نقد و بررسی لنز Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM

نقد و بررسی لنز Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM

یک لنز ایده آل برای دوربین های سیستم EOS M است، لنز Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM در بین لنزهای زوم تله فوتو بسیار کوچک  طراحی شده است.

نکات مثبت و منفی لنز Canon EF-M 55-200mm

اگر می خواهید یک لنز بزرگ و سنگین را از جلو آویزان کنید، سرمایه گذاری روی یکی از دوربین های کوچک سیستم EOS M کانن، فایده ای ندارد. خوشبختانه این لنز به طرز شگفت‌انگیزی جمع و جور و سبک وزن است، با این حال محدوده زوم «موثر» 88-320 میلی‌متری را در شرایط فول فریم ارائه می‌کند. استفاده از آن ساده است و دارای فوکوس خودکار موتوری سریع به همراه تثبیت کننده تصویر است، اگرچه کوچک کردن اندازه به قیمت درجه بندی دیافراگم متوسط و وضوح می تواند بهتر باشد.

+نکات مثبت: 

 • فوکوس خودکار موتور با پله سریع
 • لرزشگیر تصویر 3.5 استاپ
 • فوق العاده سبک برای زوم تله

-نکات منفی:

 • بدون سوئیچ حالت دسترسی آسان
 • فاقد مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار
 • هود جداگانه فروخته می شود

اگرچه Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM فاقد طراحی جمع شونده EF-M 11-22 میلی متری و 15-45 میلی متری کانن با زاویه عریض و زوم استاندارد M-mount است، با این وجود این تله فوتو سه گانه فوق العاده است. جمع و جور و سبک وزن، فقط 61×87 میلی متر و 260 گرم. نتیجه این است که می‌توانید یک بدنه باریک سیستم EOS M و هر سه زوم را در یک کیف دوربین بسیار کوچک قرار دهید، با یک ترکیب فوق‌العاده سبک وزن به دنیای وسیعی بروید و تقریباً برای هر سناریویی عکس‌برداری آماده باشید.

خرید دوربین دست دوم و لنز با ضمانت‌نامه

 

مشخصات فنی Canon EF-M 55-200mm

 • پایه: Canon EF-M
 • فول فریم: خیر
 • فوکوس خودکار: بله
 • تثبیت: بله
 • ساخت لنز: 17 عنصر در 11 گروه
 • زاویه دید: 27.8-7.8 درجه
 • تیغه های دیافراگم: 7
 • حداقل دیافراگم: f/22-32
 • حداقل فاصله فوکوس: 1.0 متر
 • حداکثر نسبت بزرگنمایی: 0.21x
 • اندازه فیلتر: 52 میلی متر
 • ابعاد: 61x87mm
 • وزن: 260 گرم

ویژگی‌های کلیدی:

در حالت معمولی لنزهای EF-M، طراحی بسیار تمیز است. هیچ کلید فیزیکی روی بشکه وجود ندارد، گزینه‌های فوکوس خودکار/دستی و تثبیت‌کننده روشن/خاموش توسط منوهای داخل دوربین ارائه می‌شوند. در زیر پوسته، این سیستم‌ها توسط یک موتور پله‌ای سریع و در عین حال تقریباً بی‌صدا برای فوکوس خودکار، و یک واحد تثبیت‌کننده نوری با رتبه‌بندی 3.5 استاپ، با تشخیص حرکت خودکار، مراقبت می‌شوند. در حین پاننگ، تثبیت فقط در سطح عمودی یا افقی، بسته به جهت دوربین و جهت حرکت اعمال می شود.

حلقه زوم با نرمی بی عیب و نقص کار می کند و در حالی که لوله داخلی در تنظیمات زوم طولانی تری گسترش می یابد، در حین فوکوس نمی چرخد. حلقه فوکوس دستی در جلوی لنز قرار دارد و به‌طور معمول در سیستم‌های فوکوس موتور پله‌ای، کوپلینگ الکترونیکی آن تنظیمات صاف و دقیق را امکان‌پذیر می‌کند.

مانند زوم تله فوتو 55-250 میلی‌متری کانن EF-S (در زبانه جدید باز می‌شود) برای دوربین‌های DSLR، این لنز برای دوربین‌های بدون آینه M دارای صفحه نصب پلاستیکی است تا فلزی. این واقعاً چیز بدی نیست، زیرا به کاهش وزن کمک می کند و همچنان به طور معقولی قوی است.

عملکرد و کارایی:

برای لنزی که «فقط» تا فاصله کانونی 200 میلی‌متر کشیده می‌شود، درجه دیافراگم f/4.5-6.3 ممکن است بسیار کند به نظر برسد، اما مانند بسیاری از لنزهایی که برای دوربین‌های بدون آینه طراحی شده‌اند، این یک عامل کلیدی در ساخت کوچک است. هندلینگ و تعادل در بدنه EOS M عالی است، فوکوس خودکار سریع و دقیق است، تثبیت کننده موثر است و کیفیت تصویر به طور کلی قانع کننده است. وضوح می تواند بهتر باشد، اما حاشیه های رنگ و اعوجاج نسبتاً جزئی هستند.

نتایج آزمایشگاه:

ما طیف وسیعی از تست‌های آزمایشگاهی را تحت شرایط کنترل‌شده با استفاده از مجموعه تست Imatest Master انجام می‌دهیم. عکس‌های نمودارهای آزمایشی در طیف وسیعی از دیافراگم‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها (در صورت وجود) گرفته می‌شوند، سپس برای وضوح، اعوجاج و انحرافات رنگی تحلیل می‌شوند.

ما از نمودارها و نرم افزار تجزیه و تحلیل Imatest SFR (پاسخ فرکانس فضایی) برای رسم وضوح لنز در مرکز قاب تصویر، گوشه ها و فواصل نقطه میانی، در سراسر محدوده تنظیمات دیافراگم و با لنزهای زوم، در چهار فاصله کانونی مختلف استفاده می کنیم. این تست ها همچنین اعوجاج و حاشیه رنگ (انحراف رنگی) را اندازه گیری می کنند.

میزان وضوح تصاویر:

میزان وضوح
(Image credit: Future)
میزان وضوح
(Image credit: Future)

سطح تیز بودن مرکز کمی روکش رولینگ است، در 55 میلی متر و 135 میلی متر خوب است، در 100 میلی متر و 200 میلی متر کمتر. دور از مرکز کادر، وضوح در سراسر محدوده زوم کمی متوسط است

حاشیه سازی:

حاشیه سازی
(Image credit: Future)

در اکثر تنظیمات زوم فقط حاشیه های رنگی جزئی وجود دارد، اگرچه در انتهای محدوده کمی بیشتر قابل توجه است. کیفیت تصویر از تصحیح خودکار درون دوربین برای انحراف رنگی جانبی بهره می‌برد که در تمام بدنه‌های سیستم EOS M فعلی و اخیر دیده می‌شود.

اعوجاج:

اعوجاج
(Image credit: Future)

در 55 میلی‌متر اعوجاج کوچکی وجود دارد، به‌سرعت در فواصل کانونی 100 میلی‌متر و فراتر از آن، به سطح پایینی از بالشتک تغییر می‌کند. وقتی در دوربین اصلاح نشود، اعوجاج بسیار کمتر از بسیاری از لنزهای جدیدتر طراحی شده برای دوربین های بدون آینه است.

نظر نهایی:

اگر می خواهید یک لنز بزرگ و سنگین را از جلو آویزان کنید، سرمایه گذاری روی یکی از دوربین های کوچک سیستم EOS M کانن، فایده ای ندارد. خوشبختانه این دوربین به طرز شگفت‌انگیزی جمع و جور و سبک وزن است، با این حال محدوده زوم «موثر» 88-320 میلی‌متری را در شرایط فول فریم ارائه می‌کند. استفاده از آن ساده است و دارای فوکوس خودکار موتوری سریع به همراه تثبیت کننده تصویر است، اگرچه کوچک کردن اندازه به قیمت درجه بندی دیافراگم متوسط و وضوح می تواند بهتر باشد.

RF: Digitalcameraworld

ادمین
ارسال دیدگاه