Dual Pixel AF چیست ؟

Dual Pixel AF چیست ؟ وکاربرد آن در دوربین های DSLR چیست ؟
در دنیای عکاسی حرفه ای یکی از نیاز های ویژه هر عکاسی، فوکوس کشیدن مناسب روی سوژه های مورد نظر میباشد. کانن با تکنولوژی Dual Pixel CMOS AF انقلابی عظیم در سیستم AF دوربین های DSLR ایجاد نمود.
سال 2012 کانن اولین دوربین خود که مجهز به سیستم Dual Pixel CMOS AF بود را وارد بازار کرد تا آن موقع سیستم فوکوس تمام DSLRهای کانن مبتنی بر سیستم AF معمولی بود. اولین دوربین کانن که مجهز به این سیستم فوکوس قدرتمند بود دوربین Canon 70D است. در مدل بعدی این کمپانی (Canon 80D) نیز از این سیستم فوکوس استفاده شد. همچنین به مرور زمان از این قابلیت در دوربین های سینمایی این کمپانی نیز استفاده شد مانند C100 و C300.
یکی از چالش های اساسی در حرفه عکاسی، عکاسی در حالت LiveView است که به عنوان یک روش حرفه ای در عکاسی نوین به حساب می آید. کانن با سیستم Dual Pixel CMOS AF گامی بزرگ برای سهولت در این امر برداشت.
عکاسی ماکرو یکی دیگر از چالش هایی بود که با وجود این سیستم پیشرفته به یکی از زیباترین زمینه های عکاسی تبدیل شد. در عکاسی ماکرو تعیین نقطه فوکوس به عنوان چالش اصلی به حساب می آید. سیستم Dual Pixel CMOS AF کار فوکوس در عکاسی ماکرو را بسیار راحت و دقیق کرده است. عکاسانی که دارای دوربین های مجهز به این سیستم هستند میتوانند دوربین خود را به راحتی به سوژه مورد نظر نزدیک کنند و با لمس نقطه مورد نظر در صفحه نمایش فوکوس دقیق را به راحتی انجام دهند.
دیگر قابلیتی که این سیستم به دوربین های کانن اضافه کرده است، تشخیص چهره دقیق افراد و قفل کردن روی آن ها است. در زمان عکاسی کافی است شما کادر بندی دقیقی از محیط عکاسی خود انجام دهید سپس دوربین خود را روی این حالت (Dual Pixel) قرار دهید. میبینید که دوربین شما به صورت اتوماتیک چهره افراد داخل کادر را به سرعت و دقت تشخیص میدهد  و روی آن ها قفل میکند.
اما شاید مهم ترین قابلیت این سیستم هوشمند، عکاسی از سوژه هایی با تحرک بالا باشد. مانند عکاسی حیات وحش، ورزشی و یا عکاسی از بازیگوشی کودکان.
سیستم Dual Pixel AF به خوبی این امکان را به شما میدهد تا تصاویری شارپ و بدون خطای عکاسی از سوژه های متحرک خود شکار کنید. با فعال کردن این سیستم کافیست شما سوژه مورد نظر خود را در 80 درصد میانی کادر قرار دهید و دکمه شاتر را فشار دهید سپس میبینید که ادامه کار با دقت و سرعت به صورت اتوماتیک انجام میشود.
اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که این سیستم فقط برای یک سوژه در کادر استفاده میشود، اگر در همین حال سوژه ی دیگری وارد کادر شود این سیستم دچار اختلال میشود؟
جواب این سوال در مدل های مختلف کانن متفاوت است. در مدل های پیش رفته مانند 7D Mark II، 80D و 5D Mark IV تنظیمات پیش رفته ای برای چنین مواقعی وجود دارد. اما در مدل های دیگر و در حالت فیلمبرداری با فعال کردن گزینه Movie Servo AF که دارای تنظیمات ” حساسیت دنبال کردن سوژه ” است میتوانید میزان حساسیت فوکوس دوربین روی سوژه های مورد نظر را تنظیم دستی کنید. در واقع این ویژگی به شما این امکان را میدهد تا سرعت فوکوس خودکار دوربین خود را تنظیم کنید.
در ادامه مطلب نحوه کارکرد این سیستم در ویدئویی کوتاه نمایش داده شده است.

 

ارسال دیدگاه