بهترین فریم برای فیلم‌برداری چیست؟

بهترین فریم برای فیلم‌برداری چه سرعتی دارد؟

What frame rate to use for shooting video

در یک کلام، شما می‌خواهید بیشترین انعطاف را در کار خود داشته باشید و با دوربین خود حتی تا 60 فریم بر ثانیه عکاسی کنید. اما این داستان کمی‌پیچیده است. دراین مقاله به شما آموزش خواهیم داد، بهترین فریم برای فیلم‌برداری و چگونگی استفاده از انواع آن چیست.

نیکون با D90 همه چیز را متحول نمود، فیلم HD را به دوربین‌های با لنز قابل تعویض افزود و جمعی از عکاسان را به فیلم‌بردار تبدیل کرد. هرچند با جابجایی تصاویر، یادگیری جدیدی حاصل می‌شود و اصلی ترین آن درک سرعت فریم و چگونگی تأثیرگذاری آنها بر فیلم شماست. در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که بهترین فریم برای فیلم‌برداری چیست و چه سرعتی مطلوب است.

آنچه فرا می‌گیرید:

  • بهترین فریم برای فیلم‌برداری چه سرعتی دارد؟
  • چگونه سرعت شاتر با سرعت فریم فیلم‌برداری کار می‌کند
  • کاربرد سرعت‌‌های مختلف فریم فیلم‌برداری‌
  • گزینه‌های پیشنهادی دوربین با بهترین فریم برای فیلم‌برداری

آنچه شما نیاز دارید:

  • دوربینی با گزینه‌های متنوع سرعت فریم فیلم‌برداری (ترجیحا 24fps تا 120fps)
  • کارت‌های حافظه سریع (حداقل سرعت نوشتن 30 مگابایت در هر ثانیه)
  • یک‌ هارد با سرعت و کیفیت بالا برای ذخیره فیلم‌های ویدئویی
  • رایانه با حافظه کافی برای ویرایش ویدیو
  • نرم افزار ویرایش ویدیو

ضعف شفافیت PR برای بسیاری از دوربین‌های جدید امروزی با قابلیت فیلم‌برداری حتی با بهترین فریم برای فیلم‌برداری، مشکل بزرگی محسوب می‌شود، اما سرعت فریم فیلم‌برداری چیست؟ چرا مهم است؟ و چه تفاوت‌هایی سرعت‌های مختلف فریم فیلم‌برداری به فیلم‌سازان ارائه می‌کنند؟

بهترین فریم برای فیلم‌برداری چه سرعتی دارد؟

بهترین فریم برای فیلم‌برداری چه سرعتی دارد؟

به عبارت ساده، سرعت فریم فیلم‌برداری معادل تعداد فریمی در ثانیه است که یک دوربین فیلم‌برداری ضبط می‌کند. عددی مانند 24 fps (فریم در ثانیه)، 30fps، 60fps و 120fps را مشاهده خواهید کرد اما در حقیقت، همه آنها برای فریب چشم شما در دیدن حرکت طراحی شده‌اند.

آنچه دوربین‌های ویدیویی در واقع انجام می‌دهند ضبط یک سری عکس است که هنگام تماشای چشم انسان به صورت حرکتی پخش می‌شوند. به عنوان مثال کارتون، اساساً یک سری عکس است که وقتی به صورت متوالی نمایش داده می‌شود، تبدیل به داستانی می‌شود – دقیقاً از همان اصل فیلم‌برداری استفاده می‌کند.

در سرعت 12 fps یا کمتر، مغز شما کم کم فریم‌های خاص را تمیز می‌دهد و دیگر پیوسته به نظر نمی‌رسند. در سرعت 18 فریم در ثانیه، مغز می‌تواند فریم‌ها را به صورت انیمیشن پردازش کند. فیلم‌های قدیمی اغلب با سرعت 16-20 فریم در ثانیه فیلم‌برداری می‌شدند سپس با سرعت بیشتری پخش می‌شدند، به همین دلیل بسیاری از فیلم‌های اولیه صامت، نمایشی نامنظم دارند.

چگونه سرعت شاتر با سرعت فریم فیلم‌برداری کار می‌کند

در مورد بهترین فریم برای فیلم‌برداری، انتخاب سرعت فریم فیلم‌برداری هم از لحاظ عملی و هم خلاقانه اهمیت دارد. عملی مربوط به زمانی است که شما مجبور شوید سوژه عکاسی و نمایشگاه آن را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، در سراسر جهان برای نمایش تصویر ورزش‌های سریع، سرعت فریم فیلم‌برداری استاندارد 24 فریم در ثانیه، آهسته و کند محسوب می‌شود، در حالی که باید با سرعت 60 فریم در ثانیه یا سریع‌تر ثبت شود تا از تاری در حرکات فیلم جلوگیری شود.

هنگام عکاسی با سرعت 24 فریم در ثانیه، باید از تغییر زاویه سریع خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث شاتر تصویر شود.

کاربرد سرعت‌‌های مختلف فریم فیلم‌برداری‌

نحوه استفاده از بهترین فریم برای فیلم‌برداری

در اینجا لیستی مختصر در مورد چگونگی استفاده از سرعت فریم ‌های مختلف فیلم‌برداری آورده شده است:

1 فریم در ساعت: برای عکاسی با تایم لپس (زمان گریزی) بسیار بالا.

1 فریم در دقیقه: برای عکاسی با تایم لپس و انیمیشن با توقف حرکت.

18fps: برای فیلم‌های با حرکات اولیه استفاده می‌شود.

24fps: تقریباً همیشه برای فیلم‌ها استفاده می‌شود زیرا این استاندارد جهانی در پروژکتورهای سینما است.

25fps: سرعت فریم فیلم‌برداری استاندارد برای پخش تلویزیونی PAL اروپا.

30fps: سرعت فریم فیلم‌برداری استاندارد برای پخش تلویزیونی NTSC.

48fps: سرعت فریم فیلم‌برداری بالاتر با جزئیات بیشتر، که برای سری فیلمهای The Hobbit استفاده شده است. این سرعت باعث می‌شود که فیلم‌ها “واقعی تر” به نظر برسند و تار شدن در زوایا و حرکات سریع از بین برود.

60fps: این سرعت فریم بالاتر برای گرفتن صحنه‌ای مانند حرکات ورزشی بهتر است، زیرا به تثبیت حرکت و جزئیات واضح آن کمک خواهد کرد. همچنین برای ضبط قاب-آهسته و/ یا قاب ثابت هم استفاده می‌شود. یکی از انواع بهترین فریم برای فیلم‌برداری محسوب می‌شود.

120fps: سرعت فریم سریعتر که برای حرکت-آهسته استفاده می‌شود.

بیش از 300fps: سرعت فریم بسیار بالا که برای تصاویر فوق العاده آهسته استفاده می‌شود.

بیش از 2500fps: سرعت فوق العاده بالا که برای جلوه‌های ویژه از جمله انفجارها و پیروتکنیک‌ها استفاده می‌شود.

گزینه‌های پیشنهادی دوربین با بهترین فریم برای فیلم‌برداری

گزینه مطلقی به عنوان بهترین فریم برای فیلم‌برداری برای انتخاب وجود ندارد، اما اگر همیشه نگاه واقعی فیلم‌ها را حفظ می‌کنید، سرعت سوژه فیلم شما و محل پخش فیلم (تلویزیون، سینما یا آنلاین) شما خیلی بی ارتباط نخواهد بود.

اگر می‌خواهید گزینه‌های خلاقانه عکسبرداری خود را افزایش دهید، احتمالاً بهتر است سراغ دوربینی بروید که دامنه فریم بین 24fps و 120fps داشته باشد.

نمونه‌هایی از دوربین با بهترین فریم برای فیلم‌برداری عبارتند از: Panasonic Lumix TZ200، Sony a7 III، GoPro HERO6 Black (حداکثر 240 فریم در ثانیه )، دوربین فیلم‌برداری جیب Blackmagic Pocket 4K و Fujifilm X-T2 .

اگر به دنبال دوربینی مناسب برای فیلم برداری هستید، حتما با همکاران ما در تماس باشید

Reference: camerajabber
ارسال دیدگاه