نحوی کار با دوربین های حرفه ای کانن

cنحوی کار با دوربین های حرفه ای کانن

می گویند کمی دانش می تواند دنیایی تفاوت ایجاد کند. اگر به تازگی به دنیای عکاسی وارد شده اید و یک دوربین DSLR تهیه کرده اید باید قبل از هر چیز نحوره کار با دوربین های حرفه ای کانن را یاد بگیرید. بسیاری از کاربران دوربین های DSLR از قابلیت های دوربین خود چندان آگاه نیستند. داشتن مهارت در استفاده از دوربین های DSLR به شما کمک می کند تا بتوانید عکس های بهتری بگیرید. شرکت کانن یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده دوربین در جهان است که محصولات مختلفی را تهیه می کند. کار با دوربین های حرفه ای کانن در میان عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای طرفداران زیادی دارند. در اینجا قصد داریم تا در مورد نحوی کار با دوربین های حرفه ای کانن صحبت کنیم.

نمونه ی دوربین کانن در مهرانی کم

دوربین دیجیتال کانن مدل Canon 6D Mark II به‌همراه لنز EF 24-105mm f/4L IS II USM

فرمت تصویری raw در دوربین های کانن

دوربین های حرفه ای کانن برای انتخاب کیفیت تصویر گزینه های زیادی را ارائه می کند. برای کسب بهترین نتیجه باید دقت داشته باشید که همیشه فایل های خام غیر فشرده را انتخاب کند. تصاویر فرمت تصویر raw بهترین طیف  رنگی را نشان می دهد و همچنین در هنگام ویرایش با نرم افزار از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. بهتر است که همیشه فایل های اضافی که با فرمت raw تهیه کرده اید را روی کارت حافظه به همراه داشته باشید.

علاوه بر قابلیت عکاسی  JPEG و فرمت raw در بسیاری از دوربین های حرفه ای کانن امکان عکسبرداری با فرمتی به نام sRaw نیز وجود دارد. این ویژگی بسیاری از ویژگی های فرمت raw را دارد اما فضای کمتری نسبت به  آن اشغال می کند. این فرمت از پیکسل های کمتری استفاده می کند در نتیجه رزولوشن و کیفیت پایین تری دارد.

گزینه  Large در تنظیمات دوربین کانن

اگر می خواهید چند تصویر پشت سر هم را ثبت کنید باید در منوی JPEG کیفیت بالا گزینه ی Large را انتخاب کنید. به این وسیله دوربین به صورت پست سر هم عکس می گیرد.

مدیریت فضای کارت حافظه دوربین

تصاویربا فرمت  raw بسیار کاربردی هستند اما فضای بیشتری را اشغال می کنند. اگر فضای کارت حافظه پر شده است،  تنظیمات Large JPEG  می تواند مفید باشد.

به روز رسانی های Firmware دوربین کانن

شرکت کانن دائما در حال به روز رسانی قابلیت های محصولات خود است. پس بهتر است که همیشه به روز رسانی های دوربین خود را بررسی کنید. می توانید نسخه firmware دوربینتان را در منوی دوربین مشاهده کنید.

نحوی کار با دوربین های حرفه ای کانن

استفاده از ویژگی Live View در دوربین های کانن

این قابلیت در اکثر دوربین های حرفه ای کانن وجود دارد و در هنگام استفاده از سه پایه بسیار مفید است. با استفاده از این ویژگی قادر هستید تا پیش نمایش تصویر مورد نظر را در صفحه LCD مشاهده کنید. برای خاموش و روشن کردن این قابلیت یک سویچ بر روی دوربین تعبیه شده است.

تنظیم Dioptre

در کار با دوربین های حرفه ای کانن با تنظیم کردن Dioptre سوژه ها  را با وضوح بیشتری می بینید. Dioptre  در گوشه ی سمت راست بالای viewfinder قرار دارد و این امکان را به شما می دهد که اوپتیک های داخل را تنظیم کنید. در حالی که شفافیت اعداد viewfinder را بررسی می کنید می کنید آن را بچرخانید.

تنظیمات صفحه نمایش در کار دوربین های حرفه ای کانن

در نور کم تصاویر روی صفحه نمایش به سختی دیده می شود. با فشار دادن دکمه اطلاعات تنظیمات مربوطه روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. که می توانید نور صفحه نمایش را کم و زیاد کنید.

تنظیمات دوربین های حرفه ای کانن در نور بالا

اگرLCD  دوربین شما در بالا قرار دارد می توانید با فشار دادن دکمه ی لامپ  در بالای سمت چپ صفحه قرار دارد این را جداگانه روشن کنید.

کار با دوربین های حرفه ای کانن

10Adobe RGB

در منوی دوربین گزینه  به نام Color Space وجود دارد.  اگر این را در حالت Adobe RGB قرار دهید طیف بیشتری از رنگ خواهید داشت. در هنگام چاپ نیز نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

پاک کردن عکس در دوربین های کانن

اگر بخواهید عکس های روی کارت حافظه را پاک کنید باید از گزینه Delete استفاده کنید. گزینه Delete All تمام تصاویر را پاک خواهد کرد و گزینه Format نیز کارت حافظه را فرمت خواهد کرد.

حالت پیش فرض در دوربین های حرفه ای کانن

ممکن است بخواهید تنظیمات دوربین را به حالت اولیه برگردانید. برای این کار باید از گزینه Clear All Camera Settings  در منو استفاده کنید. با استفاده از این گزینه تمامی تنظیمات دوربین به حالت اول باز خواهد گشت.

Picture Styles ها در دوربین های حرفه ای کانن

 این استایل ها به شما امکان می دهد تا در هنگام استفاده از فرمت JPEG شفافیت و کنتراست تصاویر را تنظیم کنید. البته این ویژگی ها را پس از گرفتن عکس به وسیله برنامه های ویرایش تصویر نیز قابل تنظیم است.

Picture Styles ها  به شما مکان می دهند پیش نمایش های عکس هایی که گرفته اید را ببینید. گزینه ی Landscape یکی از Style های محبوب است. با استفاده از این استایل می توانید تصاویر جذابی تهیه کنید. برای استفاده از Picture Styles باید دوربین را در حالت های  P، Tv،  Av یا A-DEP قرار دهید.

این گزینه انتخاب های زیادی به شما می دهد. از Monochrome Picture Style برای انتخاب عکس هایی که برای تبدیل شدن به سیاه و سفید بهتر هستند استفاده کنید. اگر حالت عکسی را هم نگه دارید هنگام تبدیل به سیاه و سفید با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

در کار با دوربین های حرفه ای کانن Picture Style های متنوعی وجود دارد اما شما تنها به استابل های پیشفرض محدود نیستید و می توانید آنها را سفارشی سازی کنید. می توانید کنتراست را تغییر دهید و یا در Monochrome  افکت های سنتی را اعمال کنید.

تنظیمات  AV  در دوربین های حرفه ای کانن

گزینه AV برای گرفتن تصاویر خلاقانه مفید است . با استفاده از این گزینه می توانید  دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کنید.

گزینه AV برای تنظیم روزنه ی عدسی هم به کار می رود. اگر می خواهید سرعت شاتر بالا باشد Main Dial تا جایی بچرخانید که عدد مورد نظرتان روی viewfinder ظاهر شود.

تنظیمات ظاهر شدن عکس

برای اینکه بفهمید عکس هنگام چاپ چگونه خواهد بود روش های متفاوتی وجود دارد اما ساده ترین راه این است که پس از گرفتن عکس به صفحه LCD نگاه کنید. سپس می توانید از Exposure Compensation   برای تیره تر یا روشن تر کردن عکس استفاده کنید. در کار با دوربین های حرفه ای کانن سری EOS می توانید دکمه ی Av+/- را فشار داده و سپس Main Dial را پشت شاتر بچرخانید. تنظیمات منفی تصویر را تیره تر و تنظیمات مثبت آن را روشن تر می کند.

