دوربین فیلمبرداری کوچک

دوربین فیلمبرداری کوچک

زمانی دوربین های فیلمبرداری کوچک ( small camera filming ) طرفداران زیادی نداشتند اما این روز ها در هر خانه ای می توان یکی از این دوربین ها را پیدا کرد. با پیشرفت فناوری و پایین آمدن قیمت دوربین فیلمبرداری کوچک این گونه دوربین ها محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. ممکن است در بازار یا اینترنت این نوع دوربین ها را با نام های مختلفی دیده باشید، مثلا دوربین کوچک مخفی، دوربین جاسوسی و غیره. این دوربین ها کاربردهای گسترده ای دارند، از مانیتور کردن اتاق کودک گرفته تا بررسی امنیت منزل می توان از این دوربین ها استفاده کرد.
یکی از مزیت های اصلی این نوع دوربین ها قابلیت نصب و استفاده آسان از آنهاست. با توجه به این که اکثر مدل های دوربین فیلمبرداری کوچک مشابه یکدیگر هستند نصب و راه اندازی آنها نباید چندان دشوار باشد. در اینجا به بررسی نکاتی در مورد نحوه استفاده از دوربین فیلم برداری کوچک می پردازیم.

محل قرارگیری دوربین فیلمبرداری کوچک


دوربین فیلمبرداری کوچک

برای شروع کار با دوربین فیلمبرداری کوچک باید مطمئن شوید که دوربین شما خط دید مناسبی دارد. در مورد سوژه فکر کنید. اگر سوژه مورد نظر شما یک شخص باشد باید رفتار و محل قرارگیری آن را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که هیچ مانعی در مقابل سوژه قرار ندارد. مثلا در مورد چک کردن نوزاد باید دوربین را در جهت گهواره قرار دهید و یا در مورد بررسی ورود و خروج باید آن را به سوی در  قرار دهید.
در اینجا باید به نکته ای اشاره کرد. امروزه بسیاری از مدل های دوربین فیلمبرداری کوچک دارای قابلیت ضبط صدا نیز هستند اما اگر دوربین را در کنار بلندگو یا تلویزیون قرار دهید این قابلیت چندان به کارتان نخواهد آمد. صدای بلندگوی یا تلویزیون سایر اصوات محیط را تحت تاثیر قرار داده و صداهای ضبط شده عملا بلا استفاده خواهند شد. بهترین روش قرار دادن دوربین فیلمبرداری کوچک در نقطه مقابل این دستگاه ها در اتاق است.
حالا که صحبت از محل قرارگیری دوربین شد فراموش نکنید که منبع برق را هم در نظر داشته باشید. بعضی از مدل های دوربین فیلمبرداری کوچک دارای باتری داخلی هستند در نتیجه می توان آنها را در هر نقطه ای جایگذاری کرد اما در مورد مدل هایی که دارای باتری نیستند مجبورید آنها را در کنار پریز برق قرار دهید. همچنین اگر دوربین شما دارای قابلیت اتصال به اینترنت از طریق کابل باشد باید آن را در کنار یک روتر و یا کامپیوتر قرار دهید. مطمئنا می خواهید که کابل های بلند دور تا دور اتاق شما را بگیرند.
در نهایت باید دقت داشته باشید که برخی مکان ها یا طرح ها یا الگو ها توجه را به خود جلب می کنند. در صورتی که می خواهید دوربین فیلمبرداری کوچک شما دیده نشود آن را در مکان هایی که توجه را به خود جلب می کنند قرار ندهید. یک ایده خوب این است که دوربین را بالاتر یا پایینتر از خط دید قرار دهید. یا دوربین را در زیر میز یا صندلی ها قرار دهید.

نصب دوربین فیلمبرداری کوچک


دوربین فیلمبرداری کوچک

اولین مشکل محتمل در هنگام نصب دوربین فیلمبرداری کوچک مساله میزان نور محیط است. از طرفی این دوربین ها برای ثبت تصویر شفاف نیاز به نور زیادی دارند و از طرف دیگر اگر میزان نور زیادی به دوربین بتابد تقریبا هیچ چیز در تصویر مشخص نخواهد بود.  دوربین شما باید از منابع نور بزرگ در محیط دور باشد و همچنین در هنگام ضبط تصویر باید نور کافی در محیط موجود باشد.

مساله دیگر این است که مطمئنا می  خواهید دوربینتان را به بهترین شکل استتار کنید. اگرچه دوربین باید در خط دید و میزان نور مناسبی قرار گرفته باشد اما مطمئنا نمی خواهید کسی به آسانی متوجه آن شود. می توانید از دوربین هایی استفاده کنید که تا حد امکان کوچک باشند و یا آن را به شکل یکی از وسایل روزمره زندگی در آورید. ممکن است در بازار با دوربین هایی مواجه شوید که به شکل وسایلی نظیرچوب لباسی دیواری و یا دستگاه تصفیه هوای اتاق باشند. مطمئنا کسی متوجه دوربینی که شبیه این طور وسایل باشد نخواهد شد.

وقتی که دوربین فیلمبرداری کوچک خود را نصب کردید باید آن را آزمایش کنید. این مساله مخصوصا در مورد دوربین هایی که قابلیت تشخیص حرکت یا صدا را دارند بسیا ر مهم است. شما باید مطمئن شوید که دوربین به درستی کار می کند و در زمانی که به آن احتیاج دارید به خوبی عمل خواهد کرد. فراموش نکنید که این کار را تنها یک بار انجام ندهید بلکه دوربین را هر یک یا دو هفته مورد آزمایش قرار دهید.

نگهداری از دوربین فیلمبرداری کوچک


دوربین فیلمبرداری

فکر نکنید حالا که دوربین فیلم برداری کوچک خود را نصب و آزمایش کردید کار تمام شده است. این دوربین ها به کمی توجه و نگهداری هم نیاز دارند. مثلا در مورد دوربین هایی که باتری دارند باید به طور مداوم شارژ باقیمانده باتری را بررسی کنید و یا باتری دوربین را تعویض کرده و یا در صورت لزوم دوربین را شارژ کنید.

برای اینکه ببینید هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید می توانید نگاهی به دفترچه راهنمای دوربین بیندازید و در صورتی که در دفترچه راهنما به این موضوع اشاره ای نشده بود  می توانید خودتان بررسی کنید که شارژ دوربین هر چند وقت یک بار تمام می شود.

مورد دیگری که باید بررسی شود حافظه دوربین فیلمبرداری کوچک است تا در صورت پر شدن آن را  تخلیه کنید مخصوصا اگر دوربین شما از کارت حافظه استفاده می کند و قابلیت اتصال به شبکه را ندارد. اگر از یک سرور برای ضبط تصاویر استفاده می کنید نیازی به بررسی این مورد نخواهید داشت.

و در نهایت دقت داشته باشید که دوربین فیلمبرداری کوچک نیز مانند همه دستگاه های الکترونیکی ممکن است خراب شود. بنابر این حتما به طور مرتب دوربین را از نظر کارایی برسی کند.

دفترچه های راهنما

یکی از مشکلات موجود در مورد دوربین های فیلمبرداری کوچک این است که انواع مختلفی از آن ها در بازار موجود است و هر کدام از این مدل ها دستورالعمل و نحوه نصب مختص خود را دارند. اما شباهت هایی هم بین بعضی از این نوع دوربین ها وجود دارد به ویژه بعضی از مدل های کوچکتر که مربعی شکل هستند دستورالعمل های استفاده تقریبا یکسانی دارند.

نکاتی در مورد خرید دوربین فیلمبرداری کوچک


کیفیت تصاویر ثبت شده توسط دوربین های فیلمبرداری کوچه به سخت افزار این دوربین ها بستگی دارد. ممکن است کوچکترین این دوربین ها قابلیت ها و نو آوری های فوق العاده ای داشته باشند. در ابنجا به بررسی نکاتی در مورد ویژگی های کلیدی این دوربین ها در هنگام خرید می پردازیم.

نرخ فریم (Frame Rate)

ویدیو از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده است که در سرعت مشخصی پشت سر هم نمایش داده می شوند. هرچه عکس ها با سرعت بیشتری جایگزین شوند ویدیو نرم تر نمایش داده می شود. به این ویژگی نرخ فریم یا فریم ریت می گویند و واحد آن فریم بر ثانیه است. برای ضبط ویدیو های بهتر نیاز به نرخ فریم بالاتری دارید. میزان نرخ فریم قابل قبول باید بالاتر از 12 فریم بر ثانیه باشد. دوربین های فیلم برداری کوچک معمولا نرخ فریمی برابر با 30 فریم بر ثانیه دارند.

رزولوشن

رزولوشن تعداد پیکسل هاییست که دوربین می تواند درصفحه نمایش دهد. پیکسل کوچکترین واحد رنگ است که در صفحه نمایش داده می شود. هرچه رزولوشن بالاتر باشد تصویر با کیفیت تر خواهد بود. بیشتر دوربین های فیلمبرداری کوچک توانایی فیلمبرداری با رزولوشن 1920 در 1080 یا همان HD را دارند. این بالاترین رزولوشن موجود نیست زیرا امروزه دوربین ها با کیفیت 4K فیلمبرداری می کنند اما برای دوربین های کوچک این مقدار کافی به نظر می رسد.

تشخیص حرکت

برای یک دوربین فیلمبرداری کوچک این گزینه یک ضرورت است فارغ از اینکه استفاده شما از این دوربین چه باشد. دلیل اینکه به قابلیت تشخیص حرکت نیاز دارید این است که باید بتوانید باتری دوربین را ذخیره کنید. بنابراین دوربین باید بتواند در هنگامی که بلا استفاده است بدون فعالیت بماند و تنها هنگامی که دوربین حرکتی را تشخیص داد روشن شود.

دید در شب

دورانی که در آن نمی شد در تاریکی فیلمبرداری کرد به پایان رسیده است. امروزه قابلیت دید در شب یکی از ویژگی های استاندارد در دوربین های فیلمبرداری کوچک است. با استفاده از نور مادون قرمز دوربین می تواند میدان دید را برای ثبت سوژه در نور کم تشخیص دهد.

ویژگی خوب نور مادون قرمز این است که این نور باچشم غیر مسلح دیده نمی شود. برای اینکه بدانید کیفیت ویژگی دید در شب دوربینتان چقدر خوب است باید عدد مادون قرمز آن را بدانید. قانون کلی این است که هرچه نور مادون قرمز بیشتر باشد در نور کم روشنایی بیشتری خواهید داشت.

زمان ضبط

این یکی دیگر از ویژگی های مهم در دوربین فیلمبرداری کوچک ست. زمان صبط دوربین به سایز باتری بستگی دارد. با توجه به سایز کوچک این نوع دوربین ها نباید انتظار داشته باشید که باتری بتواند به همان اندازه دوربین های با سایز معمولی جوابگو باشد.

وای فای

اگرچه این ویژگی در تمامی انواع دوربین های فیلمبرداری کوچک وجود ندارد اما یکی از قابلیت های بسیار مهم به شمار می رود. در صورت اتصال به اینترنت می توانید تصویر دوربین را به صورت زنده از طریق اپلیکیشن مشاهده کنید. اگر به دنبال دوربین فیلمبرداری کوچک برای امنیت منزل می گردید این ویژگی بسیار مهم خواهد بود.

طول عمر

اگر روی یک وسیله الکترونیکی سرمایه گذاری می کنید طبیعتا انتظار دارید که زمان زیادی برایتان کار کند. دوربین های فیلمبرداری کوچک اندازه بسیار کوچکی دارند و برای شرایط سخت ساخته نشده اند. با این وجود می توانید مدل هایی را بخرید که نسبت به دیگر مدل ها طول عمر بیشتری دارند. پوشش محافظ اضافه به محافظت از دوربین در مقابل عناصر مختلف کمک می کند در غسر این صورت در هنگام استفاده باید دقت بیشتری به خرج دهید.

معمول ترین مدل های دوربین فیلمبرداری کوچک


دوربین فیلمبرداری

در هنگام انتخاب دوربین فیلمبرداری کوچک قبل از هر چیز باید بتوانید نوع دوربین را نتخاب کنید. بازار این دوربین ها پر از انواع مختلفی است می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. اگر نیاز به فیلم برداری در شب دارید باید دوربین باید دارای قابلیت دید در شب باشد. اگر برای امنیت منزل از این دوربین استفاده می کنید دوربین های دارای قابلیت تشخیص حرکت بهترین گزینه ممکن هستند. همچنین باید بدانید که دوربین مورد نظر چطور کار می کند زیرا این تعیین کننده نووع دوربین خواهد بود. بعضی مدل ها تصاویر را در کارت حافظه ذخیره می کنند در حالی که بعضی مدل ها تصاویر را به دستگاه دیگری میفرستند. بعضی دستگاه ها نیز دارای وای فای و یا کابل USB هستند. دوربین های USB Mini Camera دارای یک کارت SD به عنوان یکی از قطعات داخلی خود هستند. هر چند خود حافظه نیز کوچک است اما نباید انتظار داشته باشید که این دوربین ها کوچکترین دوربین ها در نوع خود باشند. نوعی از دوربین ها نیز هستند که بسیار کوچک طراحی شده و Button Camera نام دارند. این دوربین ها بسیار کوچک و شبیه دکمه طراحی می شوند. به علت سایز کوچک این دوربین ها ممکن است کیفیت تصویر زیاد مناسب نباشد امادر بیشتر موارد این دوربین ها به اندازه کافی قدرتمند هستند چون که فناوری ضبط تصویر در داخل یک جعبه کوچک قرار دارد و لنز دوربین در انتهای یک سیم بلند قرار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *