بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت سوم

نمایی از پشت دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III

بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت سوم

سیستم تشخیص چهره Canon EOS 1D X Mark III

مجموعه‌ای از حالات “Case” برای تنظیم پارامترهای ردیابی همچنان ارائه شده است، اما طبق حساسیت ردیابی و ویژگی‌های افزایش سرعت/کاهش سرعت، از شش به چهار کاهش یافته‌اند. به عنوان مثال، گزینه قبلی آن، برای تنظیم سرعت تعویض نقطه AF برای مطابقت با سرعت سوژه، با گزینه “تنظیمات پیگیری سوژه” قدرتمندتری در Canon EOS 1D X Mark III جایگزین شده است. در اینجا گزینه‌ها “AF Priority (People)” و “Subject Switching” می‌باشند که می‌توانند روی Enable و Enable Slow تنظیم شوند. در اصل، این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا تعیین کنید که؛ آیا دوربین فارغ از آنچه در قاب اتفاق می‌افتد، تمرکز خود را بر روی افراد ادامه خواهد داد (یک ویژگی بسیار مهم و مورد توجه برای عکاسان ورزشی)، یا سوژه‌ها را به طور مرسوم سوئیچ می‌دهید؟

تشخیص چهره در  Canon EOS 1D X Mark IIIاز طریق AF module انجام می‌شود و سنسور اندازه‌گیری RGB + IR 400000 پیکسل جدید Mark III است، بنابراین رنگ، روشنایی و عمق میدان (از بین بسیاری از عوامل دیگر) در این فرآیند به کار گرفته می‌شوند. Canon یک “فیل سیف” جدید برای تشخیص چهره به نام Head Detection اضافه کرده است که زمانی که سوژه دور می‌شود به کار می‌آید و همچنین اگر صورت به شکل مبهم دیده شود، مثلاً پشت کلاه ایمنی یا هر کلاه لبه‌دار.

این یکی از زمان‌هایی است که دیپ لرنیگ وارد کار و ایفای نقش می‌شود و دوربینCanon EOS 1D X Mark III از یک دیتابیس عظیم تصاویر (ذخیره شده در پردازنده Digic X) برای ادامه تشخیص سوژه استفاده می‌کند. این بدان معنی است که دوربین می‌تواند از حالت تشخیص چهره به تشخیص سر، میان فریم‌ها در حالیکه به طور مداوم عکس گرفته می‌شود، سوئیچ کند.

نمایی از منوهای دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III بر روی ال سی دی

 

فوکوس Live view در Canon EOS 1D X Mark III

در اینجا یک نکته بسیار بزرگ در رابطه با Canon EOS 1D X Mark III وجود دارد؛ تمام قابلیت‌های AF که ما تاکنون برای شما توضیح دادیم، در هنگام عکسبرداری در Live View نیز امکان‌پذیر هستند، بنابراین اگر می‌خواهید به سرعت سریع‌تر عکسبرداری از 20 فریم در ثانیه (یا در واقع عکسبرداری ساکت)، دسترسی پیدا کنید، هیچگونه مشکلی وجود نخواهد داشت. برای اطلاع شما، این اولین دوربین سری EOS-1D است که هنگام عکسبرداری، Servo AF را در Live View ارائه می‌دهد.

فوکوس خودکار در Live View مبتنی بر Dual Pixel CMOS AF است که پوشش قاب بسیار وسیع‌تری، 100٪ عمودی و 90٪ به صورت افقی، ایجاد کرده و از 869.3 نقطه اندازه‌گیری استفاده می‌کند که همگی به طور جداگانه قابل انتخاب هستند (با 525 نقطه برای انتخاب خودکار هنگام ردیابی سوژه).

تشخیص چشم در Canon EOS 1D X Mark III با همان شرایط به قابلیت ردیابی موضوع اضافه شده است تا در صورت لزوم به طور خودکار به تشخیص سر تغییر پیدا کند. علاوه بر این، Dual Pixel CMOS AF حساسیت به نور کم را به EV -6.0 افزایش داده است و می‌تواند با دهانه لنز حتی کم به اندازه f / 11 کار کند.

فوکوس دستی Canon EOS 1D X Mark III اکنون به نمایش اوج یک فوکوس کمک می‌کند؛ Focus Guide بزرگ‌نمایی تصویر را با اندازه 5x یا 10x نشان می‌دهد.