میزان Exposure Compensation دردوبین های حرفه ای کانن

اگر د رتصویر مورد نظر شما رنگ غالب سیاه است باید از تنظیمات منفی استفاده کنید. اما اگر رنگ غالب سوژه سفید یا روشن بود Exposure Compensation را +۱    یا +۲  بگذارید تا توازن خوبی برقرار شود.

در سوژه های عکاسی که پس زمینه ی روشن یا سیاه دارند به Exposure Compesation نیاز است تا از تشکیل سایه ها جلوگیری شود. همچنین می توانید حالت Metering را در حالتی قرار دهید که تنها روشنی را از مرکز صفحه اندازه گیری کند.

قابلیت Focus Lock

 یکی از کاربردی ترین ویژگی های دوربین های DSLR ویژگی Focus Lock است. این ویژگی شما را قادر می سازد تا روی قسمتی از یک صحنه فوکوس کنید.  Focus Lockبه صورت پیش فرض فوکوس را قفل می کند. و در نتیجه ممکن است عکس ها درست ظاهر نشوند. در پشت دوربین دکمه ای به نام Exposure Lock قرار دارد و با علامت ستاره مشخص شده است. با استفاده از این دکمه  می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. ابتدا از Focus Lock استفاده کنید و پس از ترکیب بندی مجدد از دکمه Exposure Lock استفاده کنید.

عمق میدان دید خودکار در دوربین های حرفه ای کانن

برای به حداکثر رساندن عمق میدان دید می توانید از A-DEEP استفاده کنید. این حالت در کار با دوربین های حرفه ای کانن با استفاده از هفت تا نه نقطه کار می کند و از این جهت لنزها باید به AF سوییچ شوند.  برای استفاده از این قابلیت انگشت خود را تا نیمه روی دکمه ی شاتر فشار دهید تا زمانی که از همه ی نقاط فوکوسی که نیاز دارید استفاده کند.

دوربین های حرفه ای کانن

فوکوس دستی در دوربین های حرفه ای کانن

قابلیت فوکوس خودکاردر دوربین های کانن بسیار مفید است اما در نور کم ( یا وقتی سوژه در حال حرکت است) فوکوس دستی دقت بالاتری دارد. برای استفاده از فوکوس دستی ، حالت فوکوس را از حالت خودکار به حالت دستی تغییر دهید و سپس حلقه ی فوکوس را روی لنز بچرخانید تا زمانی که سوژه شفاف تر به نظر برسد.

برای بررسی میزان دقت فوکوس دستی از Live View برای نتایج دقیق تر استفاده کنید. گزینه ی زوم در Live View بزرگنمایی 10 برابر و گزینه ی پانوراما می دهد و  می توانید به دقت بر هر نقطه در فریم فوکوس کنید.

همچنین می توانید از صفحه LCD برای بررسی عکس هایی که گرفته اید استفاده کنید. دکمه ی عدسی بزرگ کننده را چند بار فشار دهید تا فوکوس بر روی تصاویر انجام شود.

حالت Al Servo

فوکوس خودکار One-Shot در هنگام عکاسی از سوژه های متحرک چندان خوب عمل نمی کند. حالت Al Servo  را انتخاب کنید. این حالت فوکوس را همزمان با فشار دادن دکمه شاتر تنظیم می کند و در تاخیرهایی که بین فشار دادن ماشه و باز شدن شاتر اتفاق می افتند نیز به تنظیم فوکوس ادامه می دهند. این حالت برای عکاسی از سوژه های در حال حرکت مناسب است.

فلاش ترکیبی در دوربین های حرفه ای کانن

فلاشی تعبیه شده در دوربین تنها در نور کم کاربرد ندارد. این فلاش برای عکاسی در طول روز نیز مناسب است.اما برای اینکه فلاش بهترین اثر خود را داشته باشد باید از تنظیمات مناسب استفاده کنید در غیر این صورت پس زمینه تصویر تیره خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل باید دوربین خود را در حالت Av قرار دهید و پس از آن از فلاش استفاده کنید. برای حداکثر کارایی فلاش سعی کنید به سوژه نزدیک شوید.

استفاده از فلاش اضافی

استفاده از فلاش اضافی  شما را قادر می سازد تا با هر سرعت شاتری بتوانید از فلاش استفاده کنید (معمولا باید سرعت را 1/200 ثانیه یا پایین تر نگه دارید). استفاده از فلاش با سرعت 1/4000 ثانیه بسیار مفید است. در این حالت می توانید از دریچه دیافراگم عریض تری برای تار کردن پس زمینه استفاده کنید که در هنگام عکاسی پرتره بسیار مفید است.

برای تیره کردن پس زمینه از Exposure Compensation استفاده کنید. این گزینه برای فلاش های ترکیبی با پس زمینه ی رنگارنگ مناسب است.

حالت  Bulb

این گزینه زمانی کاربرد دارد که به دنبالexposure های بیش از 30 ثانیه ای هستید. دکمه ی شاتر را فشار دهید و exposure تا زمانی که انگشت خود را از روی دکمه بر نداشته اید به کار خود ادامه می دهد. در اکثر دوربین های حرفه ای کانن برای دسترسی به حالت Bulb  باید از حالات exposure  که در کاتالوگ دوربین پیشنهاد شده اند استفاده کنید.

نمایش عکس ها به صورت پی در پی

برای نمایش عکس های گرفته شده به صورت پی در پی می توانید از گزینه Auto Play استفاده کنید. این گزینه برای نمایش تصاویر در حالتی که دوربین را به تلویزیون متصل می کنید مناسب است.

بهینه سازی خودکار نور

در دوربین های حرفه ای کانن این قابلیت وجود دارد که بتوانید نور و کنتراست تصویر و سایه ها را هم به صورت اتوماتیک بهبود ببخشید. گزینه Auto Lighting Optimiser می تواند چهره هایی که پس زمینه ی تیره دارند را روشن کند. این گزینه تصاویری را که با فلاش از چهره ها گرفته شده و به خوبی ظاهر نشده باشند را تشخیص می دهد.

دوربین های حرفه ای کانن

تنظیمات AEB

این گزینه مخفف Auto Exposure Bracketing  است و با استفاده از آن می توانید تا سه در exposure های گوناکون بیندازید. اینگونه می توانید بهترین عکس را انتخاب کنید.  دقت داشته باشید که بین هر سه شات حد اقل یک توقف داشته باشید.

می توانید از ویژگی AEB همراه با Exposure Compensation استفاده کنید. مثلا در یک صحنه برفس Exposure Compensation را +1 قرار دهید و سپس از AEB برای گرفتن سه شات با Compensation +2، +1 و 0 استفاده کنید.

ویژگی Highlight Tone Priority

این گزینه بیشتر در مدل های جدید دوربین های حرفه ای کانن وجود دارد و به شما امکان می دهد تا از روشنترین مناطق عکس طیف رنگی بیشتری داشته باشید. این ویژگی هنگام عکاسی از مناظری که تعداد ابرهای سفید در آن زیاد است و یا صحنه هایی که در آن اکثر سوژه ها سفید هستند کاربرد دارد.

گزینه Protect Images

برای محافظت عکس های گرفته شده گزینه ی Protect Images را پیدا کنید و سپس با استفاده از آن عکس مورد نظرتان را قفل کنید. این گزینه باعث می شود تا از پاک شدن تصادفی تصاویر جلوگیری شود.

کار با دوربین های حرفه ای کانن

میانبر منوی Q

به جای اینکه گزینه مرد نظر را از منوی اصلی پیدا کنید میتوانید ازدکمه Q استفاده کنید و نمای خوبی از تنظیمات اصلی داشته باشید.

تاریخ و ساعت

به عنوان آخرین نکته بهتر است که تاریخ و ساعت دوربینتان را حتما تنظیم کنید تا زمان دقیق گرفته شدن هر عکس را بدانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *