بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت دوم

نمایی از دوربین Canon EOS 1D X Mark III

بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت دوم

ویژگی‌های ساختاری Canon EOS 1D X Mark III

پس از پرچمداران DSLR نیکون، اکنون دکمه‌های کلیدی در پنل پشتی قرار گرفته‌اند. با وجود این، در قلب Canon EOS 1D X Mark III تراشه پردازشی جدید Digic X قرار دارد؛ عنصر کلیدی و اصلی که سرعت دوربین را به آن می‌دهد. این تراشه تقریباً هر آنچه را انجام می‌دهد، که دوربین قادر است به تنهایی انجام دهد و بیش از سه برابر موتورهای Digic 6 استفاده شده در EOS 1D X Mark II سریع‌تر است. طبق گفته‌های Canon، سرعت پردازش مداوم 380 برابر سریع‌تر است. “بلوک‌های” جداگانه وظایف مختلفی مانند کاهش نویز، پردازش وضوح و فوکوس خودکار را در Live View انجام می‌دهند. بنابراین، در20fps، تنظیم مداوم AF / AE همچنان حفظ می‌شود.

از طرف دیگر، سیستم فوکوس خودکار منظره‌یاب، تراشه Digic 8 خود را به تنهایی دارد، بنابراین تنظیم کامل AF / AE نیز با حداکثر سرعت 16fps در دسترس است.

یکی دیگر از عوامل مهم سرعت، استفاده از فرمت کارت حافظه CFexpress است. این نوع فرمت، نوع B است، که همان XQD می‌باشد.

Canon EOS 1D X Mark III همچنین یک فرمت جدید را ارائه می‌دهد؛ HEIF. این فرمت تاکنون مورد توجه دستگاه‌های اپل بوده اما این یک حرکت هوشمندانه توسط Canon برای پشتیبانی از فایل‌های فرمت تصویر با راندمان بالا در اینجاست. شما می‌توانید یک تصویر 10 بیتی از رنگ RGB را ثبت کنید تا دامنه پویایی (dynamic range) وسیع‌تر و یک طیف گسترده‌تر از رنگ را داشته باشید. این فرمت از یک الگوریتم فشرده‌سازی کارآمدتر از JPEG استفاده می‌کند؛ به این معنی که اطلاعات بسیار بیشتری در طول فرآیند ویرایش در دسترس است. یک مزیت بزرگ برای هر کسی که گرفتن تصاویر RAW را دوست ندارد.

نمایی از جای کارت حافظه دوربین Canon EOS 1D X Mark III

 

سنسور Canon EOS 1D X Mark III

صحبت از ویرایش شد؛ احتمالاً در هنگام استفاده از Canon EOS 1D X Mark III خیلی کمتر نیاز به این کار دارید. هنگام عکسبرداری در HEIF یا JPEG، تعداد زیادی منوهای تابع در رابط وجود دارد که می‌توانید مواردی مانند وضوح، اشباع و کنتراست را در دوربین تنظیم کنید، مواردی که معمولاً پس از تصویربرداری ویرایش می‌کنید.

Canon می‌گوید سنسور EOS 1D X Mark III نسبت به دستگاه موجود در مدل قبلی کاملاً طراحی مجدد شده است، که در واقع بدان معنی است که اکنون معماری Dual Pixel CMOS AF را در خود جای داده است تا به تسهیل ردیابی در جهت‌های مختلف فوکوس خودکار دوربین در حالت Live View، کمک کند. با این حال، سرعت بازخوانی سریع‌تر نیز حاصل می‌شود که نه تنها سرعت مداوم عالی و فیلم 4K را با سرعت 50 فریم در ثانیه امکان‌پذیر می‌کند، بلکه باعث کاهش اعوجاج رولینگ شاتر در هنگام استفاده از شاتر مبتنی بر سنسور برای عکس یا فیلم می‌شود.

وضوح موثر Canon EOS 1D X Mark III، 1.20 مگاپیکسل است (در مقایسه با 2.20 مگاپیکسلی مارک II و 2.24 مگاپیکسلی Sony Alpha A9 II). به طور مشخص، بالاتر نرفتن از حدی، به سرعت مربوط خواهد شد. Canon به درستی خاطرنشان می‌کند که پیکسل‌های بزرگ‌تر از طریق نسبت سیگنال به نویز بالاتر، باعث افزایش حساسیت و دامنه پویایی وسیع‌تری می‌شوند. در نتیجه، محدوده حساسیت معادل ایزو 100 تا 400.102 است که گسترش آن تا ایزو 50 یا 200.819 می‌باشد.

 

سایر ویژگی‌های افزودنی Canon EOS 1D X Mark III

یک فیلتر چشمی کم‌گذر نوری در آن حفظ شده است، اما دارای یک طراحی جدید با چهار لایه با عنوان “جزئیات بالا” است که به فرکانس‌های بالاتر نور دسترسی می‌یابد تا بتواند از الگوهای مویره با خطر کمتری در وضوح لبه جلوگیری کند. به عبارت ساده‌تر، مویره به حدود یک چهارم از سطح ممکن قبلی کاهش می‌یابد.

Canon EOS 1D X Mark III همچنین مکانیزم شاتر صفحه کانونی کاملاً جدیدی را دریافت می‌کند. این مکانیزم دارای تیغه‌های فیبر کربنی سبک اما با استحکام بالا می‌باشد که بطور ویژه برای به حداقل رساندن اصطکاک تولید شده‌اند و یک مکانیزم جدید از نوع “وت بریک” آن را تضمین می‌کند که زمان کمتری به عنوان بازیابی مجدد توان شاتر تلف شود. مزایایی در دوام نیز وجود دارد که به 500000 چرخه افزایش می‌یابد. (بالاتر از 400000 در مارک II)

نمایی از دوربین Canon EOS 1D X Mark III در دست

 

 

فوکوس خودکار (AF) در Canon EOS 1D X Mark III

 AFدیپ لرنینگ

فاقد  AFحیوانات (در حال حاضر)

بسیار سریع و دقیق

سیستم AF منظره‌یابCanon EOS 1D X Mark III ، مبتنی بر یک سنسور کاملاً جدید است که از صفی از پیکسل‌های مربع کوچک‌تر استفاده می‌کند و از ترتیب سنتی “خطوط جفت” خارج می‌شود تا اندازه‌گیری‌های تشخیص فازهای مختلف را انجام دهد. در حقیقت، 100 برابر پیکسلِ بیشتر در سنسور AF مارک III نسبت به مارک II (و 28 بار متراکم تر) وجود دارد که 191 نقطه اندازه‌گیری را قادر می‌سازد که از این تعداد 155 صف از نوع متقاطع هستند. با این حال، اندازه عکس‌های تولید شده فریم، همانند قبل باقی می‌ماند. همه این امتیازات به صورت دستی قابل انتخاب هستند و همه در حداکثر دهانه لنز f / 8 کار می‌کنند. ایزو تا EV -4.0 و خصوصاً تا EV 21 گسترش می‌یابد، بنابراین سیستم در شرایط بسیار روشن نیز به کار خود ادامه خواهد داد.

Area mode در Canon EOS 1D X Mark III همان است که در Mark II ارائه شده. از Spot AF و 1-Point AF تا انتخاب دو گزینه تنظیم “Expansion” (چهار یا هشت نقطه) و تنظیم دو منطقه “Zone” در اندازه گسترش می‌یابد.

یک الگوریتم جدید برای کنترل فوکوس خودکار مداوم، به نام AI Servo AF IV، وجود دارد و بدیهی است که این عمل بسیار سریع‌تر بوده و نمونه‌گیری را در 16 یا 20 فریم در ثانیه امکان‌پذیر می‌کند. با این حال، تحولات اصلی در ردیابی موضوع، توسط هوش مصنوعی “دیپ لرنینگ” برای تشخیص و کشف سوژه در Canon EOS 1D X Mark III هدایت می‌شود.

مطالعه قسمت اول این مقاله

قسمت سوم این مقاله را دنبال کنید

مطالعه قسمت سوم 

مهرانی‌کم، مرجع تخصصی دوربین های دست دوم و آکبند در ایران. برای خرید و یا مشاوره با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه