بررسی سنسور دوربین Canon EOS RP

تصویر نمای مقابل دوربین Canon EOS RP

بررسی سنسور دوربین Canon EOS RP

دوربین Canon EOS RP دومین دوربین فول فریم بدون آینه پس از مدل EOS R با مانت RF این شرکت است که در عین حال که یکی از ارزان ترین مدل های فول فریم بدون آینه فعلی موجود در بازار (مناسب برای کاربران مبتدی) است، اما از مشخصات و امکانات جالب توجهی برخوردار است.

 

تصویر نمای مقابل دوربین Canon EOS RP

 

دوربین Canon EOS RP  از یک سنسور فول فریم 26.2 مگاپیکسلی با سنسور CMOS و دامنه حساسیت یا ISO 100 تا 40،000 (قابل ارتقا از 50 تا 102،400) بهره می برد. همچنین در دوربین Canon EOS RP  سیستم اتوفوکوس نوآورانه Dual Pixel AF با حساسیت F11 و حداکثر 4779 نقطه اتوفوکوس قابل انتخاب تعبیه شده که 88% از محور افقی و 100% از محور عمودی فریم و سطح سنسور را پوشش می دهد. علاوه بر این، دوربین Canon EOS RP  دارای سیستم اتوفوکوس تشخیص چهره و تشخیص چشم نیز می باشد و در کنار آن، دارای قابلیت عکاسی پیوسته تا حداکثر نرخ 5 فریم در ثانیه (یا 4 فریم در ثانیه در حالت Servo AF برای ردیابی سوژه های متحرک) و یک کارت حافظه از نوع UHS-II SD با حافظه بافر نامحدود (بسته به ظرفیت باقیمانده از کارت حافظه) است.

اگرچه بدنه دوربین Canon EOS RP  تیره و به شکل غیر منتظره ای کم حجم است، اما ارگونومی آشنای EOS از سری های DSLR این شرکت در این مدل حفظ شده و از طرفی نوار لمسی بحث برانگیز موجود در مدل EOS R نیز حذف شده است. LCD کوچک نمایش اطلاعات در بالای مدل EOS R نیز به دلیل جایگزینی با یک کلید قابل چرخش تغییر مود حذف شده است. در قسمت داخلی منظره یاب نیز یک منظره یاب 2.36 میلیون نقطه ای از نوع OLED با بزرگنمایی 0.7 و پوشش 100% وجود دارد، و در قسمت پشت نیز یک LCD با اندازه 7.5 سانتی متر/3.0 اینچ وجود دارد که کاملا قابل چرخش است.

به رغم جایگاه دوربین Canon EOS RP در بازار، تعدادی امکانات و قابلیت های حیرت انگیز مانند بلوتوث و وای-فای برای اتصال بی سیم به دستگاه های هوشمند و کنترل، براکت فوکوس و یک تایمر داخلی نیز در آن گنجانده شده است. حالت های ضبط فیلم نیز شامل ضبط 4K با سرعت های 24/25 فریم بر ثانیه در وضعیت ضریب کراپ 1.7 و فول اچ دی با سرعت 60 فریم بر ثانیه با حداکثر مدت زمان قابل ضبط یک ثانیه کمتر از 30 دقیقه (29 دقیقه و 59 ثانیه) است.

مشخصات کلیدی:

  • سنسور 26.2 مگاپیکسلی فول فریم از نوع CMOS

  • سیستم اتوفوکوس از نوع Dual Pixel CMOS

  • دامنه حساسیت یا ISO 100 تا 32،000 (قابل گسترش به 50 تا 102،400)

  • حداکثر سرعت عکاسی پیاپی 5 فریم در ثانیه در حالت AE/AF ردیابی پیوسته سوژه

  • ضبط فیلم در حالت UHD 4K با سرعت های 24/25 فریم بر ثانیه

  • شکاف تکی درگاه کارت حافظه SD (با قابلیت پشتیبانی از کارت های پرسرعت UHS-II)

 

عملکرد کلی دوربین Canon EOS RP

امتیازات دوربین Canon EOS RP از نگاه سایت DXO
امتیازات دوربین Canon EOS RP از نگاه سایت DXO

 

سنسور دوربین Canon EOS RP در تست های ما توانست امتیاز 85 را بر مبنای DXOMark کسب نماید، که این یک نتیجه بسیار خوب است، که با اختلافی اندک، عقب تر از نتایج برترین سنسورهایی قرار می گیرد که نتایج مربوط به آنها را قبلا ثبت کرده ایم.

سنسور CMOS 26 مگاپیکسلی دوربین Canon EOS RP در تست عکاسی پرتره (عمق رنگ) توانست با ثبت حداکثر عمق رنگ 24.3 بیت در مقدار ISO پایه بسیار قوی ظاهر شود که در نوع خود نتیجه خوبی است. همچنین نتایج کسب شده در تمام دامنه ISO تا حداکثر مقدار آن یعنی 102400 نیز خوب بوده و نشان دهنده قابلیت بالای دوربین Canon EOS RP  در ثبت و تفکیک رنگ هاست.

دوربین Canon EOS RP همچنین امتیاز بسیار خوبی نیز در تست های عکاسی ورزشی (ISO در شرایط کم نور) کسب کرده و قادر به ثبت ISO 2997 شد، که عددی قابل توجه بوده و هم رده با سنسورهای با بهترین عملکرد در این دسته خاص قرار می گیرد.

با این حال، سنسور دوربین Canon EOS RP در حالت عکاسی منظره (دامنه دینامیک) در حد انتظار نیست و حداکثر مقدار کسب شده برای این پارامتر EV 11.9 در میزان ISO پایه است. البته اگرچه دامنه دینامیک یک معیار مهم در ارزیابی عملکرد سنسور است، اما به طور کلی برای کل محدوده حساسیت اهمیت دارا، نه صرفا در حداکثر حساسیت پایه. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، دامنه دینامیک سنسور دوربین Canon EOS RP تنها به اندازه EV 1 درافزایش ISO از 100 به 1600 دچار افت می شود، که اگر چه در مقدار حساسیت پایه در حد انتظار نیست، اما در سطوح بالاتر محدوده حساسیت نسبتا چشمگیر است.

مقایسه کیفیت تصویر دوربین Canon EOS RP

نتیجه کلی ارزیابی دوربین Canon EOS RP ما را بر آن می دارد تا این دوربین را در جایگاه 7 ام رده بندی در میان سنسور های مدلهای فول فریم بدون آینه فعلی و نسبتا اخیر قرار دهیم. عملکرد کلی آن را در کنار دوربین 12.2 مگاپیکسلی سونی A7S II و درست در پشت سر دوربین 30 مگاپیکسلی Canon EOS R قرار می دهد که از لحاظ تعداد پیکسل، نزدیکترین دوربین به دوربین Canon EOS RP است.

دوربین Canon EOS RP با ثبت عمق رنگ 24.3 بیت در حالت عکاسی پرتره (تست عمق رنگ) در سطح پایه ISO خود، از دوربین Sony A7S II نیز بالاتر قرار می گیرد؛ و همچنین با ثبت ISO 2977 در مقابل 2993، حتی با رقیب Sony خود (به خاطر شهرت سونی در قابلیت عکاسی در نور کم) در یک رده قرار می گیرد. همچنین در مقایسه با نسخه قبلی خود یعنی EOS R نیز بر اساس آزمایشات ما، دوربین Canon EOS RP  در عکاسی در نور کم عملکردی مشابه دارند، تنها می توان گفت نسخه جدید تر دارای برتری جزئی در حد EV 0.1+ است.

سنسور دوربین Canon EOS RP همچنین در مقایسه با مدلهای Nikon Z نیز در حالت عکاسی ورزشی (ISO در نور کم) عملکرد مطلوب تری دارد. دوربین Canon EOS RP در مقایسه با دوربین Nikon Z 7 45.7 مگاپیکسلی دارای برتری تقریبی EV 0.2+ است که یکی از بالاترین مدلهای موجود در بانک اطلاعاتی ما است. همچنین در مقایسه با Nikon Z 6 نیز که از لحاظ وضوح و تعداد پیکسل نزدیک به هم هستند، عملکردی مشابه با اختلاف اندک در حد EV 0.1+ دارد.

با وجود عملکرد کلی مطلوب دوربین Canon EOS RP، اما ضعیف ترین ویژگی آن مربوط به پاسخگویی به دامنه دینامیک است، که در شرایط ISO پایه کمتر از EV 12 است؛ سایر مدلهای فول فریم بدون آینه به راحتی از این مقدار فراتر رفته اند. در بعضی موارد، بهترین سنسورها عملکردی بهتر به اندازه EV  2+ یا بیشتر نیز در سطح ISO پایه دارند. در حالی که نتایج مربوط به عملکرد دامنه دینامیک سبب افت امتیازات کلی این دوربین شده است، اما پاسخ و عملکرد دوربین Canon EOS RP در سایر زمینه ها کاملا متفاوت است. اگرچه دلیل این مسئله هنوز برای ما نیز مشخص نیست، اما افت دامنه دینامیک در مقیاس EV 1+ به ویژه در محدوده ISOی 100 تا 1600 کاملا محسوس است، و حتی در ISOی بالاتر از 1600 نیز پایینتر از بقیه قرار می گیرد.

در مقایسه با سایر دوربین های کانن، دوربین Canon EOS RP امتیازی مشابه EOS 6D Mk II کسب می کند که نشان می دهد در آنها از یک سنسور مشابه استفاده شده است.

 

مهرانی‌کم، نخستین مرکز تخصصی خرید و فروش دوربین های عکاسی دست دوم در ایران.

قسمت دوم این مقاله را دنبال کنید.

ارسال دیدگاه