محافظ لنز چیست؟

محافظ لنز

یکی از مهم ترین و حساس ترین اجزا دوربین عکاسی که برای عکاسان اهمیت دارد لنز دوربین ها می باشند که جزء قسمت های پر کاربرد در دوربین است که با آسیب دیدن آن عکاسان دچار مشکل می شوند. پس خرید محافظ لنز می تواند یک توجیح اقتصادی داشته باشد چراکه لنز های عکاسی قیمت بالایی دارند و با محافظت کردن از آن ها میتوان در هزینه ها صرفه جویی کرد .

کاربرد محافظ لنز


همیشه شما در مکان های بسته عکاسی نمی کنید و ممکن است که پروژه شما، عکاسی از طبیعت یا معماری یک ساختمان باشد. عوامل زیادی ممکن است به لنز شما آسیب برساند مثل گرد و غبار موجود در هوا، رطوبت یا بارش باران که یکی از وظایف محافظ کننده ها جلوگیری از این آسیب ها است، یکی دیگه از کارهایی که محافظت کننده لنز قادر به انجام آن است جلوگیری از بازتاب نور می باشد.

ابزار های محافظت کننده لنز


به دلیل اهمیت این موضوع شرکت هایی دست به تولید مجموعه ای از ابزار هایی برای محافظت از لنز زدند. هر کدام از این ابزار ها از یک قسمت لنز محافظت می کنند. یکی از شرکت های معروف در این زمینه Kuvrd universal می باشد .

محافظ لنز

هودها


عکاسان زمانی از هود های خود استفاده می کنند که در فضای باز و پر نور عکاسی کنند که پرتو های مستقیم نور باعث ایجاد  Flare در تصویر  نشود. هود ها دارای جنس های مختلفی هستند ولی جنس پوشش داخلی اکثر آن ها  طوری است که نور را بازتاب نکند. متداول ترین شکل ظاهری که در هود ها می توانیم ببینیم، گرد و گلبرکی است. هود های گرد معمولا برای لنز های تله مورد استفاده قرار می گیرد و در لنز های واید از هود های گلبرکی که اندازه ی کوتاه تری دارند استفاده می کنیم. در کل هود ها بیشتر برای لنزها با فاصله کانونی گسترده کاربرد دارد. نکته ی مثبتی که درباره هودها وجود دارد این است که شما با یک هزینه کم می تونید هم کیفیت تصاویرتان را بالا ببرید و هم از لنز خود محافظت کنید.

محافظ لنز دوربین

فیلتر ها


یک ابزار مهم برای محافظت لنز می باشد که بسیار محکم است که حتی در اثر ضربه های بسیار محکم متلاشی نمی شود. وظیفه اصلی فیلتر ها این است که نور های زائد را حذف کند و باعث می شود وضوح و اشباعیت  تصویر بهتر شود. شکل ظاهری آن ها بسیار مدرن است و به فرم های گرد و مستطیل وجود دارد که متداول ترین فیلتری که برای لنز ها استفاده می شود لنز های دایره ای و گرد هستند. فیلتر های تولید شده در محدوده ی ۴۹ تا ۸۶ سانتی متر می باشد. و نصب آن ها بسیار راحت و سریع است مثلا فیلتر های پیچی به صورت مستقیم برروی لنز قرار می گیرند اما در فیلتر کشویی ما به یک نگه دارنده فیلتر، روی لنز نیاز داریم که فیلتر را روی آن قرار دهیم و روی لنز نصب کنیم. مزیت فیلتر کشویی این است که شما می توانید فیلتر های بزرگ تر را روی لنز های کوچیک نصب کنید و محدودیت اندازه ندارید. بعضی از فیلتر توانایی این را دارند که خصوصیات نور عبوری را تغییر دهند و افکت های ویژه ای به تصاویر ما می دهند به همین دلیل است که رنگ های فیلتر ها با یکدیگر متفاوت است.

محافظ لنز دوربین

انواع فیلتر ها


  • فیلتر UV
  • فیلتر فرابنفش
  • فیلتر پلا ریزه
  • فیلتر تعادل رنگ
  • فیلتر کاهنده نور
  • فیلتر مات کننده ملایم

پوشش لنز یا کپ


لنز ها دارای یک ابزار دیگر به نام پوشش و کپ هستند. در زمان هایی شما از لنزتون استفاده نمی کنید باید آن را روی لنزتون قرار دهید چون لنز ها بسیار حساس هستند و کوچک ترین گرد و غبار ممکن است روی آن ها تاثیر بگذارد. این کپ ها به گونه ای هستند سر و ته لنز را محافظت می کند.

ارسال دیدگاه