نقد و بررسی لنز Nikon AF-S 105mm f/2.8 G IF ED VR Micro

نقد و بررسی Nikon AF-S 105mm f/2.8 G IF ED VR Micro

لنز Nikon AF-S Micro 105mm f/2.8 G IF ED VR می تواند ریزترین جزئیات را برای شما ثبت کند.

نکات مثبت و منفی لنز Nikon AF-S Micro 105mm f/2.8

این لنز میکرو نیکون فاصله کانونی کلاسیک و درجه دیافراگم f/2.8 را به همراه بزرگنمایی کامل 1.0 برابر در کوتاه‌ترین فاصله فوکوس 0.31 متری که از سطح کانونی اندازه‌گیری می‌شود (برابر با سطح فعال سنسور تصویر دوربین میزبان) ترکیب می‌کند. به این ترتیب، فاصله کاری راحت 15 سانتی متر یا حدود 6 اینچ بین جلوی لنز و سوژه را برای عکاسی ماکرو کامل 1.0x ایجاد می کند.

عملکرد به طور کلی بسیار خوب است، اما سیستم VR استاندارد برای نماهای نزدیک خیلی خوب نیست. در حالت تعادل، Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro و Tamron SP 90mm f/2.8 Di USD VC Macro را ترجیح می دهیم.

+نکات مثبت:

 • کیفیت ساخت خوب
 • کیفت تصویر خوب
 • قابلیت VR برای عکسبرداری عمومی مفید است

-نکات منفی:

 • بدون تثبیت کننده نوری “هیبرید”
 • به طور گسترده در برابر آب و هوا آب بندی نشده است
 • کاهش وضوح دیافراگم باریک

 

پیشنهاد عالی: خرید دوربین دست دوم و لنز با قیمت عالی و ضمانت نامه کتبی

 

Nikon AF-S Micro 105mm f/2.8 G IF ED VR در بالاترین رده لنزهای میکرو مانت F نیکون قرار دارد که شامل لنزهای قدیمی 60، 105 و 200 میلی‌متری «AF» می‌شود که فوکوس خودکار از طریق آن انجام می‌شود. یک موتور در بدنه دوربین سازگار.

همچنین گزینه‌های 40 و 85 میلی‌متری AF-S DX (فرمت APS-C) و لنزهای 60 و 105 میلی‌متری AF-S سازگار با FX (فول فریم) وجود دارد. AF-S Micro 105mm VR Micro بهترین انتخاب است و ما این لنز نیکون را برای عکاسی با دوربین‌های DX و FX انتخاب می‌کنیم.

 

مشخصات فنی لنز Nikon AF-S Micro 105mm

 • پایه: نیکون F (FX)
 • فول فریم: بله
 • فوکوس خودکار: بله
 • تثبیت: بله
 • ساخت لنز: 14 عنصر در 12 گروه
 • زاویه دید: 23.3 درجه
 • تیغه های دیافراگم: 9
 • حداقل دیافراگم: f/32
 • حداقل فاصله فوکوس: 0.31 متر
 • حداکثر نسبت بزرگنمایی: 1.0x
 • اندازه فیلتر: 62 میلی متر
 • ابعاد: 83x116mm
 • وزن: 750 گرم

ویژگی‌های کلیدی:

این لنز میکرو نیکون دارای یک عنصر ED (پراکندگی بسیار کم) و یک لرزشگیر اپتیکال تصویر است. با این حال، بر خلاف تثبیت کننده های لنزهای مشابه کانن و تامرون، این لنز یک طراحی استاندارد و نه هیبریدی است و تنها قادر به مقابله با ارتعاشات زاویه ای است. این دوربین در عکاسی با برد متوسط تا دور، با درجه بندی متوسط 3 استاپ، نسبتاً مؤثر است، اما بدون توانایی تصحیح شیفت x-y و همچنین لرزش زاویه ای، برای عکاسی نزدیک دستی نسبتاً بی تأثیر است.

 

به طور کلی کیفیت ساخت خوبی دارد و نیکون دارای صفحه نصب آب و هوا و پوشش نانو کریستال برای به حداقل است. فوکوس خودکار از سیستم اولتراسونیک معمولی حلقه ای است که در اکثر لنزهای نیکون AF-S استفاده می شود. این دوربین با یک سوئیچ محدود کننده فوکوس خودکار همراه است، اما این گزینه تنها امکان قفل کردن انتهای کوتاه محدوده را فراهم می کند. بنابراین برای عکاسی کلوزآپ هیچ فایده ای ندارد.

کارایی و عملکرد

در دیافراگم های f/4 تا f/11، وضوح در ناحیه مرکزی قاب استثنایی است، اگرچه وضوح لبه(گوشه ها) خیلی از کیفیت خوبی برخوردار نیست. وضوح همچنین برای یک لنز ماکرو در هر دو انتهای محدوده دیافراگم کمی بیشتر از حد معمول کاهش می‌یابد، که وقتی می‌خواهید از دیافراگم بسیار باریک برای افزایش عمق میدان در عکاسی نزدیک شدید استفاده کنید، می‌تواند ناامیدکننده باشد. اعوجاج بسیار کم است، اما حاشیه‌های رنگی می‌تواند در گوشه‌های تصویر در صورت اصلاح نشدن، به‌ویژه در دیافراگم‌های متوسط تا باریک، آشکار شود.

نتایج آزمایشگاه

ما طیف وسیعی از تست‌های آزمایشگاهی را تحت شرایط کنترل‌شده با استفاده از مجموعه تست Imatest Master انجام می‌دهیم. عکس‌های نمودارهای آزمایشی در طیف وسیعی از دیافراگم‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها (در صورت وجود) گرفته می‌شوند، سپس برای وضوح، اعوجاج و انحرافات رنگی تحلیل می‌شوند.

ما از نمودارها و نرم افزار تجزیه و تحلیل Imatest SFR (پاسخ فرکانس فضایی) برای رسم وضوح لنز در مرکز قاب تصویر، گوشه ها و فواصل نقطه میانی، در سراسر محدوده تنظیمات دیافراگم و با لنزهای زوم، در چهار فاصله کانونی مختلف استفاده می کنیم. این تست ها همچنین اعوجاج و حاشیه رنگ (انحراف رنگی) را اندازه گیری می کنند.

میزان وضوح تصاویر:

میزان وضوح تصویر
(Image credit: Future)

سطح وضوح به طور کلی در کل قاب تصویر، درست در گوشه ها عالی است، اما وضوح مرکز در f/2.8 کمی کاهش می یابد و وضوح دیافراگم باریک به خوبی برخی از لنزهای ماکرو رقیب نیست.

حاشیه سازی:

حاشیه سازی
(Image credit: Future)

 

حاشیه های رنگی نسبت به بسیاری از لنزهای ماکرو رقیب، به خصوص در لبه ها و گوشه های قاب تصویر، در کل محدوده دیافراگم قابل توجه تر است.

اعوجاج: -0.49

اعوجاج بشکه بسیار کمی وجود دارد، اما از نظر فنی نیکون از این نظر بدتر از بسیاری از لنزهای ماکرو رقیب است.

نظر نهایی:

این لنز میکرو نیکون فاصله کانونی کلاسیک و درجه دیافراگم f/2.8 را به همراه بزرگنمایی کامل 1.0 برابر در کوتاه‌ترین فاصله فوکوس 0.31 متری که از سطح کانونی اندازه‌گیری می‌شود (برابر با سطح فعال سنسور تصویر دوربین میزبان) ترکیب می‌کند.

به این ترتیب، فاصله کاری راحت 15 سانتی متر یا حدود 6 اینچ بین جلوی لنز و سوژه را برای عکاسی ماکرو کامل 1.0x ایجاد می کند. عملکرد به طور کلی بسیار خوب است، اما سیستم VR استاندارد برای نماهای نزدیک بسیار سودمند نیست. در حالت تعادل، Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro و Tamron SP 90mm f/2.8 Di USD VC Macro را ترجیح می دهیم.

RF: digitalcameraworld

ادمین
ارسال دیدگاه