 

نمایی از عکس گرفته شده با دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III بر روی ال سی دی

 

کارایی  Canon EOS 1D X Mark III

حافظه تقریباً نامحدود

فوکوس خودکار بهترین نوع خود

ضریب signal-to-noise عالی

Canon EOS 1D X Mark III با یک کارت حافظهProGrade Digital CFexpress Type B 325 GB ارائه شده است. 150 فایل JPEG مداوم و پشت سر هم را در 394.9 ثانیه ثبت کرده است، که نشان‌دهنده سرعت عکسبرداری از 96.15 fps است. (نزدیک به 16fps که پیش از این نقل قول شده بود و تفاوت چندانی را ایجاد نمی‌کند). نکته جالب توجه این است که، این کار با تنظیم مداوم AF / AE بوده و البته، در 150 فریم گرفته شده، دوربین فقط در حال انجام عکسبرداری بدون توقف بوده است. داده‌ها به کارت حافظه تقریباً به صورت لحظه‌ای منتقل می‌شوند. فایل‌های آزمایشی به طور متوسط هر کدام ​​45/9 مگابایت بوده و این بدان معنی است که 42.1 گیگابایت در چشم برهم‌زدنی مصرف شده است. این عکسبرداری مداوم با سرعت بالا، به سطح دیگری ادامه پیدا می‌کند و مطمئناً پذیرفتن قالب کارت CFexpress از Canon  را تأیید می‌کند. مهم نیست از چه چیزی عکسبرداری می‌کنید، Canon EOS 1D X Mark III هرگز شما را متوقف نمی‌کند؛ زیرا هنوز در حال بررسی و دنبال‌کردن عددها است.

عملکرد فوکوس اتوماتیک به راحتی با بهترین سیستم‌هایی که در دوربین‌های بدون آینه دیده‌ایم، مطابقت دارد، بخصوص از نظر ردیابی موضوعی و سوژه. مانند همه کمپانی‌های دیگر، Canon تازه اکنون در اینجا شروع به کار کرده است، بنابراین ما موظف هستیم تا ببینیم که تشخیص شیء و سوژه شامل گسترش موضوعات خاص دیگر نیز می‌شود. در حال حاضر، اساساً این موضوعات فقط افراد و آدم‌ها هستند، که برای بسیاری از عکاسان ورزشی، مطبوعات و عروسی خوب خواهد بود.

ایزو Canon EOS 1D X Mark III

 

ایزو Canon EOS 1D X Mark III

همانطور که در رابطه با EOS 1D X Mark II خاطرنشان کردیم، و چهار سال بعد همچنان پابرجاست، 20 مگاپیکسل در یک سنسور فول فریم، تعادل بسیار خوبی از وضوح، حساسیت، دامنه پویایی و سطح نویز ارائه می‌دهد. این پیکسل‌های بزرگ در Canon EOS 1D X Mark III، ضریب signal-to-noise (سیگنال به نویز) بیشتری نسبت به دوربین دیجیتال با فرمت متوسط ​​دارند که دامنه پویایی وسیع‌تر و البته عملکرد فوق‌العاده‌ای را در تنظیمات ISO بالا ارائه می‌دهند.

Canon با علامت‌گذاری مدلش به عنوان III (به معنای واقعی کلمه)، این حس را بیشتر کرده و دامنه حساسیت native را تا ISO 102،400 و با وسعت بخشیدن به دید در تاریکی ISO 819،200 گسترش داده است. این بخش، به جز برای تصاویر بسیار کوچک، چندان قابل استفاده نیست، اما آنچه مهم‌تر از همه می‌باشد، این است که همه راه‌های رسیدن به ISO 102،400 در Canon EOS 1D X Mark III وجود دارد و محدوده ISO 3200 تا 26.500 اکنون مانند ISO 100 تا 1600 در روزهای گذشته به نظر می‌رسد. از نظر عملی، به ویژه برای عکسبرداران ورزشی، این بدان معنی است که در شرایط کمِ نور، می‌توان از سرعت شاتر بیشتر با دیافراگم‌های کوچک‌تر استفاده کرد تا عمق میدان بیشتری را بدون به خطرانداختن کیفیت تصویر ایجاد کرد، خصوصاً عناصر مهمی مانند جزئیات تصویر.

 

مطالعه قسمت اول 

مطالعه قسمت دوم 

قسمت چهارم این مقاله را دنبال کنید

قسمت چهارم 

مهرانی‌کم، مرجع تخصصی دوربین های دست دوم و آکبند در ایران. برای خرید و یا مشاوره با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه