نقد و بررسی لنز Samyang AF 24-70mm F2.8 FE

لنز samyang-af-24-70mm-f28-fe

Samyang AF 24-70mm F2.8 FE  یه لنز همه کاره با عملکرد بالا را با قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهد.

نکات مثبت و منفی لنز Samyang AF 24-70mm F2.8 FE

تطبیق پذیری لنزهای زوم استاندارد سریع قابل تطبیق نیست و این لنز سامیانگ عملکرد عالی را با سیستم فوکوس خودکار سریع، تقریباً بی‌صدا و دقیق همراه با کیفیت تصویر فوق‌العاده همراه با ساختاری مستحکم و بدون آب و هوا ارائه می‌دهد.

در نهایت  این کار را با قیمت بسیار مقرون به صرفه در مقایسه با رقابت با برند شخصی انجام می دهد. به طور کلی، این یک خرید مقرون به صرفه برای دوربین‌های بدون آینه E-mount Sony است.

نکات مثبت:

 • عملکرد چشمگیر
 • ساخت مقاوم در برابر آب و هوا
 • نصف قیمت رقیب سونی

نکات منفی:

 • بدون تثبیت کننده نوری
 • حلقه زوم نسبتا سفت
 • به طور معمول درشت و سنگین است

Samyang AF 24-70mm F2.8 FE که با نشان Rokinon نیز شناخته می‌شود، اولین لنز زوم این شرکت است، اما سازنده مطمئناً در حال اجراست.

این زوم معمولی برای زوم استاندارد «تثلیثی»، طیف کلاسیکی از فواصل کانونی را با طراحی دیافراگم ثابت ترکیب می‌کند. این دوربین که برای دوربین‌های بدون آینه E-mount فول فریم سونی ساخته شده است، همچنین روی بدنه‌های فرمت APS-C با محدوده زوم «موثر» ۳۶-۱۰۵ میلی‌متری به خوبی کار می‌کند.

گفته می شود، معمولاً بزرگ است و وزن آن کمی بیش از یک کیلوگرم است، که آن را برای دوربین های کوچکتر سونی کمی پیشنهاد می کند. در هر صورت، این سامیانگ با زوم فوق‌العاده Sony FE 24-70mm f/2.8 G Master می‌رود، اما قیمت آن فقط نصف است.

 

پیشنهاد ویژه: خرید دوربین دست دوم با قیمت استثنایی و ضمانت کتبی

 

مشخصات فنی Samyang AF 24-70mm

 • ساخت لنز: 17 عنصر در 14 گروه
 • پایه لنز: Sony FE
 • فول فریم: بله
 • تثبیت کننده تصویر: خیر
 • فوکوس خودکار: بله
 • زاویه دید: 85.6-34.4 درجه
 • تیغه های دیافراگم: 9
 • حداقل دیافراگم: f/22
 • حداقل فاصله فوکوس: 0.35 متر
 • حداکثر نسبت بزرگنمایی: 0.1-0.27x
 • اندازه فیلتر: 82 میلی متر
 • ابعاد: 88×129 میلی متر
 • وزن: 1027 گرم

ویژگی های کلیدی لنز سامیانگ:

سامیانگ بیشتر با لنز G Master خود برند سونی stride for stride مطابقت دارد. دارای محدوده زوم یکسان و درجه دیافراگم f/2.8 است که در تمام محدوده زوم ثابت می ماند.

این یک موتور پله‌ای خطی دارد که برای عکس‌برداری سریع عمل می‌کند و انتقال فوکوس خودکار صاف را هنگام فیلم‌برداری با عملکرد تقریباً بی‌صدا امکان‌پذیر می‌کند.

برای فوکوس دستی در فیلمبرداری، یک عملکرد “par-focal” با کنترل الکترونیکی این امکان را فراهم می کند که فاصله فوکوس در حین بزرگنمایی و بزرگنمایی ثابت بماند. به عنوان یک گزینه اضافی اختیاری برای فیلم‌سازی سطح بالا، سامیانگ یک کیت سینما برای کنترل پیشرفته لنز هنگام فیلم‌برداری ارائه می‌کند.

لنز سامیانگ

حداقل فاصله فوکوس 0.35 متر کمی کوتاهتر از لنز سونی است و نسبت بزرگنمایی کمی بزرگتر 0.27x را در انتهای طولانی محدوده زوم امکان پذیر می کند. یک سوئیچ حالت دوگانه «سفارشی» وجود دارد که به طور اسمی برای جابجایی بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی استفاده می‌شود، اما می‌توان آن را برای تنظیم سایر عملکردها مانند کنترل دیافراگم سفارشی کرد. سامیانگ می گوید که در آینده از طریق به روز رسانی سیستم عامل، عملکردهای دیگری اضافه خواهد شد.

مانند لنز سونی، سامیانگ فاقد تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال است، اما این مشکل تنها در هنگام استفاده از دوربین‌های بدون آینه فول فریم نسخه اول آلفا و اکثر بدنه‌های APS-C که فاقد لرزش‌گیر درون بدنه هستند، وجود دارد. سونی دارای یک دکمه AF قابل تنظیم است که در Samyang وجود ندارد.

در شیشه باکیفیت هیچ کم و کاستی وجود ندارد. Samyang در مجموع دارای 17 عنصر است که شامل یک عنصر کروی ترکیبی، دو عنصر غیرکروی دیگر، سه عنصر ED (پراکندگی فوق‌العاده کم) و سه عنصر HR (ضریب شکست بالا) می‌شود.

کیفیت ساخت و جابجایی لنز

کیفیت ساخت بسیار محکم به نظر می رسد و لنز دارای آب بند آب و هوا در هفت موقعیت است، از جمله تمام اتصالات در بشکه، سوئیچ “Custom” و صفحه نصب.

سامیانگ با 1027 گرم وزن کمی سنگین تر از سونی است که 886 گرم وزن دارد. طرف دیگر این است که سامیانگ در 129 میلی متر در مقایسه با 136 میلی متر کمی کوتاه تر است. هر دو لنز دارای قطر 88 میلی‌متر هستند و دارای رزوه اتصال فیلتر 82 میلی‌متری هستند و دارای دیافراگم 9 تیغه‌ای گرد هستند.

هندلینگ عمدتاً عالی است، تنها انتقاد جزئی ما این است که حلقه زوم نمونه بررسی ما کمی در سمت سفت بود. خزش زوم مطمئناً مشکلی نبود.

کارایی

اگر به دنبال زوم «سریع» f/2.8 هستید، احتمالاً بوکه جذاب در دستور کار شما قرار دارد. سامیانگ از این نظر با عمق میدان بسیار کم در فواصل کانونی بیشتر و رندر صاف مناطق بدون فوکوس عملکرد خوبی دارد. دیسک‌های بوکه هنگام توقف کمی گرد می‌مانند و بر جذابیت می‌افزایند.

وضوح در سراسر محدوده زوم و در کل قاب تصویر چشمگیر است. انحرافات رنگی و اعوجاج به خوبی کنترل می شوند و لنز در برابر شبح و شعله ور شدن مقاوم است، به کمک استفاده از پوشش Ultra Multi Samyang.

 

نمونه عکس هایی که با این لنز گرفته شده

نمونه عکس لنز Samyang AF 24-70mm
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 24-70mm F2.8 FE (24mm, 1/125 sec, f/5.6, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)
نمونه عکس لنز Samyang AF 24-70mm
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 24-70mm F2.8 FE (24mm, 1/200 sec, f/8, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)
نمونه عکس لنز Samyang AF 24-70mm
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 24-70mm F2.8 FE (70mm, 1/250 sec, f/8, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)
نمونه عکس لنز Samyang AF 24-70mm
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 24-70mm F2.8 FE (70mm, 1/250 sec, f/8, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)
نمونه عکس لنز Samyang AF 24-70mm
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 24-70mm F2.8 FE (49mm, 1/200 sec, f/8, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)

نتایج آزمایشگاه

ما طیف وسیعی از تست‌های آزمایشگاهی را تحت شرایط کنترل‌شده با استفاده از مجموعه تست Imatest Master انجام می‌دهیم. عکس‌های نمودارهای آزمایشی در طیف وسیعی از دیافراگم‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها (در صورت وجود) گرفته می‌شوند، سپس برای وضوح، اعوجاج و انحرافات رنگی تحلیل می‌شوند.

ما از نمودارها و نرم افزار تجزیه و تحلیل Imatest SFR (پاسخ فرکانس فضایی) برای رسم وضوح لنز در مرکز قاب تصویر، گوشه ها و فواصل نقطه میانی، در سراسر محدوده تنظیمات دیافراگم و با لنزهای زوم، در چهار فاصله کانونی مختلف استفاده می کنیم. این تست ها همچنین اعوجاج و حاشیه رنگ (انحراف رنگی) را اندازه گیری می کنند.

میزان وضوح تصاویر:

وضوح تصویر
(Image credit: Future)
وضوح
(Image credit: Future)

 

وضوح مرکز، صرف نظر از فاصله کانونی، و حتی در هنگام عکاسی کاملاً باز، چیزی کمتر از هیجان انگیز نیست. به ناچار، وضوح گوشه ها چندان چشمگیر نیست، اما نتایج در 50 میلی متر و 70 میلی متر در واقع ضعیف هستند. همچنین شایان ذکر است که برای بدست آوردن برخی از بهترین امتیازات وضوح از این لنز، باید به فوکوس دستی متوسل شویم.

حاشیه

حاشیه
(Image credit: Future)

 

انحراف رنگی جانبی متأسفانه در تمام فواصل کانونی و دیافراگم ها، و به ویژه در فواصل کانونی کوتاه تر قابل توجه است.

 

اعوجاج

 

اعوجاج
(Image credit: Future)

اعوجاج بشکه در 24 میلی‌متر آشکار است، اگرچه تا 35 میلی‌متر ناپدید شده است، و در 50 میلی‌متر و بالاتر به اعوجاج بالشتک متوسط تغییر می‌کند.

نظر نهایی:

تطبیق پذیری لنزهای زوم استاندارد سریع قابل تطبیق نیست و این سامیانگ عملکرد عالی را با سیستم فوکوس خودکار سریع، تقریباً بی‌صدا و دقیق همراه با کیفیت تصویر فوق‌العاده همراه با ساختاری مستحکم و بدون آب و هوا ارائه می‌دهد. و این کار را با قیمت بسیار مقرون به صرفه در مقایسه با رقابت با برند شخصی انجام می دهد. به طور کلی، این یک خرید مقرون به صرفه برای دوربین‌های بدون آینه E-mount Sony است.

Reference: digitalcameraworld
ادمین
ارسال دیدگاه