چگونه تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری را تنظیم کنیم؟

گزینه های موجود در دوربین های عکاسی

set your camera’s white balance for video shoots

یکی از دغدغه های تمامی تصویربرداران تنظیم تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری در ثبت تصاویرشان میباشد. عدم تعادل در این نور موجب میشود تا عکس ها و فیلم ها رنگ های واقعی نداشته باشند و به نوعی مصنوعی جلوه دهند. در دورانی قرار داریم که اکثر دوربین ها چه برای فیلم برداری و چه عکس برداری دارای حالت تنظیم خودکار تعادل نور سفید هستند و تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری در آنها بصورت خودکار انجام میشود و ممکن است فکر کنید این حالت کار را برای عکاسی ساده خواهد کرد اما اینطور نیست و بد نیست بدانید تمامی عکاس ها و فیلم بردار های حرفه ای از تنظیمات دستی برای تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری های شان استفاده میکنند. در این مقاله قصد داریم تا نکات تنظیم و تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری را تشریح کنیم تا بتوانید با این تنظیمات به بهترین کیفیت در ثبت فیلم ها برسید.

گزینه های موجود در دوربین های عکاسی

تراز سفیدی در فیلم برداری چیست و با تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری چه مناسبتی دارد؟

در واقع میتوان گفت تراز سفیدی یک ابزار کنترلی دوربین میباشد که حساسیت رنگ را برای لنز دوربین چک میکند و متناسب با رنگ غالب نور آن را تنظیم میکند. از آنجایی که نور ها در فضاهای مختلف تابش و بازتابش متفاوتی دارند دانستن نکات مربوط به تنظیم تراز سفیدی در تصویربرداری ها بسیار میتواند به کیفیت بخشیدن به نتیجه ی کار کمک کند تنظیم تراز سفیدی به نوعی همان تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری است زیرا یک نور سفید میتواند تمامی رنگ های موجود در یک قاب را تحت تاثیر قرار دهد. در فضای باز اغلب با نور های خنک سر و کار داریم در حالی که در فضاهای بسته بیشتر نور ها و رنگ های گرم در تصویر موجود میشود که به راحتی میتوان با تراز نور سفید این موارد را کنترل کرد و کیفیت فیلم برداری را بهبود بخشید تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری را به بهترین شکل ممکن ایجاد کرد.

درجه حرارت رنگ در فیلم برداری چیست؟

درجه حرارت رنگ در تعادل و تراز رنگ سفید در فیلم برداری یک نکته اساسی است و تاثیر بسیاری بر تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری دارد زیرا تمامی منابع نوری در مقیاس دمای رنگ اندازه گیری خاصی دارند و بصورت خاصی نمایش داده میشوند. در مقیاس دمای رنگ کلوین هر نوع نور دارای درجه حرارت عددی است که هر چه مقدار آن پایین تر باشد نور گرمتر است و هر چه عدد بالاتری باشد منبع نور سرد تر است.

در حالت طبیعی چشم و مغز انسان دمای نوری را که بر روی اجسام وجود دارد را جبران کرده و تصویر را با بهترین کیفیت و رنگ پردازش میکند و خود چشم نور و رنگ را با بهترین کیفیت درک میکند و تشخیص میدهد و به نوعی تعادل ایجاد میکند اما برای ایجاد تعادل رنگ برای فیلم برداری نیازمند ایجاد تغییراتی بر روی دوربین هستیم.

اما نکته انجاست که بهترین تجهیزات تصویر برداری نیز نمیتوانند تصاویر را آنگونه که چشم انسان بصورت طبیعی پردازش میکند بصورت خودکار انجام دهند. بنابراین گزینه های تنظیم دوربین وجود دارند تا ما بتوانیم با استفاده از این تنظیمات دوربین خود را برای شناسایی نور ها و رنگ های مختلف همانطور که خودمان میبینیم آماده کنیم. برای فیلم برداری با دوربین باید با رنگ سفید تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری را در محیط برقرار کنیم تا بتوانیم بهترین و دقیق ترین نتیجه ممکن نسبت به واقعیت را ثبت کنیم.

جدول درجه حرارت رنگ ها

تنظیمات تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد تمامی دوربین های امروزی گزینه تنظیم خودکار تعادل رنگ سفید یا همان AWB را در منوی خود دارند و به نظر میرسد که گزینه بسیار عالی و کاربردی است اما هنگامی که این گزینه فعال باشد شما به دوربین خود اجازه داده اید تا هر ترکیب رنگی را برای پردازش تصاویر استفاده کند و این امر موجب آن میشود تا تصاویر کمی به دور از واقعیت ثبت شوند.

برای تصویر برداری از هر صحنه ای شما باید کاملا آگاه باشید که تعادل رنگ و نور در آن صحنه باید چگونه باشد و مطابق با آن تنظیمات دوربین خود را بصورت دستی اعمال کنید.

بسته به نوع دوربین تنظیمات مربوط به تعادل نور سفید در داخل منوی دوربین دیده میشود و میتوانید بصورت اختصاصی این موارد را تنظیم کنید.

 

 

استفاده از تنظیم دستی تراز رنگ سفید در فیلم برداری

تنظیم دستی تراز سفیدی تنظیماتی است که به کاربر اجازه میدهد تا با روشنایی هایی که بصورت دستی در تصویربرداری اعمال میکند بتواند نزدیک ترین تصاویر را نسبت به تصاویر واقعی ثبت کند و تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری را ایجاد کند. در دوربین های فیلم برداری به طور کلی در اصطلاح کارت سفید را پخش میکنند که به معنی آن است رنگ سفید کاملا تشخیص داده میشود و یک دکمه برای پخش کردن نور های قرمز و سبز و آبی بر روی سنسور های موجود در لنز دوربین استفاده میشود.  برای تعیین رنگ سفید لوازم الکترونیکی موجود در دوربین باید یک جسم سفید را تحت تابش نور نشان دهد. این ویژگی دوربین شما است که بتواند اجسام سفید را تشخیص دهد و آن را به گونه ای نشان دهد که طبیعی ترین حالت ممکن باشد. سپس با توجه به آن جسم باید یک تعادل رنگی بین سایر اجزای تصویر با توجه به شرایط نوری ایجاد شود

تفاوت دو تصویر در تعادل رنگ دوربین

نکات مهم در تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری

در فیلم برداری هنگام جا به جا شدن بین فضاهای مختلف باید حواس مان به تغییرات رنگ سفید و میزان آن باشد تا بتوانیم تعادل رنگ دوربین برای فیلم برداری بدون نقص را به بهترین شکل انجام دهیم. مخصوصا این مورد هنگام ورود از اتاق های تاریک به روشن و بالعکس به وضوح دیده میشود.

در اوایل روز و اواخر عصر میزان نور به سرعت در محیط تغییر میکند پس بهتر است تا در این مواقع حواس مان به تنظیمات دوربین باشد. نکته ای که مهم است تعادل رنگی خود دوربین است. اگر تعادل رنگی در دوربین شما بصورت اتوماتیک انجام میشود ممکن است کمی کسل کننده باشد پس بهتر است با تعادل در نور سفید کمی از تعادل رنگی دوربین خود را کاهش دهید تا با نتیجه های عالی روبرو شوید.

برای خرید دوربین فیلم برداری و لنز مناسب فیلم برداری  با ما تماس بگیرید.

 

Reference:camerajabber
ارسال دیدگاه