تنظیمات ISO دوربین: با قرار گرفتن در معرض نور کم دوربین خود را کنترل کنید

تنظیمات ISO دوربین

تنظیمات ISO دوربین: با قرار گرفتن در معرض نور کم دوربین خود را کنترل کنید

تنظیمات ISO را روی دوربین خود انجام دهید تا بتوانید در نور کم عکس های بهتری بگیرید. ISO حساسیت سنسور دوربین شما (یا فیلم ، اگر به صورت آنالوگ تصویر برداری می کنید!) در برابر نور است. تنظیمات ISO دوربین ضلع سوم مثلث نوری (exposure) در کنار سرعت شاتر و دیافراگم است. هنگامی که در فضایی با چراغ روشن عکس می گیریم، ISO کم را انتخاب می کنیم، وهر چقدر ما تنظیمات ISO دوربین را افزایش دهیم، سطح نور نیز بیشتر می شود. اگر با دوربینی عکس برداری می کنید که به یک سه پایه متصل است، و تنظیمات سرعت شاتر آهسته برایتان مشکلی محسوب نمی شود، ISO را تا حد ممکن پایین نگه دارید – برای مثال ISO 100. پیشنهاد می کنیم که تنها در صورت نیاز به یک تنظیم مشخص ، ISO را افزایش دهید. یک مورد سنتی از کاربرد این تنظیمات، در مواردی است که ما به سرعت کافی برای شاتر به منظور عکس برداری دستی نیاز داریم، بنابراین هر حرکتی از دوربین و لنزهای موجود در دستان ما باعث نمی شود که یک عکس تار ایجاد شود. به عنوان مثال ، ما نمونه ای از عکاسی از یک نوازنده در حال اجرا روی صحنه با شرایط چالش برانگیز نور کم را در زیر ارائه کرده ایم:تنظیمات ISO را روی دوربین خود انجام دهید تا بتوانید در نور کم عکس های بهتری بگیرید. ISO حساسیت سنسور دوربین شما (یا فیلم ، اگر به صورت آنالوگ تصویر برداری می کنید!) در برابر نور است. تنظیمات ISO دوربین ضلع سوم مثلث نوری (exposure) در کنار سرعت شاتر و دیافراگم است.

تظیمات iso دوربین
تنظیمات ISO دوربین، حساسیت سنسور دوربین شما در برابر نور است.

این عکس با شرایط ISO100 و f / 6.3 ، سرعت شاتر 8/1 ثانیه کند گرفته شده است، این مشخصه ها بدان معنی است که یک عکس دستی Blure  داریم. با افزایش ISO به 1600، حساسیت سنسور افزایش یابد، چنین تغییراتی به ما این امکان را می دهند تا سرعت شاتر 125/1 ثانیه را در f / 6.3 انتخاب کنیم: بنابراین یک انتخاب خوب برای یک شات دستی هوشمندانه خواهیم داشت! هرچقدر که تنظیمات ISO دوربین بالاتر باشد، سر و کله­ی نویز در تصاویر پیدا می شود. در مقایسه با سنسورهای بزرگتر در دوربین های فول فریم، وجود نویز در دوربین های کوچکتر APS-C آشکارتر است. به بیان ساده تر، این امر به این دلیل است که سنسورها (و بنابراین پیکسل ها و عکس ها) در حسگرهای محصول، کوچکتر هستند.

همچنین اگر سطح نور کم است یا می خواهید از یک دیافراگم محدودتر برای عکس برداری در شرایط نوری روشن تر استفاده کنید، و یا  به یک شاتر با سرعت کافی بدون نیاز به سه پایه احتیاج دارید، می توانید ISO را افزایش دهید.

تنظیمات ISO دوربین یکی از مشخصه های کلیدی و از جمله مواردی است که برای گرفتن عکس های بهتر باید به خوبی درک شود.

  1. چگونگی تنظیمات ISO دوربین

تظیمات iso دوربین
در دوربین های مختلف روش های مختلفی برای تغییر حساسیت تنظیمات ISO دوربین وجود دارد.

بسته به نوع دوربین شما، چندین روش برای تغییر حساسیت ISO وجود دارد. برخی از بدنه ها دارای یک دکمه ISO اختصاصی هستند، دوربین های Fujifilm دارای شاخص ISO مخصوص هستند، و بسیاری از دوربین ها دارای دکمه منو سریع می باشند (مانند دکمه Q روی Canons) یا رابط کاربری صفحه نمایش لمسی. دامنه استاندارد ISO از 100 شروع می شود و بسته به نوع سیستم شما به 25600 یا حتی بالاتر نیز می رسد.

2.ISO کم

تظیمات iso دوربین
هنگام عکسبرداری در نور روز، بهتر است که تنظیمات ISO دوربین را تا حد ممکن پایین نگه دارید.

هنگام عکسبرداری در نور روز، بهتر است که تنظیمات ISO دوربین را تا حد ممکن پایین نگه دارید – این کار به معنی عکسبرداری در ISO پایه در دوربین شما است. به عبارت دیگر، از پایین ترین تنظیمات ISO محلی استفاده کنید – برای بسیاری از دوربین ها این مشخصه ISO100 است. این تنظیمات، بالاترین کیفیت تصویر ممکن را تولید می کنند. اگر در یک روز ابری عکاسی می کنید، ممکن است برای جبران نور کم نیاز به تنظیم ISO به 400 یا 800 داشته باشید. 

 

3.ISO بسیار بالا مساوی با نویز بیشتر است

تظیمات iso دوربین
هرچه تنظیمات ISO دوربین را بیشتر کنید، نویز بیشتری در تصاویر شما ظاهر می شود.

در صورت نیاز به تنظیم سرعت شاتر در نور کم، می توانید از تنظیمات ISO بالاتر استفاده کنید. با این حال، هرچه تنظیمات ISO دوربین را بیشتر کنید، نویز بیشتری در تصاویر شما ظاهر می شود. این یک توافق و سازگاری بین کمترین حد ممکن ISO و جلوگیری از لرزش ناشی از سرعت آهسته شاتر دوربین است.

4- ISO بالا برای دیافراگم های محدود

تظیمات iso دوربین
مثالی از کاربرد مؤثر تنظیمات ISO دوربین در هنگام عکسبرداری در شب

در تصویر بالا مثالی از کاربرد مؤثر تنظیمات ISO دوربین در هنگام عکسبرداری از یک صحنه در شب آورده شده است که می خواهیم با دیافراگم محدود f / 8 و سرعت شاتر 80/1 ثانیه یک نتیجه هوشمندانه را داشته باشیم. با تنظیمات 200ISO  در شرایط نوردهی در محیطی مانند آنچه در تصویر فوق آمده، exposure بسیار تاریک (تصویر سمت چپ) خواهد بود. اگر ISO را به 1600 تغییر دهیم، عکس برداری در شرایط نوری نزدیک به شب به خوبی نوردهی  خواهد شد (تصویر سمت راست). 

 

مهرانی‌کم، مجموعه ای متنوع از دوربین های دست دوم  با قیمت اقتصادی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *