بررسی سنسور دوربین Canon EOS RP – قسمت دوم

تصویر نمای مقابل دوربین Canon EOS RP

بررسی سنسور دوربین Canon EOS RP – قسمت دوم

جدول رده بندی و جایگاه دوربین Canon EOS RP

 

مقایسه های دقیق

اگرچه Canon EOS RP در مقایسه نتایج با سنسورهای سونی A7S II و Canon EOS R مطلوب تر ظاهر شده، اما مورد دوم جدید نیست و از منظر هدف گیری بازار نیز نزدیک به هم نیستند. منطقی تر آن است که این مقایسه با مدل های رقیب نسل جدید با تعداد پیکسل های مشابه صورت گیرد، بنابراین عملکرد سنسور دوربین Canon EOS RP را با دوربین های Nikon Z 6 و Sony A7 III مقایسه می کنیم، اگرچه این مدل ها نیز در گروه دوربین های میان رده هستند. با این حال می توانید از ابزار های مقایسه موجود برای مقایسه و ارزیابی جایگاه این مدل در مقایسه با سایر مدل ها استفاده نمایید.

عکاسی پرتره (عمق رنگ) با دوربین Canon EOS RP

دوربین Canon EOS RP به یک سنسور با حساسیت و تفکیک رنگ بسیار عالی مجهز است؛ با این حال از رقابت با Nikon Z 6 یا Sony A7 III که نتایج مشابهی را در سراسر محدوده حساسیت خود کسب می کنند، باز می ماند. هر دو مدل رقیب موفق به ثبت عمق رنگ حدودا 25 بیت در سطح ISO پایه خود در مقایسه با 24.3 بیت برای دوربین Canon EOS RP می شوند. (هر سه تولیدکننده مدعی دارا بودن حساسیت بالاتر در سطح ISO پایه 100 هستند، اما پس از اندازه گیری های ما این مقادیر سه گانه پایین تر بود، که فرض می کنیم روشی برای کنترل بهتر در سایه روشن ها است. حساسیت های پایین تر نیز به طور معمول منجر به نتایج بهتری در تست های ما می شوند، در این حالت Canon) پایین ترین میزان ISO یعنی 65 را در مقابل ISO 74 و 77 برای دو مورد دیگر ثبت نموده است، که البته در این مورد هیچ مزیت ملموسی وجود ندارد).

در بیشتر قسمتهای پایین تا متوسط ISO (تا 3200)، عمق رنگ RP به طور میانگین در حدود 0.8 تا 1.2 بیت پایین تر از سنسورهای سونی و نیکون است، اما در مقادیر بالاتر این اختلاف بویژه در مقایسه با سونی به طور چشمگیری کاهش می یابد. این تفاوت در صحنه های عادی و روزمره چندان قابل تشخیص نیست، اما ممکن است در موارد خاص دیده شود. تصاویر RAW ثبت شده توسط دوربین Canon EOS RP نیز همانند دو رقیب دیگر خود انتظارات ما را بر اساس دستورالعمل های کیفی بالا برای عمق رنگ در ISO 25600 برآورده نمودند، اما با افزایش ISO به 51200 (تنظیمات تولید کننده)، هر سه مدل با افت عمق رنگ به زیر 14 ضعیف تر از انتظارات ظاهر شدند.

نمودار تغییرات عمق رنگ بر حسب تغییر حساسیت در دوربین Canon EOS RP در مقایسه با نمونه های مشابه سونی و نیکون

 

عکاسی منظره (دامنه دینامیک) دوربین Canon EOS RP

پاسخ دوربین Canon EOS RP به دامنه دینامیک با نزدیک به 12 استپ (EV 11.9) در ISOی پایه (100)، با بیش از 2 استپ اختلاف پایین تر از Sony A7 III و Nikon Z 6 قرار می گیرد. این یک تفاوت قابل ملاحظه بوده و در هنگام تلاش برای بازیابی جزئیات در سایه روشن های تصاویر با فرمت RAW از صحنه های دارای نور پس زمینه شدید، کاملا محسوس و قابل تشخیص است.

البته به طرز جالب توجهی منحنی پاسخ دوربین Canon EOS RP به مراتب کم عمق تر از سطح متناظر در دوربین های نیکون و سونی در محدوده حساسیت کم تا میانه است، و این بدین معنی است که دامنه دینامیک این دوربین در محدوده ISO 100 تا 800 افت چندانی رخ نمی دهد. حتی در ISO 1600 نیز دامنه دینامیکی دوربین Canon EOS RP تنها به اندازه EV 1 کاهش می یابد، و پس از آن نیز با هر استپ افزایش ISO تقریبا EV 1 کاهش می یابد. اگرچه این میزان نرخ کاهش، مشابه سنسورهای موجود در سونی و نیکون نیز می باشد، اما اختلاف EV 1 در فایل های RAW حاصل برای دوربین Canon EOS RP کماکان حفظ می شود.

شاید در عکس های روزمره که کنتراست نورپردازی خیلی بالا نیست، دوربین Canon EOS RP هنوز هم قدرتمند به حساب می آید، اما در عرصه شدیدا رقابتی حال حاضر، دامنه دینامیک بخش قابل توجهی از کیفیت تصویر را به خود اختصاص می دهد.

نمودار تغییرات دامنه دینامیک دوربین Canon EOS RP در مقایسه با دوربین های سونی و نیکون با مشخصات مشابه

 

عکاسی ورزشی (ISO در نور کم) دوربین Canon EOS RP

در حالی که سنسور Canon EOS RP در زمینه دامنه دینامیک از برخی از بهترین سنسورهای فعلی با یک حاشیه قابل توجه عقب تر قرار می گیرد، اما این تفاوت در مورد میزان نویز به ویژه در ISO های بالا چندان شایع نیست. هرچند در سطح ISO پایه تا 200، سنسورهای سونی و نیکون با یک مزیت نسبی در حدود EV 0.7 دارای نویز کمتری نسبت به دوربین Canon EOS RP هستند، اما با افزایش ISO از 400 به بالا این تفاوت چندان محسوس و معنی دار نیست.

در آستانه dB 30 و نقطه ای که ما مقدار ISO را در شرایط نور کم برای هر یک از مدل ها ارزیابی می کنیم، دوربین Canon EOS RP مقدار ISO 2977 را ثبت نموده و این مقدار برای سونی A7 III نیز برابر 3730 بدست می آید که با مزیت تقریبی EV 0.4+ نسبت به RP همراه است. از نظر فنی، نیکون نیز دارای فایل های تمیزتری نسبت به دوربین Canon EOS RP است، اما تفاوت حدود EV 0.2 به احتمال زیاد قابل تشخیص نیست. در ISO های بالاتر نیز این تفاوت بین آنها حتی کمتر است، و هر سه دوربین نیز در ISO 51200 و dB 20 پایین تر از آستانه کیفیت حداقل ما قرار دارند.

 

مقایسه دوربین Canon EOS RP با مدل های مشابه نیکون و سونی در عکاسی ورزشی (نور کم)

نتیجه گیری

دوربین Canon EOS RP به عنوان اولین و تنها دوربین فول فریم بدون آینه سطح مبتدی که در حال حاضر در دسترس است، از منظر قیمت، امکان ورود آسان تری نسبت به EOS R به بازار دوربین های فول فریم بدون آینه فراهم می سازد. هر چند، انتظار رقابت سنسور دوربین Canon EOS RP با سنسور های پیشروی فعلی در مدلهای بدون آینه میان رده که به میزان قابل توجهی گرانتر نیز هستند، انتظار بالایی است. در حال حاضر، آنهایی که مایل به عملکرد بهتر سنسور از یک دوربین فول فریم بدون آینه کانن و به ویژه با دامنه دینامیک بالا هستند، باید هزینه قابل توجه بیشتری برای Canon EOS R بپردازند.

ناگفته نماند که میزان نویز و دقت رنگ در این مدل بسیار خوب بوده و دست کمی از سنسورهای Nikon Z 6 و Sony A7 III ندارد. این ویژگی ها در کنار قابلیت حمل ذاتی آن و به طور کلی ترکیب خوبی از امکانات و ارگونومی، دوربین Canon EOS RP را به گزینه ای جذاب برای عکاسی در سفر، خیابان و حتی عکاسی از منظره تبدیل می کند.

 

مهرانی‌کم، نخستین مرکز تخصصی خرید و فروش دوربین های عکاسی دست دوم در ایران.

قسمت اول این مقاله.

ارسال دیدگاه