Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S و معرفی این لنز

Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

از سری لنزهای سری Z نیکون می باشد. دوربین های سری Z اکنون دارای دو لنز ماکرو هستند; و هر دو بسیار خوب می باشند اما Nikkor Z MC 105mm f / 2.8 VR S دارای چند ویژگی است; که ارزش آن را چند برابر می کند. Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S به‌طور باورنکردنی دقیق است.

نقاط ضعف Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S
نقاط ضعف Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

مزایا و معایب

مزایای لنز Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

 • بزرگنمایی1:1
 • تثبیت کننده تصویر VR
 • پنل اطلاعات لنز OLED

نقاط ضعف Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

 • محدوده دیافراگم با فاصله فوکوس متفاوت است
 • حدود 1.5 برابر قیمت بیشتر
مزایا و معایب
مزایا و معایب

 

آشنایی با لنز Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

نیکون Nikkor Z MC 105mm f / 2.8 VR S را همزمان با Nikkor Z MC 50mm f / 2.8 معرفی کرد; و به این ترتیب ثابت کرد که لنز ماکرو مانت Z نیکون مانند اتوبوس است; و عکاسان نیکون با دوربین بدون آینه دو انتخاب دارند.

در حالی که دوربین Nikon Z MC 50mm f / 2.8 برای عکاسان ماکرو تازه کار طراحی شده است. Nikkor Z MC 105mm f / 2.8 VR S برای استفاده حرفه ای به بازار عرضه گردید; و دارای مجموعه ای از ویژگی های لوکس از جمله آب بندی در آب و هواهای مختلف است.

هر دو لنز ماکرو نیکون Z-mount فول فریم هستند; و بازتولید 1: 1 (در اندازه واقعی) را در نزدیک ترین فواصل فوکوس خود ارائه می دهند. 29 سانتی‌متر با دوربین Nikon Z MC 105mm f / 2.8 VR S و 16 سانتی‌متر با لنز 50 میلی‌متری f / 2.8 فراهم می آید.

 

مشخصات لنز

 • نوع محصول: لنز ماکرو Mid-telephoto
 • نوع دوربین سازگار: نیکون Z
 • فرمت: فول فریم
 • فاصله کانونی: 105 میلی متر
 • حداکثر دیافراگم: f/2.8
 • حداقل دیافراگم: f/32
 • محدوده دیافراگم: فوکوس در بی‌نهایت: f/2.8 تا 32، در نزدیک‌ترین نقطه فوکوس: f/4.5 تا 51
 • ساختار: 16 عنصر در 11 گروه (شامل 3 عنصر لنز ED و 1 عنصر غیر کروی)
 • پوشش‌ها: روکش‌های نانو کریستال و ARNEO به‌علاوه پوشش فلوئور روی عنصر جلویی لنز
 • سیستم فوکوس: دو موتور پله ای STM
 • حداقل فاصله فوکوس: 0.29 متر
 • تثبیت: بله، VR 4.5 استاپ
 • تعداد تیغه دیافراگم: 9 عدد
 • اندازه فیلتر: 62 میلی متر
 • وزن: 630 گرم 

امکانات Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

فاصله کانونی 105 میلی متری برای عکاسی ماکرو محبوب است; اما برای سایر انواع عکاسی به ویژه پرتره نیز مناسب می باشد.در حالی که Nikon Nikkor Z MC 50mm f/2.8 یک لنز عالی است. Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S یک لنز نوری برتر نیز بشمار می آید; و ساختاری اپتیکال دارد تا تصاویر را منعکس کند. در داخل بدنه آب‌بندی شده آن 16 عنصر وجود دارد; که در 11 گروه با سه عنصر ED (پراکندگی فوق‌العاده کم) و یک عنصر کروی قرار گرفته‌اند. شیشه ED انحراف رنگی را کاهش می دهد در حالی که عنصر کروی به حفظ کیفیت تصویر در لبه های کادر کمک می کند.

امکانات
امکانات

علاوه بر این، بخش جلویی Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S دارای پوشش فلوئور است; که به آن کمک می‌کند تا قطرات آب، گرد و غبار و اثر انگشت را از بین ببرد.

برخلاف لنز Z MC 50mm، Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S دارای سیستم فوکوس داخلی است; که توسط دو موتور پله ای (STM) هدایت می شود. این بدان معنی است که فوکوس بی صدا است; و لنز در حین فوکوس باز نمی شود. همچنین فوکوس دستی تمام وقت را لغو می کند; به این معنی که حتی در حالت فوکوس خودکار، فوکوس را می توان به صورت دستی تغییر داد. 

Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S به‌عنوان یک لنز ماکرو واقعی، بازتولید اندازه واقعی، 1:1 را در نزدیک‌ترین نقطه فوکوس 29 سانتی‌متری از سطح کانونی (یعنی حسگر) ارائه می‌کند. این مورد معادل فاصله ای حدود 13 سانتی متر بین نقطه فوکوس و عنصر جلویی لنز است.

علاوه بر حلقه فوکوس گسترده، Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S دارای یک حلقه کنترل اختصاصی است که می تواند برای تنظیم دیافراگم، ISO یا جبران نوردهی تنظیم شود و حلقه فوکوس را برای تنظیم فوکوس آزاد بگذارد. همچنین یک صفحه نمایش کوچک OLED وجود دارد که می تواند اطلاعات کلیدی مانند فاصله فوکوس و دیافراگم را نمایش دهد.

پس از فشار دادن دکمه “DISP”، این حالت فعال می شود. در زیر دکمه DISP، یک دکمه قابل تنظیم (L-Fn) وجود دارد که می‌توان یک مورد از لیست طولانی عملکردها را از طریق بخش «کنترل‌ها» در منوی تنظیمات سفارشی دوربین به کمک آن انتخاب نمود.دو کلید روی لوله لنز وجود دارد، اولی دکمه A/M برای جابجایی بین فوکوس خودکار و دستی است; در حالی که سوئیچ دوم یک کلید محدود کننده فوکوس است.

این مورد دارای دو تنظیم است;( کامل و 0.5m-0.29m). با انتخاب دومی، لنز فقط روی سوژه ای بین 50 سانتی متر و نزدیک ترین نقطه فوکوس زوم می کند.VR در نام لنز نشان می دهد; که سیستم لرزشگیر کاهش لرزش نیکون را تثبیت می کند. این دوربین با سیستم های تثبیت کننده اکثر دوربین های سری Z نیکون از جمله Nikon Z7 II و Nikon Z6 II سازگار می باشد. ادعا شده است که VR لنز دارای 4.5 EV جبران سرعت شاتر است.

 

ساخت Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S
ساخت Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

 

ساخت Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

نیکون نیکور Z MC 105 میلی‌متری f/2.8 VR S با وزن 630 گرم، نسبت به اندازه‌اش کاملاً سبک است; و با حرکت فوکوس، توزیع وزن آن کمی تغییر می‌کند، اما در زمان استفاده احساس می‌کنید که خوب ساخته شده; و مطابق با استاندارد هایی است که معمولاً از نیکون انتظار داریم.

هر دو حلقه به آرامی و به راحتی حرکت می کنند. حلقه فوکوس پهن محل استراحت طبیعی دست چپ شما است; اما جلوتر به سمت عنصر جلویی، یک دستگیره لاستیکی وجود دارد; که گاهی اوقات به شما کمک می کند. در سایر لنزهای نیکون Z S-Line، حلقه کنترل در اطراف باریک ترین قسمت لنز، نزدیک دوربین قرار دارد. در Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S، جایی که لوله عریض‌تر می‌شود، می توان این قسمت را مشاهده نمود.

حلقه فوکوس Nikon Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S پرتاب طولانی دارد; به این معنی که می توانید با تنظیمات بسیار بر روی سوژه زوم نمایید. طبق معمول سیستم فوکوس الکترونیکی مدرن، هیچ نقطه پایانی فیزیکی برای فوکوس ایجاد نمی نماید، اما نمایشگر در منظره یاب یا روی صفحه نمایش مشخص می‌کند که فوکوس در کدام انتهای محدوده قرار دارد و به کدام سمت تنظیم می‌شود.

کارایی 

هنگامی که نیکون اولین دوربین های بدون آینه فول فریم خود را با نام های Z7 و Z6 معرفی کرد; از یک پایه لنز جدید نیز رونمایی کرد. این پایه با قطر 55 میلی‌متر، مانت Z نیکون 8 میلی‌متر  را به خوبی پوشش می دهد. این پایه برای اینکه به طراحان نوری نیکون آزادی بیشتری برای تولید اپتیک‌های سریع‌تر و بهتر بدهد، معرفی گردید.

از آن زمان تاکنون شاهد آمدن مجموعه‌ای از اپتیک‌های عالی بوده ایم.با توجه به مواردی که بیان شد; بدون در نظر گرفتن مشخصات تصحیح داخلی دوربین، در تصاویری که با f/2.8 گرفته شده اند; ویگنتینگ جزئی قابل مشاهده است. تنظیم Vignette Control در دوربین بر روی “Normal” میزان سایه اندازی در گوشه تصاویر را تا حدی کاهش می دهد که در اکثر تصاویر “دنیای واقعی” قابل مشاهده نیست.

در فواصل فوکوس «عادی»، Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S سریع و بسیار بی صدا فوکوس می کند. همچنین برای سوژه‌های نزدیک‌تر عملکرد بهتری دارد. این مورد به‌خصوص زمانی که محدودکننده فوکوس روی ۵۰ تا ۲۹ سانتی‌متر تنظیم شده است می تواند تصاویر بی عیب و نقصی را ثبت نماید. به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که این لنز می تواند عملکرد یک دوربین را تا چند برابر بهتر نماید.

 

کارایی
کارایی

مناطق خارج از فوکوس صاف و یکنواخت می باشند; که با برجستگی های کوچک دایره ای به سمت مرکز کادر مشخص می شوند. همانطور که اغلب اتفاق می افتد; هایلایت های دقیق نزدیک به لبه های فریم می توانند شکل “چشم گربه ای” به خود بگیرند. اما هیچ انحراف آشکاری از حلقه یا تفاوت رنگی در آن وجود ندارد. 

سیستم تثبیت کننده تصویر درون دوربین نیکون خود را موثر و کاربردی نشان داده است و با Z MC 105mm f/2.8 VR S که روی Z7 II نصب شده است، تفاوتی زیادی ندارد. با این حال، در فواصل فوکوس بسیار نزدیک، حرکات جزئی قابل توجه می شوند و توصیه می شود از سه پایه استفاده کنید.

گفته می‌شود، در نزدیک‌ترین نقطه فوکوس، می توان عکس‌های شارپ دستی عجیب و غریب را با سرعت ۱/۴ ثانیه گرفت; که تقریباً ۴.۵ EV کندتر از چیزی است که معمولاً انتظار می‌رود. با عکاسی در 1/15 ثانیه، حدود 50 درصد از تصاویر شارپ می باشند، که ضریب جبرانی در حدود 2.5 EV دارد.

این اعداد و ارقام نشان می دهند که لنز فوق قادر است; در بازار توجه بسیاری از عکاسان مخصوصا افراد حرفه ای را به خود جلب کند. از همین رو توصیه می شود تا این لنز را با دقت بیشتری بررسی نمایید و برای عکاسی از آن بهره ببرید.

ادمین 2
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *