شارپنس چیست ؟

شارپنس

یه فهم عمیق تر از شارپنس (sharpness) کمک میکنه که کنترل دقیق تری بر روی اون داشته باشین .

شارپنس یک موضوع بحث برانگیز در بین عکاسان است. در حالیکه بعضی اوقات به یک سری تاری در تصویر نیاز داریم ، اغلب مواقع هدف ما وضوح تصویر است که این در واقع همون شارپنسه . که روش استاندارد و قابل اعتماد اون استفاده از لنز و سه پایه است .
اگر مدت طولانی است که در بیرون از خانه عکاسی میکنین حتما اهمیت استفاده کردن از سه پایه برای دوربین عکاسی میدونین. البته کیفیت لنز مقرون به صرفه هم خودش در داشتن یه عکس خوب اهمیت داره پس بعد از این موارد بهانه ای برای عکس های بی کیفیت وجود نداره .
خب اگر اجازه بدین بیایم کمی عمیق تر به مفهوم شارپنس بپردازیم و تعدادی از مواردی که بر رو اون تاثیر میگذارن رو بررسی کنیم. درک بهتر این مسئله به شما کمک میکنه استفاده ی بهتری از لنز و دوربین خودتون داشته باشین .

فروش دوربین دست دوم

درخشش تصویر و تاثیر آن بر شارپنس

چند سال پیش شما واقعا میتونستید تفاوت های اساسی در عکس های گرفته شده با لنز های مختلف ببینین . لنزهای خوب درخشش و کیفیتی داشتن که اون ها رو از بقیه متکایز میکرد . افکت اون ها شبیه شارپنس بود پس با این وجود لنز میتونه وضوح بالایی داشته باشه و از درخشندگی کمی برخوردار باشه .
به عنوان مثال در 30 سال پیش وضوح بالاتر و درخشندگی کمتر رو فقط در برخی از برند ها مثل soligor میشد یافت . درخشندگی تصویر هم به خصوص در لنز های نیکون و لایکا قابل مشاهده بود .
این موضوع این روز ها دیگه اهمیتی نداره . طراحی و ساخت مدرن به کمک رایانه ، عناصر شیشه ای پراکندگی نور ، طراحی APO و سایر فن آوری های نوری به هر سازنده لنز ابزاری داده تا بتوانن لنزهای باکیفیت وبا درخشان تصویر بالا بسازن. نتیجه این موضوع ، تصاویر بسیار واضح و بدون در نظر گرفتن نحوه برخورد لنز با نمودار وضوح است. حتی لنزهای قیمت پایین هم سطح درخشانی خوبی دارن که 20 سال پیش امکان پذیر نبود.
اغلب عکاسان فکر میکنن که سه پایه دوربین از تاری عکس ها جلوگیری میکنه که خب باید گفت بله تا حدودی اینجور هستش . ولی در بعضی مواقع ما با استفاده از سه پایه ی ارزان و سبک وضوح تصویر رو از دست میدیم . اما به طور کلی میتونم بگم یه سه پایه ی خوب میتونه به وضوح تصویر خیلی کمک کنه اما نه فقط سه پایه .

 

درخشش تصویر و تاثیر آن بر شارپنس

تاثیر تضاد در وضح تصویر

زمانیکه خط سیاهی بر رو یک کاغذ سفید بکشید تضاد این دو رنگ خیلی قابل تشخیصه. ولی وقتی از رنگ های کمرنگ تری استفاده کنین این تضاد کمتر معلوم میشه .
تضاد تاثیر بسزایی روی شارپنس داره . اگر سوژه ی مورد نظر شما تضاد زیادی با محیط اطراف خودش داشته باشه ، خیلی واضح تر و شارپ تر دیده میشه . یکی از دلایلی که عکس هاییکه دارای نور پس زمینه هستن تیز تر به نظر میرسن همینه چراکه تضاد بین نور و سایه خیلی ظاهر میشه .

تاثیر نور بر شارپنس

یک مورد جالبی که اگر در عکس های طبیعت سراسر دنیا جستوجو کرده باشین متوجه میشین اینه که تصاویر کوه ها و بیابان های غربی واضح تر از جنگل های شرقی به نظر میرسه . این دقیقا به دلیل تابش نور است . معمولا به دلیل وجود مقدار کمی ابر در مناطق خشک غربیه تازه درخت هم در این مناطق وجود نداره . این  موضوع اجازه میده که ما وضوح تصویر بیشتری داشته باشیم.
علاوه بر این با وجود کمی ابر و در هوایی که رطوبت کمی داره کیفیت عکاسی به طور محسوسی افزایش پیدا میکنه چراکه تضاد افزایش پیدا کرده در نتیجه شارپنس خوبی خواهیم داشت.
به طور کلی در هر زمانی نور میتونه تضاد رو افزایش بده که در نتیجه وضوح تصویر نیز افزایش پیدا میکنه. درسته که میزان نور در طبیعت دست ما نیست ولی با تنظیم و کنترل دیافراگم میتونیم عکس های خوبی داشته باشیم. لازم به ذکره که نور کم هم میتونه تو وضوح عکس ما تاثیر گذار باشه واسه همینه که در تایم های طلاییه عکاسی یعنی زماین غروب خورشید میشه عکس های جذابی گرفت.

برای خرید دوربین عکاسی که با آن وضوح تصویر خوبی داشته باشید به ما اعتماد کنین.

صادق امیری
ارسال دیدگاه