نقد و بررسی فیلتر پلاریزه کننده Marumi DHG Super Circular PL

فیلتر پلاریزه کننده Marumi DHG Super Circular PL

Marumi یکی از بزرگترین طیف فیلترهای پلاریزه دایره ای را با قیمت های بسیار جذاب ارائه می دهد، اما عملکرد آنها خوب است؟ و در ایننقد و بررسی به سوالات شا پاسخ خواهیم داد. در ادامه همراه ما باشید…

نکات مثبت و منفی فیلتر پلاریزه کننده Marumi DHG Super Circular PL

 

فیلتر DHG Super Circular PL Marumi احساس لوکس بودن  فیلتر پولاریزر دایره ای Lee Filters Lee Elements را را به ما نمی‌دهد، اما در سایزهای بسیار بیشتری تری موجود است، قیمت آن خیلی مناسب تر  است و از نظر نوری بسیار عملکر خوبی دارد.

تنها موردی که در این فیلتر وجود دارد این است که حلقه نصب نازک تر است که در نهایت باعث می شود در صورت سفت کردن بیش از حد روی لنز، باز کردن آن سخت شود.

+نکات مثبت:

  • با قیمت جذاب
  • آسان تمیز میشود
  • محدوده اندازه گسترده

-نکات منفی:

  • تشخیص حلقه های نصب و تنظیم سخت است
  • حدود 1.6 EV را قطع می کند
  • خیلی آن را نباید سفت کرد

 

پیشنهاد ویژه: خرید دوربین دست دوم و لنز دست دوم با ضمانت کتبی و قیمت مناسب

 

Marumi بیش از 85 سال است که در صنعت اپتیک فعالیت می کند و طیف گسترده ای از فیلترها را در فرمت های مختلف ارائه می دهد. در واقع، 8 نوع مختلف فیلتر پلاریزر پیچی را تولید می کند که برخی از آنها قطبش را با یک فیلتر چگالی خنثی ترکیب می کنند. DHG Super Circular PL یکی از پلاریزه کننده های سطح بالایی Marumi است و با توجه به بی رنگ بودن آن، به عنوان اولویت در خرید قرار دارد.

Marumi DHG Super Circular PL در 16 اندازه مختلف از 37 میلی متر تا 105 میلی متر موجود است. در حالی که قیمت با اندازه فیلتر افزایش می‌یابد. مثلا با فیلتر 82 میلی‌متری قیمت حدود  110 دلار در بازار به فروش میرسد،که واقعا با توجه به کیفیت و دیگر رقیبان، قیمت مناسبی دارد.

همانطور که میدانید، معمولاً قاب فیلتر از آلومینیوم ساخته شده است.  شیشه  فیلتر با یک ماده دفع کننده آب و روغن پوشیده شده است که به سرعت آب را از روی شیشه دفع می‌کند و در نهایت باعث می‌شود اثر انگشت کمتری روی شیشه به جا بماند.

این فیلتر در یک محفظه پلاستیکی باریک عرضه می شود که به راحتی در کیف دوربین جا می‌شود.

نمایی از فیلتر Marumi DHG Super Circular PL polarizing
(Image credit: Angela Nicholson/Digital Camera World)

 

مشخصات فنی:

  • اندازه های موجود: 37 میلی متر، 40.5 میلی متر، 43 میلی متر، 46 میلی متر، 49 میلی متر، 52 میلی متر، 55 میلی متر، 58 میلی متر، 62 میلی متر، 67 میلی متر، 72 میلی متر، 77 میلی متر، 82 میلی متر، 86 میلی متر، 95 میلی متر، یا 105 میلی متر
  • نصب: پیچی
  • جنس ساخت: آلومینیوم و شیشه
فیلتر Marumi DHG Super Circular PL نصب شده بر روی لنز
(Image credit: Angela Nicholson/Digital Camera World)

 

فیلتر Marumi DHG Super Circular PL دارای حسی با کیفیت با عملکرد چرخش نرم  تر نسبت به فیلتر Hoya Fusion One Next Cir-PL است، اما کاملاً مطابق با استاندارد (گران تر)  از Lee Filters Lee Elements Circular Polariser نیست.

برخلاف برخی دیگر از مدل های فیلترهای پیچ‌دار، حلقه نصب Marumi DHG Super Circular PL بیشتر از حلقه تنظیم اش گسترش نمی‌یابد. همچنین کمی باریک‌تر است، که باعث می‌شود هنگام بازکردن فیلتر از روی لنز، به‌راحتی نتوان فیلتر را باز کرد و بنابراین هنگام نصب فیلتر یا تنظیم، اجتناب از سفت شدن بیش از حد فیلتر ضروری است.

عملکرد فیلتر Marumi DHG Super Circular PL

فیلتر Marumi DHG Super Circular PL در قاب پلاستیکی
(Image credit: Angela Nicholson/Digital Camera World)

 

شرکت Marumi ادعا می کند که فیلتر DHG Super Circular PL تا حدود 1.6 EV نور را قطع می کند و در نهایت با آزمایشاتی که انجام دادیم این موضوع تأیید می شود. همچنین همانطور که ادعا می شود، پلاریزه کننده خنثی است، اگرچه به طور طبیعی، اشباع رنگ ها را افزایش می دهد، بنابراین رنگ های گرم (و سایرین) ممکن است زنده تر به نظر برسند.

بررسی دقیق تصاویر 45.7 مگاپیکسلی که با استفاده از Nikon Z7 II در 100٪ روی صفحه نمایش کامپیوتر گرفته شده است همچنین نشان می دهد که افت قابل توجهی در میزان جزئیات قابل مشاهده در هنگام استفاده از فیلتر وجود ندارد.

خبر خوب دیگر این است که وقتی فیلتر مستقیماً روی یک لنز  82 میلی‌متری نصب می‌شود، در فواصل کانونی به‌اندازه 24 میلی‌متر افزایشی در وینیت وجود ندارد.

 

نظر نهایی:

تصویری دیگر از فیلتر بر روی لنز
(Image credit: Angela Nicholson/Digital Camera World)

Marumi DHG Super Circular PL را در تعداد قابل توجهی از اندازه‌ها می‌سازد و اگر مجموعه‌ای از لنزها با رشته‌های فیلتر با اندازه‌های مختلف دارید، قیمت پلاریزرها وسوسه‌انگیز است که به‌جای استفاده از حلقه‌های افزایش‌دهنده، برای هر یک از آن‌ها یکی بخرید. با این حال، با قیمت یک فیلتر 105 میلی متری کمتر از برخی فیلترهای 82 میلی متری، وسوسه انگیز است که بزرگترین فیلتر را بخرید و بدانید که همه چیز را پوشش داده اید.

در حالی که کیفیت ساخت DHG Super Circular PL به خوبی Polariser Lee Elements Circular Lee Filter نیست، اما این کار را انجام می دهد و فیلترهای Marumi کسری از قیمت هستند. با این وجود، باید مراقب باشید که DHG Super Circular PL را روی لنز بیش از حد سفت نکنید، زیرا خارج کردن آن بسیار سخت است.

از نظر اپتیکال، فیلتر Marumi بسیار خوب است و جلوه ای را که انتظار دارید را ارائه می دهد.

 

Reference: digitalcameraworld
ادمین
ارسال دیدگاه