تفاوت بال هد و پن هد چیست؟

انتخاب بین بال هد یا هد پن

بال هد و پن هد دو ابزار کاربردی در عکسبرداری هستند که می توان به کمک آنها زاویه دید و مانور بهتری به دوربین داد. اما بسیاری از عکسبرداران تفاوت این دو ابزار و ویژگی های کاربردی آنها را نمی دانند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تفاوت بال هد و پن هد را بیان داریم و کاربرد هر کدام از آنان را شرح دهیم.

انتخاب بین بال هد یا هد پن:

اگر در عکسبرداری به دنبال کیفیت هستید، باید سه پایه، سر پایه ها، براکت ها و سایر لوازم جانبی دوربین را تهیه کنید و تنظیمات دوربین خود را با توجه به آنها انجام دهید. یکی از مهمترین اجزای یک سه پایه هد است. این مورد قطعه ای است که دوربین شما به آن متصل می شود. با توجه به ارزان بودن آن، یا خرید یک هد مناسب، می توانید به دوربین خود امکان کادر بندی مناسبی ارائه دهید.به صورت کلی دو نوع هد به نام های بال هد و هد پن وجود دارند. این موارد به دلایل مختلفی محبوب ترین سر پایه ها برای عکاسی هستند، لذا اگر قصد دارید تا ارتفاع سه پایه خود را بیشتر نمایید یا به آن امکان چرخش بهتری دهید، حتما از این مورد بهره ببرید.

 

پیشنهاد ویژه:

خرید دوربین دست دوم و لوازم جانبی با قیمت اقتصادی

انتخاب بین بال هد یا هد پن

معرفی بال هد:

دلیل نامگذاری این قطعه به این خاطر است که مصریان باستان تخت سلطنتی پادشاهان را بر روی سکویی که به همین منظور ساخته شده بود حمل می کردند و به آن بال هد می گفتند که بر روی سر قرار می گرفت. مردانی که این تخت را به اطراف می بردند، همانند چوبی بودند که گویی توپی بر سر آنها قرار دارد! بال هد در عکسبرداری نیز وسیله ای می باشد که در واقع از یک توپ در یک سوکت تشکیل شده است که با یک پیچ دوربین بر روی آن سوار شده و محکم می شود.

جوانب مثبت یک بال هد:

 •  استفاده و تنظیم آسان: بال هد ها معمولاً دارای یک پیچ برای محکم کردن هستند تا دوربین شما را بی حرکت نگه دارند. از سوی دیگر این ابزار دارای یک پیج تنظیم تنش/ اصطکاک برای حرکت آسانتر دوربین به اطراف است. سادگی طراحی این ابزار به شما امکان کنترل “بصری” بیشتر دوربین را هنگام اتصال به سه پایه می دهد.
 • حرکت سریع تر و راحت تر دوربین: به دلیل سادگی و طراحی بصری منعطف تر، اگر از بال هد برای عکسبرداری ورزشی استفاده می نمایید، لذا می توانید انتظار داشته باشید که دوربین را راحت تر و سریع تر به اطراف بچرخانید.

 جوانب منفی یک بال هد:

 • دقت کم: این مورد احتمالاً بزرگترین مشکل در هنگام استفاده از بال هد است. وقتی پیچ آن را باز می کنید، فقط یک زاویه یا صفحه را تنظیم نمی کنید، بلکه همه دوربین را حرکت می دهید و تنظیم می کنید. این مورد می تواند در ژانرهای عکاسی که شما زمان زیادی را برای اطمینان از تراز بودن دوربین به خود اختصاص دهد که بسیار ناامید کننده می باشد. اگر این کار را انجام دهید و متوجه شوید که کادربندی شما دچار مشکل شده است و واقعاً باید کمی بالاتر را هدف بگیرید، می بایست قبل از گرفتن عکس، آن زمان را دوباره صرف نموده و کادر عکسبرداری خود را تغییر دهید
 • استحکام کم: البته این مورد تا حد زیادی به کیفیت  بال هد که خریداری می کنید بستگی دارد. با توجه به طراحی آنها، کمی استحکام بال هدهای مذکور نسبت به سه پایه های قدیمی که دوربین را بر روی آن قرار می دادند، کمتر است.
معرفی بال هد
معرفی بال هد

 

معرفی پن هد:

این هد در اصل یک سکوی محکم است که در بالای پایه های سه پایه شما قرار دارد و یک پیچ در بالای آن موجود است تا دوربین شما را نگه دارد.

