نقد و بررسی دوربین Panasonic Lumix G100

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 از منظری دیگر:

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 امروزه توسط بسیاری از عکاسان حرفه ای صورت گرفته است تا بتوانند متوجه مزایا و نقاط ضعف این دوربین شوند. همواره باید در نظر داشت که دوربین فوق به عنوان یک دوربین vlogging سطح ابتدایی طراحی شده است و به خوبی می توان فعالیت های روتین را با آن انجام داد. این دوربین دارای سنسور بزرگتری نسبت به دوربین های کامپکت رقیب مانند Canon PowerShot G7 X Mark III و Sony ZV-1 است و همچنین دارای لنزهای قابل تعویض است که باعث می شود کمی متنوع تر ظاهر گردد.در شرایط یکسان، ردیابی صدا OZO در این دوربین بسیار خوب کار می کند، اما بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که پس از تهیه این دوربین، افراد به زودی به یک میکروفون خارجی مانند Rode Wireless Go نیاز پیدا خواهند کرد.در بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 مشخص گردید که دوربین فوق فاقد برخی از ویژگی های جدید مبتنی بر وبلاگ مانند اولویت چهره، ویترین محصول Sony ZV-1 و قابلیت پخش زنده Canon G7 X III است. اما باید بیان داشت که این دوربین می تواند سطح خوبی از کنترل را با قابلیت محدود کردن عمق بدون نیاز به حجم زیاد ارائه دهد.

پیشنهاد ویژه: خرید دوربین دست دوم با قیمت استثنایی

مزایا Panasonic Lumix G100

 • بسیار فشرده و کوچک
 • منظره یاب و صفحه لمسی با زاویه دید متفاوت
 • Smart Ozo Audio نوکیا روی صفحه

 

نقاط ضعف Panasonic Lumix G100

 • برش فیلم در حالت 4k

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 از منظری دیگر:

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 از منظری دیگر:

در حالی که ممکن است فکر کنید Panasonic G100 جایگزینی عالی برای Panasonic G90 است، اما در واقع می توان بیان داشت که در جایگاه پایین تر و در مجموعه دوربین های بدون آینه قرار دارد.

این مورد برای وبلاگ نویسان جدید و افرادی خوب است که می خواهند فیلمبرداری را به تازگی شروع کنند. اما از سوی دیگر صفحه نمایش لمسی دارای زاویه ای متغیر است که از جلوی دوربین به راحتی دیده می شود.

فناوری صوتی جدیدی به نام OZO Audio که توسط نوکیا بر روی این دوربین تعبیه شده است، موجب می شود تا بدون استفاده از میکروفون خارجی ضبط صدا بهبود داده می شود.پاناسونیک مصر است که تاکید کند دوربین جدید می تواند برای عکس های نیمه حرفه ای استفاده شود.

این دوربین دارای سنسور نوع 20.3 مگاپیکسل چهار سوم به همراه یک منظره یاب داخلی است.

 

بررسی مشخصات Lumix G100

 • نوع دوربین: بدون آینه
 • زمان عرضه به بازار: 24 ژوئن 2020
 • سنسور: 20.3 مگاپیکسل از نوع CMOS چهار سوم
 • پایه لنز: میکرو چهار سوم
 • صفحه نمایش: صفحه نمایش لمسی 3 اینچی با 1،840،000 نقطه و زاویه دید متفاوت
 • منظره یاب: منظره یاب الکترونیکی 3،480،000 نقطه
 • وزن: فقط 310 گرم بدنه ، 352 گرم با کارت SD و باتری ، 412 گرم با لنز 12-32 میلی متر
 • ابعاد: 115.6 × 82.5 × 54.2 میلی متر

 

امکانات دوربین Panasonic Lumix G100

پس از بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 مشخص گردید که این دوربین کوچک دارای امکانات متفاوتی است.

وبلاگ نویسی در حال حاضر یک حوزه در حال رشد است و پاناسونیک شهرت خوبی در بین فیلمبرداران برای ارائه دوربین های مخصوص به وبلاگ دارد.

پاناسونیک که به دنبال جذب نظر مثبت بازار، Lumix G100 را معرفی کرده است که در عین داشتن ویژگی هایی که آن را برای عکاسی نیه حرفه ای مناسب می کند، برای فیلمبرداران تازه کار و وبلاگ نویسان نیز قابل استفاده باشد.

به عبارت دیگر، این بدان معناست که می تواند فیلمبرداری 4k یا Full HD را با انتخاب نرخ فریم با دوربین فوق انجام دهید. با این حال، نکته ای که باید در ضبط 4k در نظر داشته باشید این است که در این نوع فیلمبرداری، برشی کمی در نظر گرفته  شده است، بنابراین لنز کیت 12-32 میلی متری کمی طولانی تر از فاصله کانونی مناسب معمول 24-64 میلی متر به نظر می رسد.

بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 به صورت قدم به قدم

در  بررسی دوربین Panasonic Lumix G100 باید در نظر داشته باشید، Panasonic G100 دارای یک شاخص فریم هنگام ضبط است که زمان شروع ضبط، قابی را با رنگ قرمز ترسیم می کند.

همچنین یک ویژگی Frame Marker وجود دارد که می تواند برای نشان دادن چارچوبی مناسب از نسبت های مناسب برای برخی از کانال های رسانه های اجتماعی تنظیم شود.

ویدیو به صورت عادی ضبط می شود، اما می توانید موارد موجود در قاب را با نسبت تصویر انتخابی خود پیش نمایش دهید.همچنین بر روی صفحه این دوربین حالت حالت Slow & Quick وجود دارد تا از حرکت آهسته و حرکت سریع استفاده کنید.

هنگامی که این مورد انتخاب می شود، گزینه های منو برای فعال کردن ضبط سریع 2x ، 4x و 8x یا ضبط آهسته 2x و 4x به نمایش در می آیند. دوربین فرکانس را بالا می برد یا کاهش می دهد و فیلم با سرعت مورد نظر خروجی می گیرد، بنابراین نیازی به تنظیم نرخ فریم پخش در پس پردازش نیست.

در حالی که طبق معمول، صدا در حالت Slow & Quick ضبط نمی شود، سیستم فوکوس خودکار کار می کند، که بازدهی فیلم ها بهتر شود.خبر خوب دیگر این است که Panasonic G100 دارای تثبیت کننده تصویر ترکیبی 5 محوره است.

این یک سیستم تثبیت کننده الکترونیکی درون دوربین را با تثبیت کننده مبتنی بر لنز در هنگام استفاده از لنز تثبیت شده ترکیب می کند.

امکانات اضافی  دوربین Panasonic Lumix G100

 •  هنگامی که صفحه نمایش زاویه دید Lumix G100 به سمت جلو چرخانده می شود، دوربین به حالت سلفی تغییر می کند. در این حالت اگر دکمه ضبط ویدئو فشار داده شود، شمارش معکوس روی صفحه ظاهر می شود. اگر این مورد از طریق منو فعال شود، G100 به دنبال چهره و چشم در قاب است و روی آنها تمرکز می کند.

امکانات اضافی در بررسی دوربین Panasonic Lumix G100

 • اگرچه G100 دارای پورت 3.5 میلی متری برای اتصال میکروفن خارجی است اما دارای سیستم ضبط صدایی به نام OZO Audio نیز است.
 • این اولین بار برای دوربین های بدون آینه است که از این تکنولوژی استفاده می کنند.
 • در G100، OZO Audio از سه میکروفون داخلی استفاده می کند. لذا می تواند همزمان با تشخیص چهره برای ردیابی فرد صحبت کننده و بهینه سازی صدا برای او فعالیت کند. میکروفون را می توان روی حالت خودکار، فراگیر، جلو یا عقب تنظیم کرد، بسته به اینکه پیش بینی می کنید مهمترین صداها از کجا خواهند آمد، قادر هستید تا این بخش را سفارشی کنید.
 • در حالی که  در این دوربین برخی از ویژگی ها برای کمک به مبتدیان یا غیر فیلمبرداران طراحی شده است، اما برخی ویژگی های جذاب برای افراد حرفه ای نیز وجود دارد.  به عنوان مثال، در میان سبک های عکاسی می توانید مواردی چون (استاندارد، زنده، طبیعی، تک رنگ، منظره، پرتره و سفارشی) را مشاهده نمایید.
 • همچنین، شما می توانید به دوربین اجازه دهید هنگام فیلمبرداری کنترل نوردهی را در دست بگیرد. در صورت تمایل می توانید کنترل کامل دستی را خود شخصا به دست بگیرید. حالت های اولویت دیافراگم و شاتر نیز کاملا قابل سفارشی شدن هستند.

 

ویژگی های شاخص در بررسی دوربین Panasonic Lumix G100

ویژگی های شاخص:

اگرچه Panasonic G100 برای وبلاگ نویسان طراحی شده است، اما دارای ویژگی های خوبی نیز است که می توان از آن در عکاسی نیمه حرفه ای استفاده نمود.

نکته مهم این است که در این دوربین یک منظره یاب الکترونیکی 3،480،000 نقطه قرار دارد لذا وقتی خورشید به صفحه پشت دوربین می تابد، ارزیابی نوردهی و ترکیب رنگ را بسیار ساده تر می کند.

علاوه بر این، یک درگاه usb کوچک بر روی بدنه وجود دارد که می تواند به فلش ها متصل گردد. نمی توان منکر این موضوع شد که پاناسونیک به دنبال طراحی مینی DSLR برای Lumix G100 بوده است لذا این بدان معناست که منظره یاب الکترونیکی در مرکز صفحه بالایی قرار دارد و به خوبی قابل دسترس است.

مطالب مرتبط:

 Reference: Camerajabber

ادمین
ارسال دیدگاه