با شاتر دوربین و معنای آن بیشتر آشنا شوید

با شاتر دوربین و معنای آن بیشتر آشنا شوید

شاید شما هم جزو آن دسته از افردی باشید که از عکاسی لذت می‌برید اما در عین حال با اصطلاحات مربوط به آن آشنا نیستید. شاید بارها و بارها کلمه شات یا شاتر را شنیده باشید اما به طور دقیق ندانید که معنای آن چیست. پس در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این اصطلاح رایج عکاسی و معنی آن بیشتر آشنا کنیم.

شاتر پرده متحرکی است که در مقابل فیلم یا گیرنده تصویر قرار می‌گیرد و مانع رسیدن نور به آن می‌شود. اما در زمان عکسبرداری این پرده کنار رفته و نور در طی زمانی مشخص و تنظیم شده به گیرنده دوربین می‌رسد و سپس شاتر دوباره بسته می‌شود.

اما سرعت شاتر در حقیقت مدت زمانی است که شاتر دوربین باز شده و نور به گیرنده دوربین می‌رسد. صدای ناشی از باز و بسته شدن دریچه دوربین را نیز کلیک می‌گویند.شاتر چیست

یک شاتر سریع در 1/1000 ثانیه روی می‌دهد و شبیه یک چشمک فوق‌العاده سریع است. یک شاتر آهسته 2 ثانیه‌ای مشابه حالتی است که شما چشمان خود را باز نگه‌داشته و بعد چشمک می‌زنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که مغز می‌تواند در زمان باز بودن چشم تمام مشاهدات را ضبط کند؛ بنابراین وقتی به یک شیء متحرک نگاه می‌کنید و چشمانتان به مدت طولانی باز است، یک تصویر مبهم در مغز ثبت می‌شود.

اما اگر می‌خواهید بدانید که چه سرعتی برای شاتر عکس‌تان مناسب است، باید بدانید که چیزی در صحنه متحرک است یا نه و دوست دارید آن حرکت را چطور در عکس‌تان ثبت کنید.

سرعتی که انتخاب می‌کنید، به نسبت موضوع عکس و این که می‌خواهید تا چه اندازه تار شود، متفاوت خواهد بود.

گاهی تحرک در عکس خوب است: برای مثال وقتی می‌خواهید از یک آبشار عکس بگیرید و شدت جاری شدن آب را نیز نشان دهید، و یا هنگام عکاسی از مسابقات اتومبیلرانی که می‌خواهید شدت سرعت را به نمایش بگذارید، سرعت پایین شاتر گزینه‌ی بسیار خوبی خواهد بود.
در همه‌ی این موارد نیاز به سه پایه خواهید داشت در غیر این صورت باید ریسک لرزش دوربین را قبول کرد.

پس اگر این بار در مورد تعداد شات دوربین شنیدید تعجب نخواهید کرد چرا که منظور تعداد عکس‌های گرفته شده با دوربین است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *