روش های جالب عکاسی در زمستان

عکاسی در زمستان

Complete Guide to Winter Photography

وقتی دما کاهش پیدا میکنه و برف شروع به باریدن میکنه شرایط خیلی شگفت انگیزی برای عکاسی به وجود میاد .

زمستان یک فصل فوق العاده برای عکاسی به حساب میاد مخصوصا برای عکاسی در طبیعت . شرایط ممکن کمی سخت باشه ولی عکس های شما میتونه بینظیر باشه و احساس خوبی در مخاطب ایجاد کنه . البته عکاسی در زمستان چالش های خودش رو داره . این مقاله همه ی نکاتی که در این فصل برای عکاسی نیاز دارین رو در اختیار شما قرار میده .
برای شروع ، باید بگم یکسری چالش ها در زمستان برای عکاسی وجود داره که ممکنه برای شما خطرناک باشه . جاده های لغزنده ی زمستان نمونه ای از این چاش هاست . به خاطر یک عکس خودتون رو به کشتن ندین خلاصه .
علاوه بر این ، من خاطر نشان میکنم که تعریف من از “زمستان” برای این مقاله کمی انعطاف پذیره. در واقعیت تجربه ی زمستان کاملا بستگی به مکان زندگی شما داره اگه تو شهر های شمال غربی باشین فرصت های بیشتری برای عکاسی تو برف و زمستان دارین مثلا اکثر از آبان به بعد میشه در اردبیل عکاسی داشته باشین . اما تو تهران این فرصت خیلی کم پیش میاد پس تا برف اومد فرصت رو غنیمت بشمورین و با استفادده از نکات من عکس های خفن بگیرین .

تجهیزات دوربین برای عکاسی در زمستان

استفاده از دوربین در سرما آسون نیست و هرچه دما پایین بیاد سخت ترهم میشه.عکاسی کردن اون هم با دستکش تو زمستان خودش یه چالشه ولی خب بسته به نوع دوربین شما این کار میتونه آسون تر و یا سختر باشه براتون . بعضی از عکاس ها از دستکش های بدون انگشت استفاده میکنن تا با این مشکل مواجه نشن . اما در هوایی که خیلی سرده و حتی آب بینیمونم فریز میشه انگشتامون سر میشه و نمیتونیم باهاشون کار کنیم .
هیچ راهی واسه کنار اومدن با این مشکل وجود نداره مگر اینکه از سه پایه استفاده کنین . اگر زیاد در برف و زمستان عکاسی میکنین بهتره در انتخاب دوربین دقیق باشین . تجهیزات گرمایی مثل یه هیتر با خودتون ببرین تا بتونین دستاتونو گرم نگه دارین .
بیشتر دوربین برای عکاسی در سرما ویژگی های خاصی رو در نظر نگرفتن . دمای معمول برای دوربین های پیشرفته ی DSLR و بدون آینه از 0 درجه تا 40 درجه ی سانتیگراد است .

 

عکاسی در زمستان

البته واقعیت اینکه در بیشتر اوقات میتونین از دوربینتون در درمای سرد تر هم استفاده کنین البته باید گفت ممکن همه ی عملکرد های دوربین به خوبی و به طور نرمال کار نکنه ولی تا جایی که انتظار میره کار را بندازه . باتری در سرما خیلی دوام نمیاره و احتمال اینکه سرعت fps هم کم بشه خیلی زیاده . در کل دوربین در دماهای خیلی پایین تر از حد معمول در ایران ممکنه آسیب ببینه یعنی در دمای زمستان ایران باز هم دوام میاره .
تنها موردی که خیلی باید نگرانش باشین رطوبت هواست . اگر یهو یه دوربین رو از هوای سر به هوای گرم ببرین مثلا تو ماشین یا تو خونه لنز دوربین اصطلاحا عرق میکنه و عکاسی باهاش عملا غیر ممکن میشه . بهترین کار اینکه دوربین رو داخل کیف مخصوصش بزارین تا به آرامی گرم بشه .
وقتی من داشتم عکس زیر رو میگرفتم هوا به قدری سرد بود که نفس هامم یخ میزد و با گذشت زمان کریستال هایی در جلوی لنز من شروع به رشد کردن . ولی همچنان دوربین سالمه و ازش استفاده میکنم چون خطر رطوبت به مراتب بیشتر از سرماست .

عکاسی در برف

مشکلات زیادی علاوه بر سرما در عکاسی در برف وجود داره . مخصوصا در طول روز که انعکاس نور آفتاب رو برفها عکاسی رو سخت تر میکنه .

در پایان روز این مشکل کمی بر طرف میشه . هدف ما اینکه در عکاسی تا حد امکان نور رو ضبط کنیم بدون اینکه تغییری در کیفیت عکس ایجاد بشه .
در میان ترفند های خاص در مقابل نور خورشید عکس گرفتن من نکته ی جدید تر یا  خارق العادخ تری استفاده نکردم فقط با کمی تمرین و آگاه بودن از اینکه این شرایط با شرایط معمولی کمی متفاوته میتونین بهترین عکاسی رو داشته باشین .

عکاسی در برف

عکاسی از ستارگان در زمستان

یکی از سبک های باحال عکاسی در زمستان عکاسی از ستارگانه . با وجود اینکه عماسی از راه شیری در تابستون راحت تره ولی بقیه ی اجرام آسمانی بهتر دیده میشن.
یکی از نمونه های بارز برای عکاسی در زمستان شفق های شمالی هستن . در زمستان بهترین زمان عکاسی برای آن هاست . دلیلشم اینکه آسمان باید تاریک تاریک باشه .(اگر نزدیک به قطب باشید شفق قطبی قوی تره) تا اواسط پاییز آسمان به آن اندازه که باید تاریک نیست .
تنها موردی که میتونه آدمو از عکاسی در این شرایط باز داره وقتیه که هوا یکم مه گرفته باشه یا غبار تو هوا باشه . این مشکل هم اغلب در زمستان اتفاق میوفته. اگر قصد عکاسی در زمستان اونم از آسمون رو دارین باید بهتون بگم که اوایل زمستان بهترین زمان برای عکاسیه .

به عنوان مثال یکی از زمان هایی که در سال 2019 خیلی خب عکاس ها تونستن از یه شهاب سنگ عکس بگیرن 13 و 14 دسامبر بود ولی به هر حال میتونین تو سرتا سر زمستان عکاسی های خوبی داشته باشید .

 

عکاسی در زمستان

عکاسی از حیات وحش در زمستان

خیلی از حیوانات در زمستان در خواب زمستانی به سر میبرند که خب عملا عکاسی از اون ها غیر ممکنه چون در زیر زمین هستن ولی بقیه حیوانات در جا های مختلف حضور دارن و میشه ازشون به راحتی عکاسی کرد . خیلی از حیوانات زمستان رو ترجیح  میدن و فعالیتشون هم در زمستان بیشتر میشه پس به راحتی میشه ازشون عکس های جالبی گرفت .

حتی اگر در مناطق جنوبی زندگی میکنین و بارش برف ندارین باز هم زمستان میتونه یک فصل خوب برای عکاسی باشه .

عکاسی ماکرو به خاطر روطوبت و گرما در تابستان خیلی سخته ولی در زمستان که هوا سرده و رطوبت کمتره خیلی راحت میشه عکاسی ماکرو اونم از نوع حرفه ای داشت .

تازه اینم بگم که در زمستان به دلیل مهاجرت حیوانات میشه به راحتی از اون ها عکاسی های خوب کرد .

عکاسی حیات وحش

اگر برای عکاسی در زمستان نیاز به خرید دوربین عکاسی داشتید می توانید از مشاوران ما کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه