نقد و بررسی لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

مزیت های لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2 با قیمتی کمتر از 249 پوند/300 دلار، به عنوان یک لنز با ارزش شناخته می شود. چند ویژگی عجیب و غریب در این لنز وجود دارد اما به طور کلی تصاویر با کیفیت بسیار خوبی می تواند تولید کند. از سوی دیگر اندازه و وزن خوبی دارد.

وقتی برای پیاده‌روی می‌روید یا کمی وقت در طبیعت می‌گذرانید، این دوربین بدون آینه نیکون برای شما عالی است.یکی از شکایت هایی که اغلب در مورد دوربین های بدون آینه فول فریم شنیده می شود، این است که لنزهایآنان بزرگ، سنگین و گران هستند. Nikon Z 40mm f / 2 هیچ کدام از اینها را ندارد و حتی افزودنی دوست داشتنی به کیت عکاسی شما می باشد.

مزیت های لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

 • کیفیت تصویر خوب

 • قابل استفاده در هر نوع آب و هوا

 • سبک و جمع و جور

معایب لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

 • بدون مقیاس فوکوس

 • حلقه کنترل تکی

 • AF در نزدیکترین فاصله فوکوس مشکل دارد

آشنایی با لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2Nikon

Nikkor Z 40mm f / 2 یک لنز با فرمت فول فریم (FX) است که برای استفاده در دوربین‌های سری Z نیکون مانند Nikon Z7 II، Nikon Z6 II و Nikon Z5 طراحی شده است. همانطور که نیکون از پایه Z در دوربین های فول فریم و فرمت APS-C خود استفاده می کند، می توان از آن در دوربین های نیکون Zfc و نیکون Z50 نیز استفاده کرد که فاصله کانونی موثر را تا 60 میلی متر ارتقا می دهد.

فاصله کانونی 40 میلی متری اغلب به عنوان لنز استاندارد یا معمولی شناخته می شود زیرا زاویه دید نزدیکی به چشم ما دارد. این یک فاصله کانونی محبوب برای تهیه فیلم است در حالی که 35 میلی متر یا 50 میلی متر برای عکاسی محبوب تر هستند.

پیشنهاد ویژه: خرید دوربین دست دوم

 

مشخصات

 • نوع محصول: لنز پرایم استاندارد

 • زمان ارائه به بازار: 14 سپتامبر 2021

 • نصب: نیکون Z

 • فرمت: فول فریم (FX)

 • فاصله کانونی: 40 میلی متر (60 میلی متر در فرمت APS-C)

 • حداکثر دیافراگم: f/2

 • حداقل دیافراگم: f/16

 • ساخت: 6 المان در 4 گروه با 2 المان کروی

 • پوشش ها: –

 • سیستم فوکوس: داخلی

 • حداقل فاصله فوکوس: 29 سانتی متر / 0.96 فوت

 • حداکثر نسبت تولید مثل: 0.17x

 • تثبیت کننده: خیر (فقط در دوربین)

 • تعداد تیغه دیافراگم: 9 عدد

 • اندازه فیلتر: 52 میلی متر

 • وزن: 170 گرم / 6 اونس

معایب لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

 

امکانات لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

Nikon Nikkor Z 40mm f2 یک لنز نسبتا ساده است و از 6 عنصر در 4 گروه ساخته شده است. در میان این عناصر، 2 لنز غیر کروی وجود دارد که به حفظ کیفیت تصویر در سراسر فریم کمک می کند. نیکون به Z 40 میلی‌متری f/2 یک موتور پله‌ای برای کنترل فوکوس خودکار داده است که قول می‌دهد سریع، دقیق و بی‌صدا باشد تا مناسب عکاسان و فیلم‌برداران گردد.

نزدیکترین فاصله فوکوس 29 سانتی متر (0.96 فوت) از سنسور است که در آن حداکثر نسبت بازتولید 0.17x است.هیچ تثبیت کننده ای در لنز تعبیه نشده است و در عوض عکاسان و فیلمبرداران باید به سیستم تثبیت کننده کاهش لرزش (VR) دوربین نیکون خود تکیه کنند.

بررسی Nikon Nikkor Z 40mm f/2

با وجود قیمت زیر 250 پوندی/300 دلاری، Nikon Z 40mm f/2 در برابر رطوبت و گرد و غبار مهر و موم شده است، بنابراین لازم نیست برای استفاده حتما آب و هوا خشک و خوب باشد. این لنز با طول 45.5 میلی متر یا 1.8 اینچ و قطر 70 میلی متر یا 2.8 اینچ، در دوربین های فول فریم سری Z نیکون مانند Z7 II عالی به نظر می رسد اما همچنین دارای اندازه خوبی برای مدل هایی با فرمت APS-C مانند Z50 یا Zfc است.

تنها یک حلقه در Nikkor Z 40mm f/2 وجود دارد و طبق حالت های معمولی لنزهای نیکون Z-mount، می‌توان آن را برای تنظیم دیافراگم، جبران نوردهی، فوکوس یا ISO زمانی که دوربین روی حالت فوکوس خودکار تنظیم است، مورد استفاده قرار داد. اگر دوربین روی فوکوس دستی تنظیم شده باشد، حلقه به عملکرد سنتی خود – فوکوس – برمی گردد. باید به این مورد نیز دقت نمود که حلقه به نرمی حرکت می کند و می توان آن را با فشار فقط یک انگشت یا شست خود چرخاند. از آنجایی که هیچ کلیدی روی لنز وجود ندارد، حالت فوکوس از طریق دوربین تنظیم می شود.

در حالت فوکوس دستی، هنگامی که حلقه کنترل جابجا می شود، مقیاس فاصله روی صفحه یا منظره یاب ظاهر می شود. وقتی دوربین روی حالت فوکوس خودکار تنظیم شده باشد و حلقه برای تنظیم دستی فوکوس تنظیم گردد، این حالت ظاهر نمی شود.با فشار دادن دکمه بزرگنمایی در پشت دوربین، ناحیه تصویر زیر نقطه AF انتخاب شده بزرگ می شود تا فوکوس دستی آسانتر شود.

امکانات لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

 

کارایی

اگرچه لنزهای Nikkor Z 40mm f/2 به سطح عملکرد لنزهای S-line نیکون نمی رسند، اما در کل گستره دیافراگم آن سطح وضوح خوبی وجود دارد. اگر زوایای دور تصاویر گرفته شده با f/2 را با 100% روی صفحه نمایش رایانه بررسی کنید، خواهید دید که نرم تر از مرکز تصویر هستند، اما در اندازه های معمولی یا در بیشتر موقعیت های عکاسی مشکلی ایجاد نمی کند. در این لنز بهترین نتایج در محدوده f/4-f/11 دیده می‌شود، البته با f/8 نتایج بسیار چشمگیر است.

ارزش فعال کردن کنترل Vignette دوربین نیکون با این لنز وجود دارد زیرا این کار میزان سایه‌زنی گوشه‌ را که در دیافراگم‌های بزرگ‌تر قابل مشاهده است کاهش می‌دهد.در بیشتر موارد، Nikon Z 40mm f/2 سریع و دقیق فوکوس می‌کند و با فوکوس خودکار تشخیص چشم دوربین سازگار است اما در چند مورد نتوانست به یک سوژه نزدیک پاسخ دهد و در بی‌نهایت فوکوس می‌کند.

برای رفع این مشکل لازم است تا دست خود را کمی دورتر از سوژه بگیرید و قبل از برداشتن دست به خوبی روی آن تمرکز کنید.هنگامی که لنز در ناحیه مناسب قرار می گیرد، به سرعت روی سوژه های نزدیک فوکوس می کند اما اگر فوکوس دورتر از آن باشد، ممکن است دچار مشکل شود.نیکون سرپوش لنز با Z 40mm f/2 ارائه نمی‌کند اما خوشبختانه، زمانی که خورشید خارج از قاب است، مشکل بر روی تصویر نیست.

در لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2 انحراف رنگی نیز به خوبی کنترل می شود. همانطور که اغلب اتفاق می افتد، با استفاده از ابزار Defringe در Adobe Camera Raw به راحتی می توان نویز ها و رنگ های مازاد را حذف نمود، این کار بیش از چند ثانیه طول نمی کشد.

دیافراگم 9 تیغه گرد Z 40mm f/2 کار خود را به خوبی انجام می دهد و مناطق خارج از فوکوس نیز خوب به نظر می رسند. هایلایت های کوچک حتی نزدیک به گوشه های تصویر دایره ای هستند و فقط نشانه ای از اثر حباب صابون (حلقه ای مشخص در اطراف لبه) وجود دارد.

کارایی لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2

جمع بندی:

با توجه به مواردی که بیان شد، می توان نتیجه گرفت که لنز Nikon Nikkor Z 40mm f/2 با در نظر گرفتن قیمت خوب آن، می تواند برای افراد و عکاسان نیمه حرفه ای گزینه خوبی باشد. از همین رو اغلب توصیه می گردد که با استفاده از این مورد در کیت عکاسی خود، عکس ها و فیلم های حرفه ای تری ثبت نمایید.از سوی دیگر در نظر داشته باشید که کار با این لنز آسان بوده و نیاز نیست تا دانش و مهارت زیادی داشته باشید.

 

 Reference: Camerajabber

ادمین
ارسال دیدگاه