5 قابلیت عالی عکاسی با دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic سری Lumix قادر به ثبت عکس ها و تصاویر فوق العاده ای هستند. 5 قابلیتی که در ادامه به آن ها می پردازیم، به شما کمک می کند تا از آن ها برای عکاسی با دوربین های Panasonic Lumix و خلق تصاویر عالی استفاده کنید.

پاناسونیک طی مدت ها به دلیل قابلیت فیلمبرداری و عکاسی فوق العاده دوربین های خود از جمله پیشرو های صنعت تصویربرداری بوده است. دوربین های Panasonic Lumix از نوع بدون آینه قابلیت ها و انعطاف پذیری بالایی برای عکاسی یا فیلمبرداری دارند که آنها را به سیستم های ترکیبی رده بالا تبدیل می کند.

دوربین هایی مانند Panasonic Lumix S1 و S1R و Panasonic Lumix GH5 و G9 انعطاف پذیری عالی داشته و در گرفتن عکس های شفاف و با کیفیت، چه در انواع زمینه های عکاسی از جمله عکاسی پرتره، حیات وحش و عکاسی سوژه های سریع با جزئیات دقیق، بسیار عالی عمل می کنند.

هر دو گروه از بدنه های دوربین های Panasonic Lumix سری G و S به تثبیت کننده پنج محوره در بدنه مجهز هستند و تا پنج استپ قادر به تثبیت عکس (یا شش استپ در صورت نصب لنزهای مناسب و سازگار) هستند. به طور خلاصه، این بدان معناست که با استفاده از دوربین های Panasonic Lumix می توانید حتی در هنگام عکاسی با دست و بدون سه پایه نیز عکس های شفاف بگیرید، زیرا قابلیت تثبیت، سبب از بین رفتن اثر لرزش دوربین در سرعت های آهسته شاتر و یا در هنگام استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بالا می شود.

این تنها یکی از ویژگی های متعددی است که سبب یک تجربه عالی در عکاسی با دوربین های Panasonic Lumix  و ثبت عکس های با کیفیت برتر می شود، که البته تنها محدود به این موارد نبوده و مزیت های دیگری نیز وجود دارد. در این مقاله پنج ابزار و قابلیت برتر که سبب ارتقای سطح کیفی تصاویر شما می شود، معرفی شده است.

آنچه می بینید را با کمک قابلیت  Constant Preview دوربین های Panasonic Lumix ثبت خواهید کرد

این روزها بیشتر دوربین ها از ویژگی های Live View برخوردار هستند که به شما امکان می دهد پیش نمایش دقیق از تنظیمات نوردهی تصویر خود را از طریق منظره یاب الکترونیکی یا صفحه LCD پشت دوربین مشاهده کنید. به عبارت دیگر، برخلاف دوربین های DSLR، تصویری که از طریق منظره یاب مشاهده می کنید دقیقا همان تصویر نهایی شما است. دوربین های Panasonic Lumix این ویژگی را با کمک قابلیت Constant Preview به یک قدم فراتر ارتقا داده اند. این امر نه تنها به شما امکان می دهد تنظیمات نوردهی خود را به صورت زنده ملاحظه نموده و همان چیزی که مشاهده می کنید را ثبت نمایید، بلکه خصوصیات منحصر به فرد تنظیمات دیافراگم و سرعت شاتر در تصویر نهایی شما را نیز به نمایش می گذارد.

 

قابلیت constant preview دوربین های Panasonic lumix

 

به عنوان مثال، دوربین های Panasonic Lumix دیافراگم خود را بر روی f/1.8 تنظیم کنید تا Constant Preview عمق میدان کم را برای شما نمایش دهد. حال اگر سرعت شاتر خود را تا مقدار به عنوان مثال 10/1 ثانیه کاهش دهید، همچنین افکت بلور حرکتی نهایی همانند یک سوژه متحرک نیز به نمایش در خواهد آمد.

 

عکاسی با وضوح بالا تا 187 مگاپیکسل با دوربین های Panasonic Lumix

هر دو گروه از سری های G و S  دوربین های Panasonic Lumix به سنسورهای تصویری قدرتمند و با وضوح بالا مجهز هستند که حتی در شرایط کم نور نیز قادر به ثبت جزئیات عالی و دامنه دینامیکی بالا هستند. با حالت عکاسی با وضوح بالای دوربین های Panasonic Lumix، می توانید تعداد مگاپیکسل ها را چهار برابر کنید، یعنی وضوح حتی بیشتر از دوربین های قطع متوسط یا مدیوم فرمت!

این سنسور با استفاده از همان تکنولوژی تثبیت کننده تصویر درون بدنه می تواند با تغییر موقعیت سنسور به چندین موقعیت دیگر، عکس های متعددی ثبت کرده و در ادامه برای ایجاد یک تصویر فوق العاده، آنها را به هم چسبانده و تلفیق نماید.

 

دوربین های Panasonic lumix با قابلیت عکاسی تا 187 مگاپیکسل

 

بنابراین، دوربین های Panasonic Lumix  گروه G9 به یک سنسور قدرتمند MP 20.9 مجهز است. قابلیت عکاسی با وضوح بالا این امکان را برای شما فراهم می نماید تا عکس های MP 80.6 بگیرید. دوربین های Panasonic Lumix  گروه   S1Rنیز که در حال حاضر یک هیولای مگاپیکسلی با سنسور MP 47.3 است، با استفاده از این حالت به یک دوربین عکاسی قدرتمند MP 187 تبدیل می شود!

مطالب مرتبط:

فوکوس خودکار برای افراد، حیوانات و پرندگان در دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic Lumix دارای قابلیت های فوکوس اتوماتیک بسیار پیشرفته و سیستم ردیابی سوژه بسیار دقیق و حساس هستند. دوربین های سری S اوج این فناوری را به صورت یک سیستم AF تشخیص چهره هوشمند که از قابلیت یادگیری عمیق برخوردار است نشان می دهد.

این فناوری پیشرفته هوش مصنوعی می تواند انسان ها و همچنین حیوانات در حال حرکت مانند پرندگان، سگ ها و گربه ها را شناسایی نماید. در دوربین های Panasonic Lumix، ترکیب برنامه نویسی هوشمند و ارتباط فوق سریع بین لنز و سنسور دوربین با سرعتی در حدود 480 فریم در ثانیه با کمک فناوری Depth from Defocus می تواند فوکوس خودکار با دقت بسیار بالا با سرعت 0.08 ثانیه ارائه نماید.

سیستم اتوفوکوس دوربین های Panasonic Lumix بسیار انعطاف پذیر است. به عنوان مثال، هنگام تمرکز روی سوژه های انسانی، گزینه های اتوفوکوس متعددی همچون اتوفوکوس یک ناحیه و تک نقطه ای برای تعیین دقیق یک سوژه ثابت تا اتوفوکوس 225 نقطه ای وجود دارد تا کاربر بتواند فوکوس خود را بر روی یک سوژه در حال حرکت حفظ نماید. این هدف گیری به حدی هوشمند است که وقتی سوژه شما به عقب می چرخد و سیستم تشخیص چهره و چشم قادر به رد گیری سوژه نیست، سیستم فوکوس دوربین به طور خودکار به ردیابی بدن تغییر می کند!

عکاسی با شاتر مکانیکی، الکترونیکی یا ترکیبی در دوربین های Panasonic Lumix

به طور پیش فرض، بدنه دوربین های Panasonic Lumix از شاتر مکانیکی برای عکاسی استفاده می کنند. این امر مزیت های متعددی از جمله عکاسی بدون لرزش در شرایط خاص نورپردازی و همچنین امکان استفاده از فلاش فراهم می کند. با این حال، حداکثر سرعت شاتر شما به 8000/1 ثانیه محدود است.

اگر می خواهید با سرعت شاتر حتی بیشتر از این نیز عکاسی کنید، خواه برای ثبت حرکت یا کار در شرایط بسیار روشن، می توانید به یک شاتر کاملا الکترونیکی سوئیچ کنید تا حداکثر سرعت شاتر خود را به 16000/1 افزایش دهید.

 

عکاسی با شاتر مکانیکی ، الکترونیکی یا ترکیبی

 

با این وجود، حالت سومی نیز وجود دارد که حالت عکاسی ترکیبی را ارائه می نماید که نیاز به تغییر دستی بین این دو گزینه را برطرف می کند. با تنظیم شاتر AUTO در هنگام عکاسی، تا حداکثر سرعت 8000/1 ثانیه شاتر مکانیکی به طور پیش فرض عمل خواهد کرد، و در صورتیکه که می خواهید با سرعت شاتر بالاتر عکاسی کنید، شاتر الکترونیکی به طور خودکار فعال می شود.

اگر از دوربین دیگری استفاده می کردید که جابجایی بین این دو حالت شاتر به معنای سردرگم شدن در منوها بوده (یا اگر از DSLR ها به دوربین های بدون آینه سوویچ کرده اید که ذاتا فاقد شاتر الکترونیکی بوده اند)، این قابلیت یک کشف کوچک به حساب می آید.

فوکوس بعد از فشردن دکمه شاتر با وضوح 4K/6K در دوربین های Panasonic Lumix

دوربین های Panasonic Lumix با استفاده از وضوح تصویربرداری 4K (در سری G) یا 6K (در سری S)، قابلیت های عکسبرداری خارق العاده ای از جمله قابلیت ثبت عکس قبل از فشردن دکمه شاتر و یا تغییر و انتخاب مجدد نقطه فوکوس بعد از فشردن دکمه شاتر را در اختیار کاربر قرار می­دهد.

قابلیت های عکاسی 4K و 6K حالت های ترکیبی پی در پی هستند که این امکان را به شما می دهد تا کلیپ های ویدیویی با سرعت بسیار بالاتر از سرعت عکسبرداری مداوم استاندارد دوربین (60 فریم بر ثانیه در حالت 4K و 30 فریم بر ثانیه در حالت 6K) ضبط کنید، که از این طریق می توانید به صورت دستی تصاویر MP 8 از حالت 4K یا MP 18 از حالت 6K انتخاب و استخراج کنید. و این همان ابزاری است که به شما امکان می دهد ترفندهای جادویی عکاسی با دوربین خود انجام دهید!

 

عکس با وضوح 4k

 

اگر از صحنه های اکشن عکاسی می کنید قابلیت Pre-Burst Recording با استفاده از عکس های 4K یا 6K فریم هایی را قبل از حتی فشردن دکمه شاتر در حافظه بافر ذخیره می کند. بنابراین اگر در حال عکاسی از شخصی هستید، یا به دنبال عکاسی از یک توپ هستید، اما هنوز دکمه شاتر را کامل فشار نداده اید، جالب است بدانید که قبلا آن عکس را گرفته اید، می توانید به راحتی در فریم های ذخیره شده در بافر حرکت کرده و لحظه ای از دست داده را انتخاب کنید.

اگر مشغول عکاسی از یک سوژه ثابت هستید، می توانید با استفاده از قابلیت Post-Focus ز همان فناوری عکاسی پی در پی بهره بجویید. این دوربین یک کلیپ با سرعت 30 یا 60 فریم بر ثانیه را ضبط می کند که در طی آن صفحه فوکوس متحرک است. بعد از آن، می توانید به سادگی با ضربه بر نقطه مورد نظر خود بر روی صفحه نمایش،محل مورد نظر برای فوکوس را انتخاب کرده و آن فریم مشخص را استخراج کنید!

صادق امیری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *