بررسی لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

آشنایی با لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

لنز Canon RF 16mm F2.8 STM یکی از لنزهای نام آشنای کانن است که امروزه نیز در بازار طرفداران زیادی دارد. به عنوان یک عکاس حرفه ای باید بدانید که هیچ زمان و مکان خاصی برای استفاده از لنزهای بزرگ و سنگین وجود ندارد، اما گاهی اوقات شما به چیزی کوچک و سبک نیاز دارید.

Canon RF 16mm F2.8 STM با فاصله کانونی 16 میلی متر، نمای فوق عریضی را ارائه می دهد که می تواند برای عکاسی از مناظر تاثیرگذار یا آسمان شب ایده آل باشد.

لنز Canon RF 16mm F2.8 STM با وزن 165 گرم موجب می شود که در دسته لنز های سبک دسته بندی شود، لذا شما از انداختن آن در کیف خود ناراحت نخواهید بود.

مزایای استفاده از لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

·  بسیار جمع و جور و سبک

معایب لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

·  حلقه تک جهت کنترلی یا فوکوس دستی

آشنایی با لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

آشنایی با لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

لنز Canon RF 16mm F2.8 STM اولین لنز RF فوق عریض Canon است. فاصله کانونی 16 میلی متری و پوشش کامل فریم آن را یه انتخاب خوبی برای عکاسی نجومی تبدیل می کند اما می توان از آن برای عکاسی مناظر همانند مناظر شهری، پرتره های گروهی و وبلاگ نیز استفاده کرد.

هم اکنون لنز Canon RF 16mm F2.8 STM برای پیش خرید از Adorama در ایالات متحده در دسترس است.

 

پیشنهاد ویژه:  خرید دوربین دست دوم و انواع لنز مرتبط

مشخصات لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

نوع محصول: پرایم عریض تمام فریم

برند: Canon RF

فرمت: فول فریم

فاصله کانونی: 16 میلی متر

حداکثر دیافراگم: f/2.8

حداقل دیافراگم: f/22

ساختار: 9 عنصر در 7 گروه

حداقل فاصله فوکوس: 13 سانتی متر

حداکثر نسبت بزرگنمایی: 0.26x

تثبیت: خیر

تعداد پره های دیافراگم: 7 عدد

اندازه فیلتر: 43 میلی متر

قطر x طول (گسترش از پایه لنز): 69.2 * 40.1 میلی متر

وزن: 165 گرم

امکانات لنز Canon RF 16mm F2.8 STM Canon

عناصر را در 7 گروه در داخل دیافراگم جمع و جور RF 16mm F2.8 STM چیده و پوشش Super Spectra شرکت برای کاهش نویز و سفیدی عکس استفاده شده است.

فوکوس توسط یک موتور خودکار چند حالته (STM) اداره می شود که به گونه ای طراحی شده است که بی صدا و روان کار می کند. نزدیکترین فاصله فوکوس تنها 13 سانتی متر از سنسور قرار گرفته است که در آن حداکثر بزرگنمایی 0.26x به دست می آید. این بدان معناست که ممکن است به سوژه خود بسیار نزدیک شوید در حالی که هنوز توجه زیادی را در پس زمینه جلب می کنید.

امکانات لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

ساخت و مدیریت لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

با حداکثر قطر فقط 69.2 میلی متر و طول 40.1 میلی متر این لنز جزء لنزهای قوی محسوب می شود، Canon RF 16 میلی متر F2.8 STM کوچک به نظر می رسد.

به راحتی می توانید فکر کنید که یک لنز عالی EF-M است و برای یک دوربین با فرمت APS-C مانند Canon EOS M5 Mark II طراحی شده است. اگر به طور تصادفی از RF 16mm F2.8 STM در دوربین سری Canon R و در حالت برش APS-C استفاده شود، فریمی برابر با یک لنز 25.6 میلی متری را در فول فریم تولید می کند.

به دلیل کوچک بودن در این لنز یک فیلتر 43 میلی متری نیز لازم است که خبر خوبی است زیرا فیلترهای کوچکتر هزینه کمتری دارند.به دلیل اندازه کوچک لنز Canon RF 16mm F2.8 STM فقط یک حلقه کنترلی دارد. این را می توان بین استفاده برای فوکوس دستی یا تنظیم جنبه هایی مانند دیافراگم، حساسیت (ISO) یا جبران نوردهی با یک کلید روی بدنه و استفاده از حلقه کنترلی به کار گرفت.این لنز قوی ترین لنز برند کانن نیست، اما با وزن 165 گرم، برای زمانی که می خواهید با سرعت نور سفر کنید بسیار مناسب است.

همچنین این مورد که می توانید آن را به عنوان یک لنز خوب برای عکاسی خیابانی با زاویه گسترده استفاده کنید، جزء مزایای آن می باشد.

پیش فروش

با استفاده از نمونه پیش تولید لنز Canon RF 16mm F2.8 STM، می توان تایید نمود که قدرت تمرکز آن سریع و بسیار آرام است. با این حال تمام این جزئیات تنها بر اساس عکاسی در بک اتاق بسته به دست آمده است، بنابراین هنوز از آن به طور جدی استفاده نشده یا قدرت خود را در برابر عکاسی از سوژه های متحرک نشان نداده است.

با نگاهی به منظره یاب Canon R6 و Canon R3 (که همزمان با لنز فوق به بازار عرضه شده است) به نظر نمی رسد که وینیتینگ سنگینی وجود داشته باشد.

 

بررسی عملکرد:

با تمرکز بیشتر روی فوکوس خودکار، با استفاده از دوربین های EOS R و EOS RP می توان متوجه شد که پوشش فوکوس خودکار تقریباً 88 برابر پوشش افقی و 100 برابر پوشش عمودی است. با لنز جدید این مقدار می تواند تا 40 برابر بیشتر نیز تغییر می کند. با RF 2x، منطقه AF تا 40 برابر کاهش می یابد. اما جالب است که بدانید در EO R5 و R6، پوشش AF از 90 starts شروع می شود،

ساخت و مدیریت لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

لنز Canon RF 16mm F2.8 STM همانطور که از نام مدل آن مشخص است شامل تثبیت کننده تصویر داخلی در 400 میلی متری است، این لنز با استفاده از Canon EOS R 5.5 تصحیح IS نوری را وعده می دهد. با استفاده از IS هماهنگ روی بدنه های دارای IBIS، لنز حداکثر 6 مرحله اصلاح لرزش را ارائه می دهد.

سیستم IS دارای یک حالت واحد است که می تواند به طور خودکار هنگام تشخیص حرکت panning به حالت اصلاح panning تغییر وضعیت دهد. این لنز شامل یک حلقه کنترل (با امکان توقف توسط کلیک) و یک حلقه فوکوس دستی است که فوکوس دستی تمام وقت را ارائه می دهد.

حلقه فوکوس فاقد توقف فیزیکی است. هیچ کلید محدود کننده فوکوس روی لنز وجود ندارد. علاوه بر این، شامل ساختار مقاومی در برابر گرد و غبار و آب و هوا نمی شود. مانند RF 16mm f/2.8 STM در این لنز نیز سرپوش لنز موجود است.

ویژگی ها:

· پرایم براق با زاویه دید بسیار وسیع برای استفاده با دوربین های دیجیتال بدون آینه فول فریم کانن RF طراحی شده است.

· حداکثر دیافراگم روشن f/2.8 مناسب شرایط روشنایی در این لنز موجود است که  به کنترل عمق میدان دید کمک می کند همچنین باعث ظاهر شیک لنز می شود.

آشنایی با لنز Canon RF 16mm F2.8 STM

· یک عنصر کروی بر روی بخش کنترلی وجود دارد که کمک می کند تا درصد وضوح افزایش یابد.

· Super Spectra Coating برای به حداقل رساندن میزان پررنگ شدن شبح و جهت بهبود کنتراست رنگ هنگام کار در شرایط نوری قوی استفاده شده است.

· موتور مرحله ای STM عملکرد فوکوس خودکار سریع، بی صدا، روان و دقیق را ارائه می دهد که برای ضبط ویدئو و همچنین فیلمبرداری ایده آل است.

· در حداقل فاصله فوکوس 5.1 اینچ می توان عمل کند، همراه با بزرگنمایی حداکثر 0.26x این لنز می تواند بی نظیر ظاهر شود، این گزینه لنز را برای عکاسی از نمای نزدیک و در عین حفظ عمق زیاد میدان، کاربردی می کند.

· از حلقه کنترلی قابل تنظیم می توان برای تنظیم انواع تنظیمات نوردهی، از جمله دیافراگم، ISO و جبران نوردهی استفاده کرد.

· دیافراگم گرد هفت فیلتر به افزایش کیفیت دلپذیر عکس کمک می کند.

با این توضیحات می توان انتظار داشت که لنز فوق میزان عملکرد دوربین های کانن را تا حد زیادی ارتقا دهد. برای مشاوره در خرید انواع لنز های نو و دست دوم، با مشاورین فروشگاه مهرانی‌کم در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط: نقد و بررسی دوربین Canon R6

      Reference: bhphotovideo ، Camerajabber

ادمین
ارسال دیدگاه