نقد و بررسی مجموعه آداپتور دیجیتالی فیلم نیکون ES-2

نقد و بررسی nikon-es-2-film-digitizing-adapter-set-review

با آداپتور دیجیتالی فیلم Nikon ES-2، نگاتیوها و اسلایدهای قدیمی 35 میلی متری را پاک کنید و به آنها جان تازه ای بدهید.

نظر کارشناسی در مورد آداپتور دیجیتالی فیلم نیکون ES-2:

کیت آداپتور دیجیتالی ES-2 به خوبی کار می‌کند، اما برای مجموعه‌ای از نگهدارنده‌ها و آداپتورهای پلاستیکی بسیار گران به نظر می‌رسد، با توجه به اینکه به یکی از سه لنز ماکرو سازگار نیز نیاز دارید، اما از قدرت تفکیک D850 استفاده می‌کند.

با این حال، یک اسکنر فیلم تخت یا اختصاصی با کیفیت را می توان با هزینه ای کمتر از مجموع یک کیت و لنز ES-2 تهیه کرد، اگرچه روند اسکن می تواند بسیار کندتر باشد.

نکات مثبت:

  • اسلاید ساده / سیستم دیجیتالی سازی منفی
  • وارونگی خودکار نگاتیوها با Nikon D850
  • تکثیر سریعتر با اسکنر فیلم

نکات منفی:

  • به یک لنز ماکرو و دوربین سازگار نیاز دارید
  • گزینه های محدود نصب فیلتر
  • هزینه بالای کیت

کیت آداپتور دیجیتال‌سازی فیلم ES-2 نیکون برای استفاده از قدرت تفکیک 45.7 مگاپیکسلی Nikon D850 برای ایجاد اسکن‌های دیجیتالی فوق‌العاده با وضوح بالا از نگاتیوها و اسلایدهای فیلم آنالوگ قدیمی شما طراحی شده است. چه رنگی یا تک رنگ. همچنین برای استفاده از ES-2 به یک لنز ماکرو نیکون سازگار نیاز دارید.

اگرچه برای استفاده با D850 راه اندازی شده است، اما افراد زیادی از این کیت با سایر دوربین های نیکون از جمله دوربین های فول فریم بدون آینه 45 مگاپیکسلی نیکون Z7 و Z7 II استفاده کرده اند.

از نظر لنز ماکرو، ES-2 Digitizer را می توان بر روی AF-S DX Micro 40mm f/2.8G، AF-S Micro 60mm f/2.8 ED، یا AF Micro 60mm f/2.8D نیکون نصب کرد.

 

پیشنهاد ویژه” خرید دوربین دست دوم با ضمانت کتبی”

 

دو لنز 60 میلی متری به حلقه های آداپتور 62 میلی متری نیاز دارند که در کیت ES-2 موجود است. مدل اخیر Z-mount Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S همچنین دارای یک حلقه فیلتر 62 میلی متری است که انتخاب مناسبی برای استفاده با کیت است.

کیت ES-2 در واقع بسیار ساده تر از آن چیزی است که برچسب قیمت آن نشان می دهد. در جعبه خود آداپتور ES-2 قرار دارد. این شبیه به یک هود لنز است، اما می تواند برای تنظیم دقیق فوکوس گسترش یا جمع شود.

جلوی آن توسط یک صفحه نیمه شفاف پوشانده شده است که فیلم های شما را به طور یکنواخت از پشت روشن می کند. سپس می توانید نگهدارنده فیلم نواری FH-4 یا نگهدارنده پایه اسلاید FH-5 را داخل آداپتور – هر دو در کیت موجود است. دو عنصر پایانی کیت یک جفت حلقه آداپتور هستند که برای نصب ES-2 روی لنزهای میکرو 60 میلی‌متری f/2.8 نیکون لازم است.

کیت ES-2

 

تنها مورد دیگری که مورد نیاز است – به جز دوربین – نوعی نور است که در جلوی ES-2 برای روشن کردن فیلم یا اسلایدهای شما قرار می گیرد. یک پنل نوری کوچک LED متعادل با نور روز ایده آل است، ترجیحاً یکی با شاخص رندر رنگ بالا برای اطمینان از روشنایی دقیق رنگ.

 

با آداپتور دیجیتالی که به رزوه فیلتر لنز و فیلمی که در نگهدارنده نصب شده است، شما آماده اسکن هستید. D850 باید در Live View باشد، پس از آن می‌توانید دکمه «i» را فشار دهید و به گزینه Negative Digitizer (در سایر دوربین‌های نیکون موجود نیست) بروید. این به شما امکان می دهد بین اسکن نگاتیو تک رنگ یا رنگی یکی را انتخاب کنید، اگر به دومی بروید، دوربین به طور خودکار رنگ ها را از منفی به مثبت معکوس می کند. در این صورت، فقط باید نوردهی خود را برای اسکن و فوکوس دستی ردیف کنید (فعال کردن پیک فوکوس می تواند به این امر کمک کند).

نقد و بررسی nikon-es-2-film-digitizing-adapter-set-review

نیکون مایل بوده است که این فرآیند را تا حد امکان سریع و آسان انجام دهد، اما این کار با مصالحه همراه است… هیچ گزینه ای برای تنظیم رنگ یا کنتراست در دوربین وجود ندارد، و تصاویر به صورت JPEG با کیفیت بالا ذخیره می شوند، در صورت عدم وجود گزینه Raw. از گزینه Negative Digitizer استفاده کنید. اما می‌توانید بعداً پردازش را در ویرایشگر تصویر خود انجام دهید، بنابراین به شما امکان می‌دهد تصویر را به صورت خام بگیرید.

همچنین هنگام اسکن نگاتیوهای متعدد باید مراقب باشید، زیرا اگرچه نگهدارنده فیلم دارای فرورفتگی هایی است که به طور خودکار هر نوردهی را تراز می کند، باز هم به راحتی می توان فیلم را از تراز خارج کرد.

کارایی

کارایی

با کمی زمان، صبر و تمرین می توان به کپی های دیجیتالی فوق العاده دقیق از عکس های آنالوگ قدیمی خود دست یافت. حتی می‌توانید کپی‌هایی از فرمت‌هایی دریافت کنید که از وضوح فیلم‌های بسیار آهسته 35 میلی‌متری مانند Kodachrome 25 افسانه‌ای یا Fujifilm Velvia 50 فراتر می‌روند. با این حال، اگرچه ممکن است جزئیات بی‌عیب باشند، کیفیت تصویر کاملاً عالی نیست.

هنگام اسکن نگاتیوهای رنگی C41، وارونگی خودکار رنگ D850 همیشه دقیق نیست، و ممکن است لازم باشد برای دریافت بهترین کیفیت ممکن، یک قالب رنگی را به صورت دستی حذف کنید.

اگر در نهایت چندین نوردهی از یک صحنه مشابه را اسکن کنید، این می‌تواند باعث شود که دوربین به‌طور خودکار آهنگ کلی کمی متفاوت را برای هر نوردهی انتخاب کند. به این معنی که برای تطبیق رنگ در دسته‌ای از عکس‌ها، باید پس‌پردازش بیشتری انجام دهید. اگر بخواهید بهترین کپی دیجیتالی ممکن از تصاویر آنالوگ بسیار ارزشمند خود را تهیه کنید، محدوده دینامیکی محدود حتی JPEGهای با کیفیت بالا نیز ممکن است نامطلوب باشد.

Reference: digitalcameraworld
ادمین
ارسال دیدگاه