چه نیازی به دوربین بدون آینه بوده است ؟ یک دلیل اصلی برای این موضوع سایز است . بدون جعبه ی آینه فضای داخلی دوربین های بدون آینه کوچکتر می شود که این موضوع هم به کوچکتر شدن سایز دوربین و هم به سبک تر شدن دوربین کمک می کند . دوربین های بدون آینه در ابتدا در بین مبتدی ها محبوب بود بعد از آن در بین حرفه ای هم رشد قابل توجهی در فروش داشت .

 

دوربین بدون آینه سونی

 

در ادامه ی مقاله به دیگر ویژگی های دوربین بدون آینه خواهیم پرداخت .

داشتن لنز های متنوع


همانند دوربین های DSLR ، به دوربین بدون آینه هم میتوان لنز های مختلفی نصب کرد . هر تولید کننده ی لنزی مانت اختصاصی خود را در طراحی لنز دارد بنابراین برا ی دوربین بدون آینه فقط از لنز بدون آینه استفاده نمی شود . به جز لنز Micro Four Thirds از هر لنز دیگری برا ی دوربین های بدون آینه می توان استفاده کرد . و لنز های Micro Four Thirds را می توان در هر دوربینی با همان مانت بدون توجه به برند آن استفاده کرد . یکی از موارد مطلوب در مورد این دسته از دوربین ها این است که فاصله ی  flange back در آنها یعنی همان فاصله ی بین لنز و سنسور لنز بسیار کمتر از DSLR است . این امر باعث می شود تا بتوانید از لنز های مختلف استفاده کنید حتی از دسته لنز هایی که توسط تولید کنندگان DSLR  ساخته شده است . کمپانی هایی مانند Fotodioxand Metabonessell آداپتور های لنزی تولید می کنند که در این صورت شما حتی از قدیمی ترین تا جدید ترین لنز های کانن را می توانید برای دوربین های بدون آینه خود استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که هنگام این کار برخی از عملکرد های عکاسی شما محدود می شود .

دوربین بدون آینه سونی

 

سنسور، فوکوس خودکار ، ویدئو


علی رغم اندازه ی کوچک دوربین بدون آینه نسبت به دوربین های DSLR  اندازه ی سنسور های این دوربین ها با هم برابر است . همانطور که کانن و نیکون در دوربین های DSLR خود سنسورهای تمام فریم و کراپ سنسور را ارائه می دهند ، سونی هم دوربین های بدون آینه را به صورت تمام فریم و کراپ سنسور به بازار عرضه کرده است .

توجه داشته باشید که لنز های موجود برای این دوربین ها با لنز های دوربین های DSLR  مشترک هستند پس اگر به دنبال یک دوربین سبک هستید باید بدانید که لنز های آن ها تفاوت وزنی و سایزی با لنز های DSLR  ندارد .

قابلیت فوکوس اتوماتیک در دوربین بدون آینه کاملا به نوع شرکت سازنده و لنز های مورد استفاده برای دوربین بستگی دارد. به همین دلیل خیلی سخت است که بگوییم دوربین های بدون آینه مزیت بیشتری نسبت به دوربین های DSLR دارد . به طور کلی می توان گفت دوربین های DSLR در ردیابی سوژه ی متحرک و در نور کم عملکرد بهتری دارند . همچنین با وجو اینکه دوربین بدون آینه قطعا از نظر AF  از دوربین های دیگر پیشی خواهد گرفت ولی از نظر عمر باتری در مقابل دوربین های DSLR حرفی برای گفتن ندارند . به دلیل استفاده مداوم از سنسور و نمایش زنده LCD یا EVF ، دوربین های بدون آینه خیلی سریعتر از DSLR باتری ها می سوزانند. در آینده قطعا این مشکل توسط شرکت های تولید کننده حل شد . با این حال زمانی که حرف از فیلمبرداری می شود قطعا دوربین های بدون آینه از دیگر دوربین ها پیشی می گیرد در ضمن توجه شرکت ها تولید کننده ی دوربین های بدون آینه مثل سونی و پاناسونیک به کیفیت بالا ی فیلمبرداری خیلی بیشتر از شرکت ها  کانن و نیکون بوده است بنابراین طرفدار های بیشتری به خود جلب کرده اند .

ارتقاء و لوازم جانبی


اگرچه دوربین های بدون آینه جدید تر از دوربین ها ی DSLR  هستند اما از نظر لوازم جانبی هیچ کمبودی ندارند . لنز های متنوع و باتری های خارجی گوناگونی برای آن ها ارائه شده است که باعث بهبود عملکرد آن ها می شود.

اگر چه هنوز زمانی که صحبت از نورپردازی استودیویی می شود دوربین ها ی DSLR قابل اطمینان هستند اما در آینده ی نزدیک شرکت های تولید کننده ی تجهیزات جانبی بروز رسانی می شوند تا برند های بیشتری همکاری کنند پس از نظر تجهیزات نورپردازی جانبی هم دوربین بدون آینه با دیگر دوربین ها برابری خواهد کرد .

دوربین بدون آینه

نتیجه گیری نهایی


به طور کلی می توان نتیجه گرفت که دوربین بدون آینه بهتر و یا بدتر از دوربین DSLR  نیست و معایب و مزایی دارد که بسته به نوع کار خود می توانید به گزینش این دوربین بپردازید . اگر قابل حمل بودن و سبک بودن دوربین برای شما حائز است و دوام باتری خیلی مهم نیست شک نکنید که دوربین های بدون آینه سونی گزینه ی مناسب شماست .

از جمله دوربین های بدون آینه موجود در مهرانی کم

دوربین بدون آینه Sony A7R

ارسال دیدگاه