چگونگی تمیز کردن لنز و فیلتر

تمیز کردن لنز و فیلتر

در این مقاله قرار بر این است که چگونگی تمیز کردن لنز و فیلتر را به شما آموزش دهیم .

How to Clean Your Lens and Filters

اجازه بدهید با بیان چند واقعیت شروع کنیم:

  • عناصر نوری کثیف در لنز باعث کاهش کیفیت تصویر شما می شوند
  • روش ها و ابزارهای مناسبی برای تمیز کردن لنز و فیلتر وجود دارند
  • روش ها و ابزارهای نامناسبی برای تمیز کردن لنز و فیلتر وجود دارند
  • اطلاعات بسیاری در مورد مقوله تمیز کردن لنر موجود است که برخی از آنها گیج کننده هستند

پس بیایید مسائل را پیچیده نکنیم و بهترین و امن ترین راه را برای تمیز کردن لنزتان پیدا کنیم تا وقت بیشتری برای عکس گرفتن داشته باشید.

قانون شماره یک: از تمیز کردن بیجای لنز خود اجتناب کنید

شیشه نسبتا محکم و با دوام است. اما زمانی که پوشش های پیشرفته و مواد شیمیایی به لنز اضافه می شود، سطح شیشه در مقابل خراش و تماس با مواد شیمیایی آسیب پذیر می شود. به همین دلیل ما همیشه سعی می کنیم تا لنز و فیلترمان را بدون اثر انگشت و گرد و خاک نگه داریم و از تماس فیزیکی با ان اجتناب کنیم. منظور از تماس فیزیکی لمس کردن لنز و همانطور که حدس زدید تمیز کردن لنز می شود.

هنگامی که لنزتان را در کیف یا قفسه نگه داری می کنید استفاده بجا از درپوش لنز جلو و عقب می تواند لنزتان را تمیز نگه دارد. اما هنگامی که لنز مورد استفاده قرار می گیرد کثیف خواهد شد. تمیز کردن کیف دوربینتان برای لنز نیز مفید است چرا که احتمالا گرد و خاک به داخل کیفتان نفوذ خواهد کرد و به لنزتان خواهد چسبید.

قانون شماره 2: گرد و خاک اجتناب ناپذیر است

گرد و خاک در همه جا پیدا می شود و در نهایت روی لنز شما خواهد نشست. لنزهای دوربین های عکاسی در کارخانه های بسیار تمیز تولید می شوند که در آنها گرد و غبار تا جای ممکن از محیط حذف می شود. حتی با این وجود باز هم ممکن است یک لنز کاملا نو در بین عناصر نوری خود دارای گرد و غبار باشد.

اما گرد و غبار دشمن اصلی نیست. لنزی که برای سال ها در قفسه اتاقتان قرار گرفته و لایه ی ضخیمی از گرد و غبار را به خود جذب کرده است در نهایت باعث بروز مشکلات بزرگی در کیفیت تصویر می شود.به این جملات دقت کنید. “اما تعدادی دانه گرد و غبار در محیط بر روی کیفیت تصویر تاثیری ندارد” یا ” چند دانه گرد و غبار داخل و یا روی لنز بر روی کیفیت تصویر تاثیری ندارد”. این جملات مدام در کل دنیا تکرار می شود. تمیز کردن مداوم لنزتان ممکن است باعث کاهش عمر آن شود چرا که هر بار که آن را تمیز می کنید احتمال خراش برداشتن آن هست.

قانون شماره 3: مراقب لکه ها باشید

اثر انگشت های چرب و لکه ها به علت ورود نور از طریق بخش عقب لنز در عنصر عقبی اثر چشمگیری بر روی کیفیت عکس دارند. خبر خوب ین است که عنصر عقبی لنز نسبت به گرد و خاک و چربی کمتر حساس است چرا که وقتی لنز بر روی دوربین سوار است از تماس با اثر انگشت افراد و خطرات محیطی بدور است.

تمیز کردن لنز و فیلتر کاری آسان است

در اینجا به سه مرحله ساده برای هرچه بهتر تمیز کردن لنز و فیلتر اشاره می کنیم:

  • به وسیله باد یا یک برس نرم تا جای ممکن گرد و غبار را از روی لنز بر دارید
  • چند قطره مایع تمیز کننده را بر روی دستمال مخصوص تمیز کردن لنز بیندازید
  • با حرکت آرام و دایره ای اثر انگشت یا روغن را از سطح لنز پاک کنید، این کار را از مرکز به سمت خارج انجام دهید.

بررسی

به یاد داشته باشید که شما می توانید این سه مرحله را هر موقع که نیاز باشد انجام دهید مگر اینکه آثار انگشت روغنی و یا لکه چرب بر روی لنز شما باشد، در این صورت از تمیز کردن بی مورد لنز اجتناب کنید. نیاز نیست که برای تمیز کردن لنز در یک اتاق کاملا ایزوله و بدون هیچ گونه گرد و غبار قرار داشته باشید و لباس پلاستیکی ممخصوص آزمایشگاه را بر تن کنید و دستکش پلاستیکی دستتان کنید.

تمیز کردن لنز و فیلتر

بخش هایی از لنز که بیشترین تماس را با محیط بیرون دارند عبارت اند از عنصر جلویی و بدنه لنز. بهترین راه برای محافظت از عنصر جلویی استفاده از یک فیلتر با کیفیت است. فیلتر که نسبت به خود لنز قیمت کمتری دارد باعث می شود تا عنصر جلویی لنز از جذب آلودگی ها در امان باشد. اگر قصد تمیز کردن فیلتر را داشتید باید این کار را به همان روش تمیز کردن لنز انجام دهید.

بدنه کثیف لنز تاثیری بر کیفیت عکس ندارد اما تمیز کردن بدنه لنز می تواند از بروز مشکلات احتمالی در قطعات مکانیکی مربوط به فوکوس و زوم جلوگیری کند. برای تمیز کردن بدنه لنز از دستمال مخصوص و یا دستمال کاغذی استفاده کنید.

برس ها و دمنده ها

برای پاک کردن گرد و غبار به وسیله جریان هوا بهترین کار استفاده از دمنده و عدم استفاده از هوای فشرده است. می توانید بدون دمنده از جریان هوای داخل ریه هایتان استفاده کنید اما مراقب باشید که لنز را با بزاق دهان و یا ناهاری که خورده اید کثیف نکنید. دمنده باید جزو وسایل ضروری در کیف دوربین DSLR برای تمیز کردن لنز و حسگر باشد.

براش تمیز کردن لنز و فیلتر

تعداد متنوعی از برس های تمیز کننده لنز در بازار موجود است. بهتر است که برسی با کیفیت بالا تهیه کنید. برس هایی از جنس موی شتر مناسب هستند. همچنین دقت داشته باشید که موهای برس را با انگشتان کثیف لمس نکنید. مگر اینکه بخواهید آلودگی را در هنگام تمیز کردن به داخل لنز منتقل کنید.

دستمال گردگیری ، دستمال کاغذی و تمیز کننده

دستمال های لنز تقریبا ارزان قیمت هستند. پس لطفا از هر دستمال تنها یک بار استفاده کنید. بعد از تمیز کردن لنز دستمال را دور بیندازید. دستمال های پاک کننده میکروفیبر محبوب تر از سایر انواع آن هستند. برای اطمینان از مفید بودن این دستمال ها باید چند اقدام احتیاطی را انجام دهید. آنها را تمیز نگه دارید، ممکن است که آنها برای چند بار تمیز کردن استفاده شده باشند و مطمئنا شما نمی خواهید دوباره آلودگی را وارد لنزتان کنید. اگر دستمال ها را می شویید از نرم کننده های شیمیایی در هنگام شستشو استفاده نکنید چرا که ممکن است موادی را روی دستمال به جای بگذارند که بعدا رگه هایی را بر روی لنز شما بر جای بگذارد.

لنز و فیلتر

می توانید با مسئولیت خودتان از تیشرت کتانی که دارید برای تمیز کردن لنز استفاده کنید. دوباره تاکید می کنیم، اگر لنزتان نیازی به تمیز شدن ندارد این کار را انجام ندهید اما اگر وسایل تمیز کننده لنزتان در دسترس نیست استفاده از تیشرت 100 درصد کتان و بخار دهانتان اشکالی ندارد، یک بار که هزار بار نمی شود. هرگز از نرم کننده پارچه استفاده نکنید. با استفاده از دستمال مخصوص تمیز کردن لنز بهترین نتیجه را به دست می آورید. دستمال های کتانی گزینه مناسبی هستند و به خصوص برای تمیز کردن لبه های لنز مناسب هستند. استفاده از دستمال کاغذی توصیه نمی شود، برخی از برند ها باعث ساییده شدن شیشه می شوند و برخی آغشته به روغن و لوسیون هایی هستند که می تواند لنز شما را خراب کند.

خیلی از تولید کنندگان لنز محلول های تمیز کننده مخصوصی تولید می کنند که مناسب تمیز کردن اجزای نوری هستند. این محلول ها خیلی گران نیستند اما اگر اصرار دارید که محلول مخصوص خودتان را درست کنید الکل ایزوپروپیل توصیه می شود. آب دیونیزه شده نیز خوب است اما مخصوص تمیز کردن لنز نیست و درست مانند بخار دهان برای تمیز کردن لکه های غیر چرب مناسب است.

از استون استفاده نکنید. استون پاک کننده خوبی است اما اگر برای تمیز کردن لنز استفاده شود ممکن است اثر منفی بر روی پلاستیک بدنه و نوشته های روی لنز داشته و پوشش قطعات نوری باشد. همچنین استفاده از شیشه پاک کن هایی که برای پاک کردن پنچره ها استفاده می شود توصیه نمی شود. بهتر است که همیشه از دستمال های مخصوص استفاده کنید.

اسپری مخصوص لنز و فیلتر

ابتدا دستمال را به مواد تمیز کننده آغشته کنید. چندین دلیل برای این کار وجود دارد. شما نمی خواهید که قطره های مایع تمیز کننده بر روی لنز قرار داشته باشند و به سمت لبه های لنز حرکت کنند و وارد لنز بدنه لنز شوند. حتی لنز های ضد آب نیز ممکن است دچار این مشکل شوند. قطره های مایع می توانند مانند لنز عمل کنند و با متمرکز کردن نور نقاطی با حرارت زیاد به وجود می اورند که می تواند باعث آسیب دیدن لنز و پوشش محافظ شود. همچنین مایعات و آب می توانند در صورت تماس بلند مدت با لنز اثر خورندگی داشته باشد.

موارد دیگر در مورد تمیز کردن لنز و فیلتر

در دوربین های DSLR وقتی که از داخل منظره یاب نگاه می کنید، اغلب اوقات ذرات گرد و غبار را درمیان تصویر می بینید. این گرد و غبار بر روی آینه دوربین قرار دارد و تاثیری بر روی تصویر نهایی ندارد. آینه را می توان تمیز کرد اما پوشش نقره ای آن بسیار ظریف است و استفاده از دمنده می تواند گرد وغبار را از آینه به حسگر منتقل کند که این کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک توصیه به کاربران لنز های ورزشی، تله و عکاسان شب: مراقب بررسی کردن لنزتان با چراغ قوه های با رنگ فیلتر شده باشید، ممکن است برخی ذرات گرد و غبار دیده نشوند.

در نهایت اینکه می توانید ماونت لنزتان را با دستمال و محلول تمیز کننده پاک کنید. ممکن است اتصالات دیجیتال که به لنز و دوربین امکان اتصال می دهند نیز هر از گاهی نیاز به تمیز شدن داشته باشند. دقت کنید که با دستمال متفاوتی این اتصالات را تمیز کنید. چرا که ممکن است دستمال مشترک باعث انتاقال بقایای فلزی به داخل لنز شود.

سه مرحله ساده گفته شده را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که گرد و غبار اجتناب ناپذیر است و مطمئن شوید که زمان بیشتری را به عکاسی اختصاص دهید تا تمیز کردن لنز و فیلتر.

برای خرید لنز  اکبند و خرید لنز دست دوم به لینک ها مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *