نقد و بررسی لنز Fujifilm Fujinon XF56mm f/1.2 R APD

نقد و ببرسی لنز Fujifilm Fujinon XF56mm f/1.2 R APD review

لنر Fujinon XF56mm f/1.2 R APD با فیلتر آپودیزاسیون

نکات مثبت و منفی لنز Fujifilm Fujinon XF56mm

در مقایسه با نسخه استاندارد این لنز، این نسخه پیشرفته تر «APD» دارای یک فیلتر آپادیزاسیون برای افزایش بیشتر کیفیت بوکه است.

این بسیار جمع و جور و سبک وزن برای f/1.2 پرایم فوق العاده سریع است، در عین حال زیبایی ساخته شده و ویژگی های هندلینگ عالی دارد. وضوح کامل خیلی چشمگیر نیست و خرید آن بسیار گران است، اما به طور کلی، مطلوب ترین حالت پرتره برای دوربین های Fujifilm X-mount است.

+نکات مثبت

 • بوکه صاف
 • ویژگی های هندلینگ خوب
 • کیفیت ساخت محکم

-نکات منفی

 •  ابزار شاپنس در جعبه نیست
 • خرید بسیار گران است

 

پیشنهاد ویژه:  خرید دوربین دست دوم  با ضمانت 

 

Fujinon XF56mm f/1.2 R APD بر اساس نسخه استاندارد لنز است، اما یک فیلتر آپادیزاسیون برای صاف کردن محیط «دیسک‌های بوکه» اضافه می‌کند، که توسط نقاط روشن غیر متمرکز و نوک سوزن‌های نور ایجاد می‌شود.

فاصله کانونی «موثر» 85 میلی‌متری در دوربین‌های فوجی‌فیلم با فرمت APS-C برای عکاسی پرتره ایده‌آل است، در حالی که رتبه‌بندی دیافراگم f/1.2 عمق میدان کم را امکان‌پذیر می‌کند و همچنین شما را قادر می‌سازد تا سرعت شاتر سریع را در شرایط نور کم حفظ کنید.

مشخصات فنی

 • نصب: فوجی فیلم X
 • فول فریم: خیر
 • تثبیت کننده تصویر: خیر
 • فوکوس خودکار: بله
 • ساخت لنز: 11 عنصر در 8 گروه
 • زاویه دید: 28.5 درجه
 • تیغه های دیافراگم: 7
 • حداقل دیافراگم: f/16
 • حداقل فاصله فوکوس: 0.7 متر
 • حداکثر نسبت بزرگنمایی: 0.09x
 • اندازه فیلتر: 62 میلی متر
 • ابعاد: 73x70mm
 • وزن: 405 گرم

ویژگی های کلیدی

این لنز با فاصله کانونی موثر 85 میلی‌متر، فاصله کاری طبیعی را برای عکاسی پرتره در دوربین‌های سری X فوجی‌فیلم با فرمت APS-C فراهم می‌کند. حتی در این صورت، به دست آوردن عمق میدان کم بیشتر یک چالش است. هدف نسخه اصلی این لنز حل مشکل با دیافراگم بسیار عریض f/1.2 است.

این نسخه «APD» به روز بازار، با افزودن یک فیلتر آپودیشن فراتر می رود. این در اصل یک فیلتر چگالی خنثی مدرج شعاعی است که نسبت به محیط دایره تصویر تیره تر می شود. این به صاف کردن دیسک‌های بوکه هنگام استفاده از دیافراگم‌های باز کمک می‌کند و لبه‌های روشن و خشن که معمولاً با آنها مرتبط است را نرم می‌کند.

این لنز شامل یک عنصر غیرکروی شکل شیشه ای و دو عنصر ED (پراکندگی بسیار کم) است. فناوری پیشرفته HT-EBC (پوشش پرتو الکترونی با گذرندگی بالا) روی تمام سطوح در سراسر مسیر نوری اعمال می شود تا شبح و شعله ور شدن به حداقل برسد.

کیفیت ساخت بسیار خوب است، که عمدتاً بر اساس قطعات بشکه فلزی است، در حالی که هندلینگ با یک حلقه کنترل دیافراگم اختصاصی افزایش می‌یابد. این دارای دو ردیف از اعداد f است که به رنگ‌های سفید و قرمز نشان داده شده‌اند، که دومی نشان‌دهنده میزان عبور نور در دیافراگم‌های باز به دلیل فیلتر آپودیزاسیون است.

کارایی

شارپنس در هنگام عکاسی در حالت باز با f/1.2 بسیار خوب است و نه کاملاً عالی، اما لنز برای عکاسی پرتره به اندازه کافی شارپ است. دیافراگم f/1.2 جایی است که فیلتر آپودیزاسیون در آن بیشترین کارایی را دارد، اگرچه میزان عبور نور از f/1.2 به دیافراگم معادل f/1.7 کاهش می‌یابد، همانطور که در حلقه دیافراگم نشان داده شده است.

بوکه برای لنزهای 56 میلی‌متری صاف است، اما کیفیت کلی مناطق فوکوس شده و بدون فوکوس در تصاویر، وقتی روی بدنه فول فریم استفاده می‌شود، بهتر از لنزهای 85 میلی‌متری f/1.8 نیست.

 

نتایج آزمایشگاه

ما طیف وسیعی از آزمایشات آزمایشگاهی را با استفاده از مجموعه تست Imatest Master تحت شرایط کنترل شده اجرا می کنیم. عکس‌های نمودارهای آزمایشی در طیف وسیعی از دیافراگم‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها (در صورت وجود) گرفته می‌شوند، سپس برای وضوح، اعوجاج و انحرافات رنگی تحلیل می‌شوند.

ما از نمودارها و نرم افزار تجزیه و تحلیل Imatest SFR (پاسخ فرکانس فضایی) برای رسم وضوح لنز در مرکز قاب تصویر، گوشه ها و فواصل نقطه میانی، در سراسر محدوده تنظیمات دیافراگم و با لنزهای زوم، در چهار فاصله کانونی مختلف استفاده می کنیم. این تست ها همچنین اعوجاج و حاشیه رنگ (انحراف رنگی) را اندازه گیری می کنند.

 

میزان وضوح تصاویر:

میزان وضوح تصاویر
(Image credit: Future)

شارپنس در حالت باز برای لنزهای f/1.2 بسیار خوب است، اگرچه عبور نور فقط برابر با f/1.7 است.

 

حاشیه سازی:

حاشیه سازی
(Image credit: Future)

 

از f/1.2 تا f/2.8 تقریباً متوسط است اما در تنظیمات دیافراگم متوسط تا باریک تقریباً حذف می‌شود.

 

اعوجاج: -0.02

این لنز اساساً یک لنز بدون اعوجاج بود و تنها ردپایی از بشکه را در آزمایشات آزمایشگاهی ما ثبت کرد.

 

نظر نهایی:

در مقایسه با نسخه استاندارد این لنز، این نسخه پیشرفته تر «APD» دارای یک فیلتر آپادیزاسیون برای افزایش بیشتر کیفیت بوکه است. این بسیار جمع و جور و سبک وزن برای f/1.2 پرایم فوق العاده سریع است، در عین حال زیبایی ساخته شده و ویژگی های هندلینگ عالی دارد. وضوح کامل خیلی چشمگیر نیست و خرید آن بسیار گران است، اما به طور کلی، مطلوب ترین حالت پرتره برای دوربین های Fujifilm X-mount است.

Reference: digitalcameraworld
ادمین
ارسال دیدگاه