نقد و بررسی لنز Samyang AF 50mm F1.4 FE II

لنز سامیانگ AF 50 میلی‌متری F1.4 FE II

 لنز سامیانگ AF 50 میلی‌متری F1.4 FE II کوچک اما قدرتمند، یک لنز واقعا عالی و پنجاه میلی‌متری است.

نکات مثبت و منفی لنز سامیانگ AF 50 میلی‌متری

بدون توجه به اینکه چقدر از لنزهای زوم استفاده می کنید، یک لنز سریع 50 میلی متری، مسلماً همه کاره ترین و ضروری ترین لنز پرایم برای خرید است. با فاصله کانونی کلاسیک و رتبه‌بندی دیافراگم سریع، نسخه Mark II لنز 50 میلی‌متری f/1.4 سامیانگ برای سونی E-mount بدون آینه کیفیت تصویر فوق‌العاده و عملکردی همه جانبه ارائه می‌کند. این یک استاندارد عالی برای بدنه‌های فول فریم است و به همان اندازه یک تله فوتو کوتاه در دوربین‌های سونی با فرمت APS-C با فاصله کانونی «موثر» 75 میلی‌متری خوب کار می‌کند. و از نظر قیمت ارزش زیادی دارد.

+نکات مثبت:

 • نسبتا جمع و جور و سبک وزن
 • فوکوس خودکار جدید و بهبود یافته
 • ساخت و عملکرد عالی

 

-نکات منفی

 • کندتر از گزینه f/1.2 سونی
 • بدون حلقه کنترل دیافراگم اختصاصی

 

نسخه اصلی Samyang AF 50mm F1.4 FE II اولین لنز فوکوس خودکار Samyang بود که به مناسبت پنجاهمین سال فعالیت این شرکت به بازار عرضه شد. پنج سال بعد، Mark II دارای سیستم فوکوس خودکار جدید و بهبود یافته ای است که سریع تر و دقیق تر است. این لنز فقط یک سوم f/stop کندتر از لنز بسیار تحسین شده Sony FE 50mm f/1.2 G Master است، که تنها بیش از نیمی از وزن و نیمی از قیمت خرید را دارد.

 

پیشنهاد عالی: خرید دوربین دست دوم و لنز دست دوم با ضمانت کتبی و قیمت مناسب

 

مشخصات فنی لنز کارایی

 • ساخت لنز: 11 عنصر در 8 گروه
 • فول فریم: بله
 • تثبیت کننده تصویر: خیر
 • فوکوس خودکار: بله
 • زاویه دید: 45.7 درجه
 • تیغه های دیافراگم: 9
 • حداقل دیافراگم: f/16
 • حداقل فاصله فوکوس: 0.4 متر
 • حداکثر نسبت بزرگنمایی: 0.16x
 • اندازه فیلتر: 72 میلی متر
 • ابعاد: 80*89 میلی متر
 • وزن: 420 گرم

 

ویژگی های کلیدی لنز سامینگ 50mm

اگرچه برای یک لنز 50 میلی‌متری f/1.4 مدرن نسبتاً جمع‌وجور و سبک وزن است، اما Samyang ویژگی‌های چشمگیری دارد. سیستم فوکوس خودکار مبتنی بر موتور پله‌ای خطی آن برای ضبط عکس بسیار سریع است و برای فوکوس خودکار تشخیص چهره و چشم سونی، با ردیابی بسیار مؤثر، به خوبی کار می‌کند. همچنین انتقال فوکوس خودکار صاف را برای فیلمبرداری فعال می کند، دومی با حداقل تنفس فوکوس، بنابراین موقعیت فوکوس با تنظیم دیافراگم تغییر نمی کند.

شیشه ممتاز شامل دو عنصر U-ASP (فضای فوق‌العاده دقیق)، سه عنصر HR (ضریب شکست بالا) و یک عنصر ED (پراکندگی فوق‌العاده کم) است.

 

کیفیت ساخت و جایجای (هندلینگ)

کیفیت ساخت و هندلینگ هر دو بسیار خوب هستند. درزگیرهای آب و هوای گسترده ای در ساخت و ساز استفاده شده است که در عین حال محکم و مقاوم به نظر می رسد. حلقه فوکوس جفت شده الکترونیکی با دقت نرمی کار می کند و تنظیمات بسیار خوبی را امکان پذیر می کند.

مانند لنز رقیب سونی f/1.2 G Master، سامیانگ دارای یک دکمه نگه داشتن فوکوس قابل تنظیم است که می توانید آن را به عملکردهای مختلف اختصاص دهید. همچنین دارای یک سوئیچ دو حالته «سفارشی» است که استفاده های جایگزین را برای حلقه فوکوس، مانند کنترل دیافراگم بدون پله، امکان پذیر می کند. با این حال، حلقه کنترل دیافراگم اختصاصی، همانطور که در لنز Sony G Master وجود دارد، وجود ندارد.

کارایی و عملکرد سامیانگ AF 50 میلی‌متری

سرعت و دقت ثابت سیستم فوکوس خودکار جدید لنز Mark II مطابق با قیمت آن است و عملکرد عالی ارائه می دهد. کیفیت تصویر فوق‌العاده است و وضوح چشمگیر را ترکیب می‌کند، حتی در هنگام عکاسی با فاصله باز در f/1.4 با بوکه‌ای صاف و زیبا. کیفیت بوکه در هنگام توقف اندکی بسیار خوب باقی می ماند و دیافراگم دیافراگم 9 پره به خوبی گرد شده است.

لنزهای سریع اغلب از انحراف رنگی محوری (یا طولی) قابل توجهی رنج می‌برند، که باعث ایجاد حاشیه‌های رنگی در اطراف تغییرات با کنتراست بالا درست در جلو یا پشت نقطه فوکوس می‌شود، اما Samyang این میزان را در سطوح بسیار کم نگه می‌دارد. همچنین برای به حداقل رساندن انحراف و اعوجاج رنگی جانبی، که اصلاحات داخل دوربین در دسترس است، به خوبی عمل می کند.

نمونه عکس گرفته شده

نمونه عکس گرفته شده
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 50mm F1.4 FE II (1/4000 sec, f/1.4, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)

 

نمونه عکس گرفته شده 2
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 50mm F1.4 FE II (1/4000 sec, f/1.4, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)

 

این جفت عکس نشان می‌دهد که چگونه وضوح در حالت باز در f/2.8 به خوبی حفظ می‌شود، در حالی که بوکه هنگام توقف با f/stop تا f/2، با دیسک‌های بوکه به خوبی گرد، دلپذیر باقی می‌ماند.

 

نمونه عکس گرفته شده 3
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 50mm F1.4 FE II (1/500 sec, f/5.6, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)

 

نمونه عکس گرفته شده 4
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 50mm F1.4 FE II (1/125 sec, f/5.6, ISO 200) (Image credit: Matthew Richards)
نمونه عکس گرفته شده 5
EXIF: Sony A7R III + Samyang AF 50mm F1.4 FE II (1/80 sec, f/1.4, ISO 200) این ناحیه برش خورده کوچک از یک تصویر نشان می‌دهد که چگونه انحراف رنگی محوری یا «حاشیه بوکه» هنگام عکاسی در حالت باز در f/1.4 بسیار کم باقی می‌ماند.(Image credit: Matthew Richards)

 

نتایج آزمایشگاه:

ما طیف وسیعی از تست‌های آزمایشگاهی را تحت شرایط کنترل‌شده با استفاده از مجموعه تست Imatest Master انجام می‌دهیم. عکس‌های نمودارهای آزمایشی در طیف وسیعی از دیافراگم‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها (در صورت وجود) گرفته می‌شوند، سپس برای وضوح، اعوجاج و انحرافات رنگی تحلیل می‌شوند.

ما از نمودارها و نرم افزار تجزیه و تحلیل Imatest SFR (پاسخ فرکانس فضایی) برای رسم وضوح لنز در مرکز قاب تصویر، گوشه ها و فواصل نقطه میانی، در سراسر محدوده تنظیمات دیافراگم و با لنزهای زوم، در چهار فاصله کانونی مختلف استفاده می کنیم. این تست ها همچنین اعوجاج و حاشیه رنگ (انحراف رنگی) را اندازه گیری می کنند.

میزان وضوح تصاویر:

آزمایش میزان وضوح تصویر
(Image credit: Future)

 

وضوح قاب مرکزی بین f/2 و f/8 چیزی کمتر از احساسی نیست. حتی در f1.4 کاملاً باز است، لنز در ناحیه مرکزی بسیار واضح است. به منطقه میانی فریم بروید و وضوح کمی کاهش می یابد، اما به اندازه ای نیست که در اکثر سناریوهای دنیای واقعی متوجه آن شوید. تنها زمانی که وارد گوشه‌های قاب می‌شوید، وضوح واقعی کاهش می‌یابد. وضوح گوشه ها از باز تا f/5.6 بسیار ناامیدکننده است.

 

حاشیه سازی:

میزان حاشیه سازی
(Image credit: Future)

انحراف رنگی جانبی در وسط فریم و گوشه‌های افراطی به اندازه‌ای است که در صحنه‌های با کنتراست بالا قابل توجه باشد، اما چیزی منحرف کننده نیست.

 

اعوجاج: 0.31

ردی از اعوجاج بالشتک وجود دارد، اما در تیراندازی در دنیای واقعی متوجه هیچ کدام نخواهید شد.

 

نظر نهایی:

بدون توجه به اینکه چقدر از لنزهای زوم استفاده می کنید، یک لنز سریع 50 میلی متری، مسلماً همه کاره ترین و ضروری ترین لنز پرایم برای خرید است. با فاصله کانونی کلاسیک و رتبه‌بندی دیافراگم سریع، نسخه Mark II دوربین 50 میلی‌متری f/1.4 سامیانگ برای سونی E-mount بدون آینه کیفیت تصویر فوق‌العاده و عملکردی همه جانبه ارائه می‌کند. این یک استاندارد عالی برای بدنه‌های فول فریم است و به همان اندازه یک تله فوتو کوتاه در دوربین‌های سونی با فرمت APS-C با فاصله کانونی «موثر» 75 میلی‌متری خوب کار می‌کند. و از نظر قیمت ارزش زیادی دارد.

Reference: digitalcameraworld
ادمین
ارسال دیدگاه