راهنمای خرید دوربین های دست دوم

راهنمای خرید دوربین دست دوم

امروزه عکاسی جزء شغل های مهم و پر درآمد محسوب می شود که برای ورود به آن شما هیج محدودیتی ندارید و به راحتی با خرید یک دوربین و تمرین می توانید یک عکاسی حرفه ای شوید. عکاسی  به علتی جذابیتی که دارد افراد زیادی تصمیم گرفتند که به صورت مبتدی یا حرفه ای عکاسی را دنبال کنند و هیج محدودیت سنی و تحصیلاتی ندارد یکی از مشکلاتی که وجود دارد گران بودن دوربین و ابزار های عکاسی است، برای حل این مشکل شما می توانید از دوربین های دست دوم استفاده کنید. خرید دوربین های  دست دوم گران قیمت DSLR برای افراد حرفه ای بسیار منطقی و از نظر اقتصادی به صرفه است فقط باید این نکته  را در نظر بگیر که خرید دوربین های دست دوم به مراتب از خریدن دوربین های نو سخت تر است و شما باید بسیار در شناخت دوربین حرفه ای باشید که بتوانید یک دوربین عکاسی دست دوم خوب بخرید.

برای خرید دوربین های دست دوم باید به چه چیزی توجه کرد؟


پیکسل های مرده

با کمک لب تاب می توانید نقص پیکسل های مرده را متوجه شوید در واقع پیکسل های مرده به اصطلاح پیکسل هایی هستند که آسیب دیده اند و درست کردن آن غیر ممکن است. برای فیمیدن این موضوع با فرمت RAW چندین عکس  با رنگ و الگو های مختلف بگیرید فقط توجه داشته باشید که ISO  در پایین ترین حالت خود قرار داشته باشد و بعد آن ها را در رایانه بررسی کنید که اگر شما نقطه های رنگی متفاوت در یک گوشه از ببینید یعنی این که پیکسل ها در این دوربین آسیب دیده اند و اگر تعداد این نقاط زیاد باشد ممکن است حسگر دوربین هم دچار مشکل باشد. دوربین های قدیمی دارای چند پیکسل مرده هستند و مشکل خیلی بزرگی نیست ولی اگر تعداد آن ها بالا باشد در سنسورهم مشکل ایجاد می کند. بزرگترین مشکلی که در خرید دوربین های دست دوم ممکن است به وجود بیاد و قابل حل نباشد پیکسل سوختگی است که در اثر عکاسی از تابش مستقیم نور خورشید با عکاسی از چیز هایی که نور زیاد و مستقسمی دارند اتفاق می افتد.

تعداد شاتر

عددی که تعداد شاتر نشان می دهد در واقع تعداد عکسی است که با دوربین گرفته شده. شما می توانید با دیافراگم هزاران بار عکس بگیرید ولی باید در نظر بگیرید که دیافراگم دوربین هرچقدر تعداد شاتر آن بیشتر باشد کشیده تر و فرسوده تر است. فهمیدن این که تعداد شاتر دوربین چقدر است کار سختی نیست فقط کافی است به شماره ی آخرین عکس در دوبین دست دوم نگاه کنید ولی گاهی اوقات ممکن است دوربین را ریست کنند و عدد شاتر را صفر کنند اما باز هم می توانید عدد شاتر را پیدا کنید کافی است که عکسی که با فزمت JPEC گرفتید را در وب سایت بارگذاری کنید و شماره آخرین عکس را به شما می دهد و می توانید تعداد شاتر را متوجه شوید. هر چه عدد این شاتر بالا تر باشد قیمت دوربین دست دوم کمتر می باشد.

سنسور دوربین

یکی از مهم ترین قسمت های دوربین سنسور آن است چون کیفیت تصویر یک دوربین به سالم بودن سنسور آن بستگی دارد پس خراب بودن این قطعه در کیفیت عکاسی شما بسیار تاثیر گذاراست. پس ابتدا دوربین دست دوم را با دقت بررسی کنید وجود مقداری گرد و غبار در لنز های دست دوم بسیار طبیعی و قابل چشم پوشی است ولی اگه مقدار این گرد و غبار زیاد باشد در دقت سنسور تاثیر می گذارد. برای سالم بودن سنسور باید میزان کشیدگی دیافراگم خود را در کمترین درجه خود قرار دهید یعنی بیشترین میزان F قرار دهید و بعد از یک صفحه ای نور زیادی دارد با پایین ترین سرعت شاتر عکس بگیرید و بعد در کامپیوتر با دقت عکس را بررسی کنید و چون صفحه پر نور و سفید بوده کوچیک ترین گردو غبار و پیکسل های مرده را نشان می دهد.

راهنمای خرید دوربین دست دوم

صفحه ی نمایشگر

بیشتر دوربین ها امروزه دارای صفحه ی نمایشگر هستند. اهمیت سالم بودن آن به این دلیل است که شما بلافاصله بعد از عکاسی میتوانید نتیجه ی کار خودتون را در دوربین ببینید حالا برای اینکه از سالم بودن صفحه ی نمایشگر مطلع شوید باید از یک صفحه ی سفید عکس بگیرید و بعد با دقت صفحه ی نمایشگر را بررسی کنید به راحتی می توانید هر آسیبی که دیده را متوجه شوید و مورد بعدی که باید در صفحه ی نمایشگر بررسی کنید تاچ صفحه است چون بسیارصفحه های لمسی بسیار حساس می باشند و ممکن است با کوچک ترین ضربه آسیب ببینند

بررسی بدنه و ظاهر دوربین

این موضوع ممکن است برای بغضی ها قابل اهمیت باشد ولی برای بغضیا قابل چشم پوشی باشد در کل بدنه ی که مثلا خراشیده و ساییده شده چندان ظاهر خوبی ندارد ولی در کیفیت عکس شما هیج تاثیری ندارد. وجود خراش های سطحی باعث می شود که برای شما که قصد خرید دوربین دست دوم دارید و از سالم بودن ساختار دوربین باخبر هستید از یک تخفیف خوب استفاده کنید و بسیار به صرفه و منطقی است ولی اگر خراش ها عمیق و جای ضربه های محکم روی دوربین بود بهتر است از خرید آن منصرف شوید چون ممکن است قسمت های دیگر دوربین هم آسیب دیده باشد.

خرید دوربین دست دوم

لنز

چون لنز های دوربین های پیشرفته معمولا از دوربین جدا می شوند پس ممکن است در خیلی از مواقع لنز را از روی  بدنه جدا کنند ولی اگر لنز و بدنه را باهم باید بررسی کنید بدانید که اولین آسیبی که ممکن است بیوفتد رشد قارچ است مخصوصا در جاهایی که رطوبیت بالاست. قبل از خرید لنز ختما با نور زیاد لنز را وارسی کنید که دچار کپک و رشد قارچ نشده باشد و اگر هنگام نگاه کردن به لنز متوجه س گرد و غبار روی ان شدید می توانید شیشه لنز را تعویض کنید. وشما باید تمام موارد فوکوس، تیغه ی دیافراگم و وضعیت اپتیکال را درلنز به طور دقیق بررسی کنید. در لنز عدسی جلو و عقب باید هر دو بررسی شود عدسی جلو که با چشم قابل دیدن است و می توانید ببنید که عاری از خط و خش و گرد و غبار است ولی عدسی انتهایی در واقع همان عدسی است که محل اتصال لنز با دوربین است که نباید ساییده و فرسوده باشد و حتما باید چک کنید که لنز مورد نظر به راحتی با بدنه ی دوربین مچ شوند

خرید دوربین دست دوم

فوکوس اتوماتیک دوربین

فوکوس در دوبین بسیار مهم است زیرا بدون فوکوس عکاسی مفهومی ندارد. به راحتی می توانید فوکوس یک دوربین را چک کنید. فوکوس هم به صورت دستی و اتوماتیک است شما باید حتما با هر دو حالت عکس بگیرید در حالت دستی که با تنظیم خودتون می توانید عکس بگیرید و معمولا مشکلی در این حالت وجود ندارد ولی در حالت اتوماتیک ممکن است مشکل داشته باشد برای اطمینان آن باید در فاصله کانونی های مختلف عکس بگیرید اگر بتواند درست فوکوس کند پس جایی نگرانیی نیست.

محل اتصال لنز و دوربین

یکی از راه هایی که می توان فهید که با دوربین چگونه رفتار شده چک کردن اتصال بین لنز و دوربین است که شکسته و یا فرسوده نباشند.

باتری دوربین

به مرور زمان باتری عمر مفید خود را از دست می دهد و دیگر توانایی نگه داری و ذخیره ی  شارژ را ندارد ولی خراب بودن آن زیاد نگران کننده نیست و شما با خرید یک باتری سالم می توانید این مشکل را حل کنید و در کیفیت عکاسی شما تاثیر خاصی نمی گذارد.

وقتی به هر دلیل قصد خرید دوربین های دست دوم از مراکز و سایت ها را دارید سعی کنید از سایت هایی خریداری کنید که معتبر باشند و همچنین تمام لواز جانبی که همراه دوربین باید باشد را به همراه داشته باشد .

ارسال دیدگاه