 جوانب مثبت یک پن هد:

 • کنترل دقیق: این ابزار به شما امکان کنترل دقیق هر کادر حرکتی را می دهد که ممکن است دوربین شما در آن حرکت مرده یا بچرخد. به طور معمول، آنها برای هر صفحه( نوع حرکت) یک دستگیره یا دسته دارند (عمودی، افقی و شیبدار) که به شما امکان می دهد دقیقاً هر کدام را تغییر دهید بدون اینکه روی دیگری تأثیر بگذارید.
 • قیمت مناسب: به منظور خرید یک پن هد که وزن آن برابر با سر یک قابلمه می باشد، مبلغ مناسب و مقرون به صرفه ای هزینه خواهید کرد. همین امر نیز باعث شده که بیشتر مورد پسند قرار گیرند.

 

جوانب منفی پن هد:

 • کند تر تنظیم می شوند: اگر از پن هد ها استفاده می نمایید، می توانید دوربین را پس از شل شدن سر آن به هر طرف که مایل هستید، تنظیم کنید. در این حالت باید هر صفحه را به صورت جداگانه با دستگیره مجزای آن تغییر دهید. این روش دقیق تر است، اما نیاز به زمان بیشتری دارد.
 • اندازه آن بزرگ است: از آنجا که هر صفحه قابل تنظیم به یک دستگیره یا دسته کوتاه برای اعمال تنظیمات نیاز دارد لذا از لحاظ ابعاد بزرگتر می باشند. متأسفانه ، داشتن این دسته ها باعث بزرگتر شدن سر و حمل و نقل دشوار آن نیز می شود. برای کسانی که روی قابلیت حمل و نقل بسیار حساس هستند، این مورد یک معضل بزرگ است.
جوانب منفی یک بال هد:
جوانب منفی یک بال هد:

مقایسه پن هد و بال هد:

پاسخ به این سوال دشوار نیست که بال هد برای عکسبرداری مناسبتر است یا هد پن گزینه خوبی است.

هر کدام از آنها جوانب مثبت و منفی مخصوص به خود را دارند!

اگر قصد عکسبرداری از سوژه ها در حال حرکت را دارید یا تمایل دارید که همچون یک تیرانداز سوژه های خود را شکار نمایید و دوربین شما باید از هرگونه لرزشی عاری باشد، پس می گویم که بال هد ممکن است گزینه بهتر و کارآمدتری برای شما باشد. هنگام لذت بردن از ثبات بیشتر یک سه پایه، به راحتی با هد پن می توانید پرتره های زیبایی را ثبت نمایید.

از طرف دیگر، اگر عکاس منظره هستید، از املاک و مستغلات عکس می گیرید یا فقط می خواهید کنترل دقیقی بر روی دوربین خود داشته باشید، احتمالاً پن هد چیزی است که باید بررسی کنید.

البته توصیه می شود قبل از خرید هر کدام از این ابزار ها برخی از بررسی هایی را که در خصوص سه پایه ها وجود دارد را مطالعه نمایید و در نهایت اقدام به خرید بال هد مخصوص نمایید:

سه پایه ها به صورت کلی در یکی از موارد زیر دسته بندی می شوند:

 • سه پایه آلومینیومی Oben
 • سه پایه FotoPro
 • سه پایه “” System Go

سپس با درک بهتر از گزینه ها و ویژگی های موجود، بال هد یا هد پن مخصوص به آنها را خریداری نمایید.

مقایسه پن هد و بال هد
مقایسه پن هد و بال هد

جمع بندی:

نمی توان منکر نقش مثبت سه پایه در عکسبرداری شد. اگر شما نیز جز افرادی هستید که به هنر عکسبرداری علاقه مند هستید، برای آنکه بتوانید بهترین مناظر را ثبت نمایید، نیاز به تجهیزات مناسب دارید، سه پایه و سر پایه ها از جمله این ابزار ضروری در عکسبرداری می باشند.

در این مقاله تلاش شد تا دو مورد از سر پایه های مهم به نام های بال هد و هد پن معرفی شده و ویژگی های مثبت و منفی هر کدام شرح داده شود.

با توجه به تفاوت بال هد و هد پن مشخص گردید که بال هد ها گزینه های کاربردی تری در عکسبرداری می باشند. اما اگر به دنبال عکسبرداری از طبیعت هستید، پن هد نیز می تواند خواسته شما را برآورده نماید.

ادمین
ارسال دیدگاه