راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

لنز دوربین عکاسی

ساختار لنز دوربین عکاسی


لنز دوربین عکاسی مجموعه ای از عدسی هاست که در درون یک استوانه قرار گرفته اند و نور را به درون دوربین هدایت می کنند و در نهایت باعث می شوند که تصویر به طور واضح بر روی فیلم عکاسی یا گیرنده تصویر منعکس شود. کیفیت یک عکس بیش از اینکه به دوربین بستگی داشته باشد به لنز بستگی دارد. بنابر این خرید یک لنز مناسب تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصویر نهایی دارد. لنز های دوربین های کامپکت و برخی از مدل های ارزان قیمت قابل تعویض نیستند. در مقابل نقطه قوت دوربین های SLR  و DSLR قابلیت تعویض لنز در آنهاست. لنزهای مختلفی برای شرایط و سوژه های متفاوت وجود دارد. قبل از خرید لنز دوربین باید مشخص کنید که چه میزان بودجه برای خرید در نظر گرفته اید و همچنین از چه نوع سوژه هایی قرار است عکاسی کنید.

یک لنز عکاسی بخش های مختلفی دارد. به کمک شیار جلوی لنز می‌توانید فیلترهای مختلف روی لنز نصب کنید و نوری که به حسگر دوربین می‌رسد را تعدیل کنید. عنصر جلویی لنز نور را جمع‌آوری می‌کند و به دیگر عناصر لنز می فرستد. به کمک شار هود لنز می‌توانید هودهای مختلف روی لنز نصب کنید و مانع از ورود نور آفتاب شوید و نورهای انفجاری در عکس را کاهش دهید. از حلقه زوم برای زوم کردن لنز استفاده می شود. حلقه‌ی فوکوس برای فوکوس دستی می‌چرخد؛ هنگامی که دوربین روی autofocus است، نمی‌چرخد. کلید A/M کلید انتخاب بین فوکوس دستی و فوکوس اتوماتیک است.

نام گذاری لنز ها به این صورت انجام می شود. ابتدا نام برند می آید و پس از آن نوع لنز و سپس فاصله کانونی و در نهایت حداکثر دیافراگم و سایر ویژگی ها. مانند مثال زیر که یکی از لنزهای نیکون است.

مهمترین بخش نام لنز فاصله کانونی و حداکثر دیافراگم هستند. اطلاعات اضافی هم بیانگر ویژگی های اضافی است که یک لنز ارائه می کند. به عنوان مثال عبارت VR مخفف Vibration Detection یا تشخیص لرزش است.

لنز دوربین عکاسی

فاصله کانونی در لنز دوربین عکاسی


مهمترین ویژگی در خرید لنز دوربین عکاسی فاصله کانونی آن است که با میلیمتر بیان می شود. برخی لنز ها تنها دارای یک فاصله کانونی هستند. به این نوع لنز ها پرایم می گویند. به عنوان مثال لنز 50mm یک لنز پرایم است. نوع دیگری از لنز ها هستند که لنز زوم نامیده می شوند و فاصله های کانونی متفاوتی را پوشش می دهند. به عنوان مثال لنز 18-55mm یک لنز زوم است. لنز های تله فوتو دارای فاصله کانونی زیاد هستند مثلا، 55 میلیمتر. هر چه عدد فاصله کانونی بزرگتر باشد زاویه دید لنز تنگ تر است. لنز تله فوتو نه ‌تنها از لحاظ توانایی گرفتن عکس‌های بزرگ از سوژه‌های دور و بعضی اوقات غیرقابل دسترس، بلکه به خاطر زاویه دید باریک آن نیز دارای اهمیت قابل توجهی است. این ویژگی به لنز کمک می‌کند که سردرگمی بصری را کاهش دهد و یک سوژه را برای بیننده برجسته کند.

لنز های واید دارای فاصله کانونی کوتاه تری هستند، مثلا 18 میلیمتر. این لنزها زاویه دید بازی را در اختیار عکاس قرار می‌دهد و در میان عکاسان از پرکاربردترین لنز ها به شمار می روند. لنز های واید معمولا برای عکاسی منظره و عکاسی معماری استفاده می‌شود. از این لنز در مکان‌هایی که امکان عقب ‌رفتن عکاس برای قرار گرفتن تمام سوژه موردنظر در کادر نباشد ااستفاده می شود و با استفاده از این لنز می‌توان فضای بیشتری را در عکس جای داد. لنز هایی که از 18 میلیمتر واید تر باشند را لنز آلترا واید می گویند.

حداکثر فاصله دیافرایگم در لنز


دیافراگم لنز مانند مردمک چشم عمل می کند و وظیفه آن مشخص کردن میزان نور ورودی به دوربین است. دیافراگم از چندین تیغه تشکیل شده است که با باز و بسته شدن میزان نور ورودی به دوربین را کنترل می کنند. عدد دیافراگم به صورت کسری نوشته می شود. به عنوان مثال f/2 که از f/4 بزرگتر است. هر چه عدد دیافراگم بزرگتر باشد اجازه ورود نور بیشتری را به داخل دوربین می دهد. لنز های با دیافراگم بزرگتر گرانتر هستند.

لنز های پرایم دارای حداکثر دیافراگم بیشتری نسبت به لنز های زوم هستند. لنز های زوم معمولا حداکثر دیافراگمی برابر با f/2.8 دارند در حالی که لنزهای پرایم تا f/1.4 و حتی بازتر نیز موجود هستند.

حداکثر دیافراگم بر روی عمق میدان عکس تاثیر دارد. به عنوان مثال دیافراگم های بزرگ مانند f/1.4 باعث فوکوس کم عمق شده و در تصویر پس زمینه تار و سوژه با کیفیت خواهد بود.

خرید لنز دوربین عکاسی

فوکوس خودکار در لنز


یکی از دیگر از موارد قابلیت فوکوس خودکار یا همان autofocus در لنز است. این قابلیت در لنز های مختلف با سرعت و دقت متفاوتی ارائه می شود. موتورهای فوکوس به کار رفته در لنزها انواع گوناگونی دارند. یکی از بهترین انواع این موتورها نوع Ultrasonic است که دارای سرعت بالا و سر و صدای بسیار کم می باشد. شرکت های مختلف نام های مختلفی را برای معرفی موتور Ultrasonic خود استفداه می کنند. داشتن فوکوس خودکار در تمام انواع عکاسی دارای اهمیت نیست اما به عنوان مثال در عکاسی ورزشی به این قابلیت نیاز پیدا خواهید کرد.

تثبیت کننده تصویر در لنز دوربین عکاسی


این قابلیت که امروزه در اکثر لنز های حرفه ای موجود است اثر لرزش دوربین را خنثی می کند. در برخی دوربین ها این قابلیت را با عنوان Vibration Detection و در برخی با عنوان Image Stabilization می شناسند.

کیفیت ساخت لنز


در هنگام خرید لنز دوربین عکاسی حتما به کیفیت ساخت لنز و همچنین مقاومت آن در برابر آب و گرد وغبار توجه کنید. همیشه احتمال دارد که بخواهید در شرایط آب و هوایی نامناسب عکاسی کنید. اگر به خاطر این ویژگی ها پول بیشتری پرداخت کنید در آینده راحت تر خواهید بود.

?how to choose camera lens for our DSLR camera

ارسال دیدگاه