بررسی فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان

فیلتر متغیر Ev5-2 پولار پرو نسخه مک کینان

بررسی فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان

یکی از وسایلی که برای عکاسان مفید و برای فیلم برداران ضروری است فیلترهای تراکم خنثی یا همان ND(neutral destiny) است ، چرا که برای ثبت تصاویر و ضبط فیلم های جذاب نیاز است که سرعت شاتر را به مقدار دو برابر نرخ فریم تنظیم کنیم. در این گزارش ما فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان ساخت پولار پرو را بررسی کردیم، با ما همراه باشید.

این فیلتر در محیط های روشن، برای عکاسی و فیلمبرداری میتواند بسیار کاربردی باشد. یکی از مسائلی که هنگام تصویربرداری به آن برمیخوریم امتحان کردن فیلترهای گوناگون برای سوژه است، برای مثال شرایطی مانند حرکت ابرها و پیدا و ناپیدا شدن خورشید را در نظر بگیرید، در اینگونه سوژه ها فیلترهای  تراکم خنثی مثل فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان می تواند گره گشا باشد. در چنین شرایطی به جای تعویض فیلترهای گوناگون می توان صرفا با چرخاندن  این فیلتر، استحکام یا تراکم تصویر را تنظیم کرد.

 

فیلتر متغیر Ev5-2 پولار پرو نسخه مک کینان

 

پولار پرو فیلتر متغیر ND نسخه مک کینان را در دو  بازه Ev5-2  و Ev9-6 عرضه کرده است. در این گزارش ما نسخه Ev 5-2 را مورد بررسی قرار دادیم.

مشخصات فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان :

جنس شیشه: کوارتز ذوب شده

جنس فریم: آلومینیوم

قدرت فیلتراسیون:  الی  (Ev5-2)

گستره تراکم نوری: 6/0الی 5/1

اندازه برجستگی فیلتر های موجود: 67 میلی متر/ 77 میلی متر / 82 میلی متر

قطر فیلترهای موجود:  نسخه 82میلی متری= 89 میلیمتر  / نسخه 77میلی متری= 84 میلیمتر / نسخه 67میلی متری= 6/73 میلی متر

گودی فیلترها: نسخه 82میلی متری= 48/8 میلی متر  / نسخه 77میلی متری= 48/8 میلی متر / نسخه 67 میلی متری= 4/8 میلی متر

وزن: نسخه 82میلی متری= 56گرم / نسخه 77میلی متری= 50گرم / نسخه 67میلی متری= 41گرم

جنس شیشه فیلتر پولار پرو نسخه پیتر مک کینان از کوارتز مذاب است که توسط یک فریم آلومینیومی پوشیده شده است، با این حال خود شیشه نیز ضریب شکستگی فوق العاده کمی دارد.

فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان با سه میزان برجستگی متفاوت عرضه میشود، 67میلی متر ، 77میلی متر و 82 میلیمتر ، من نسخه ی با برجستگی 82میلی متر را انتخاب کردم و از حلقه های پایین تر آن برای لنزهای گوناگون استفاده کردم.

 بر خلاف سایر فیلترهای ND، فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان باریک است و دارای عمقی کمتر از 5/8میلی متر است که این باعث کاهش افتادن سایه در تصاویر میشود. خوبی فیلترهایND  این است که شما با چرخاندن آن میزان تراکم(Destiny) را تنظیم می کنید. با افزایش تراکم، میزان نوری که از لنز عبور می کند کاهش پیدا میکند و در نتیجه میتوان سرعت شاتر را پایین آورد. 

یک فیلتر ND، با بازه Ev5-2 می تواند سرعت شاتر را از  ثانیه تا  ثانیه به  ثانیه کاهش دهد که برای فیلمبرداری با سرعت 30 فریم در ثانیه بسیار مناسب است.

پولار پرو فیلتر ND نسخه مک کینان را با یک لاستیک باریک کاور مانند  همراه با یک کیف مستحکم و  یک کیس نرم با یک پارچه میکروفیبر ارائه میکند.

پولار پرو این کاور پلاستیکی راDefender Slim Filter Cover می نامد که روی فیلتر قرار گرفته و به گونه ای مثل یک کلاهک محافظ برای فیلتر عمل میکند که از فیلتر هنگام باز و بسته کردن آن محافظت میکند از یه نظر هم از جذب اثر انگشت روی فیلتر جلوگیری میکند.

 

پولار پرو یک کیف مستحکم و یک کیس نرم برای محافظت از فیلتر طراحی کرده است.

 

کارکرد

فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان عملکرد ساکت و روانی دارد، لبه های فیلتر این امکان را می دهند که به راحتی عملکرد آن را تنظیم کنید. برای تنظیم می توانید از صفحه نمایش دوربین کمک بگیرید اما عدد های لیزری هک شده روی فیلتر هم این امکان را به شما میدهند که میزان نوردهی را با پیمانه های مشخص تنظیم کنید. هنگام بررسی متوجه شدم که هنگام تنظیم میتوان دیافراگم و حساسیت را به سرعت ارزیابی کرد و آن را تنظیم کرد.

وقتی از فیلتر های متغیر ND  برای لنز هایی با زاویه دید واید استفاده می کنیم آنها مستعد کاهش اشباع رنگ و پلاریزه کردن تصاویر هستند، پولار پرو برای فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان مدعی شده که قابلیت استفاده آنها برای لنزهای واید تا 16 میلی متر وجود دارد، من آن را بر روی لنزهای متفاوتی امتحان کردم که عریض ترین آنها 17 میلی متر بود و میتوان گفت فیلتر واقعا اشباع رنگ را به خوبی کنترل می کرد.

همچنین در فیلمبرداری از آسمان آبی با فیلتراسیونEv5 در لنز 17 میلیمتر تغییراتی در میزان رنگ تصویر بسته به زاویه خورشید با دوربین ایجاد می کرد، بد نبود اما باید مراقب آن باشید.

این اتفاق در فیلتر های تراکم خنثی معمول است و به طور کلی باید از چنین شرایطی دوری کرد چون      نمی توان از تراکم فوق العاده بالا برای یک فیلتر استفاده کرد. همچنین لازم به یادآوری است که فیلترها تصاویری گرم به ما ارائه می دهند اما این گرمی تصاویر به قدری نیست که غیر قابل قبول و آزار دهنده به نظر برسند.

اگر اهل فیلمبرداری با جزئیات بالا هستید این فیلتر شما را راضی نگه خواهد داشت و احتمالا از سهولت کنترل منظره با آن بسیار لذت خواهید برد. کیفیت بالای شیشه به کار رفته در این فیلتر  باعث ثبت جزئیات در بالاترین کیفیت ممکن می شود و ویدئو های 4Kرا آن طور که انتظار خواهید داشت برای شما ضبط خواهد کرد.  

 

پولارپرو از کوارتز مذاب برای ساخت شیشه این فیلتر استفاده کرده که کیفیت فوق العاده ای دارد

 

نظر نهایی

پولار پرو در فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان از کیفیت ساخت خیلی خوبی استفاده کرده است، که این محصول را دارای ارزش خرید بالایی می کند. این فیلتر در جنگل های پوشیده از گل که شرایط نوری پایداری نداشت عملکرد خیلی خوبی از خودش به جا گذاشت و من توانستم برای عکس گرفتن از یک گل ته استکانی گشودگی دیافراگم را ثابت نگه دارم و نور را به کمک فیلتر  تنظیم کنم.

دامنهEv5-2 برای طیف گسترده ای از روشنایی مناسب است و این بدان معناست که میتوانیم دوربین را در حالت دستی قرار داده و در تنظیمات با کاهش میزان حساسیت  بدون دردسر میزان صافی و نور را با کمک فیلتر تنظیم کنیم

فیلتر متغیر تراکم خنثی پولار پرو را از کجا باید تهیه کرد؟

فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان هم اکنون در فروشگاه ها موجود است.  فروشگاه آنلاین Adorama  نسخه های 67، 77 و 82 میلیمتری را هر کدام به قیمت 99/249 دلار به فروش می رساند. اگر برای تصویر برداری  از محیط های بسیار روشن از دیافراگم باز استفاده می کنید و از long format با    Iso  بیش از 400 استفاده میکنید از فیلتر های با بازهEv 9/6  با قیمت 99/299 دلار استفاده کنید. از طرف دیگر پک های سایز های متفاوت شامل دو فیلتر با دو بازه گفته شده به قیمت 99/499 دلار نیز وجود دارد. نسخه 82 میلیمتری بهترین گزینه برای خرید است چرا که از حلقه های پایینی آن برای سایر لنز ها نیز می توان استفاده کرد با این حال کیت های 77 و 67 میلی متری نیز موجود هستند.

خرید فیلتر متغیرEv5-2 نسخه پیتر مک کینان از مهرانی‌کم نیز امکان پذیر است.

مهرانی کم، مرکز تخصصی خرید و فروش انواع دوربین های عکاسی دست دوم و نو در ایران.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *