حالت بالب (Bulb) در عکاسی چیست ؟ نحوه استفاده + کاربرد

حالت بالب (Bulb) در عکاسی چیست ؟ نحوه استفاده + کاربرد

امروز به سراغ حالت بالب در عکاسی می‌رویم که شاید برای شما ناشناخته باشد اما به یک همراه عالی برای شما تبدیل خواهد شد. بنابراین اگر علاقه مندید در این مقاله از مهرانی کم بیایید ببینیم حالت Bulb چگونه کار می‌کند و برای چه کاری در عکاسی می‌توانید از آن استفاده کنید.

حالت بالب چیست ؟

برای خلق حالت باب (Bulb) در عکاسی با چیزی به نام سرعت شاتر سر و کار داریم. سرعت شاتر چیزی نیست جز سرعت باز و بسته شدن شاتر دوربین شما یا به عبارت دیگر زمانی که سنسور شما با نوری که از طریق لنز وارد می‌شود تماس دارد.

سرعت‌های مختلفی از جمله سریع و آهسته داریم. هر چه سرعت را آهسته تر کنیم شاتر بیشتر باز می‌ماند و در نتیجه نور بیشتری وارد می‌شود. در مقابل هر چه سرعتی که با آن کار می‌کنیم سریعتر باشد، شاتر کمتر باز می‌ماند (شاتر به سرعت باز و بسته می‌شود) و نور کمتری از طریق شاتر عبور می‌کند.

شاید متوجه شده باشید که وقتی با سرعت‌های آهسته حرکت می‌کنید حرف B در دوربین ظاهر می‌شود (معمولاً زمانی که به آن می‌رسید). حالت بالب روشی برای کنترل دستی سرعت‌های آهسته (در جایی که شاتر بیشتر باز می‌ماند) است. جایی که دوربین دیگر چیزی ارائه نمی‌دهد یا جایی که زمان‌هایی که ارائه می‌دهد شما را متقاعد نمی‌کند، حالت بالب وارد عمل می‌شود.

حالت بالب دوربین چگونه کار می‌کند ؟

حالت بالب دوربین چگونه کار می‌کند ؟

به طور خلاصه و همانطور که قبلاً گفتیم حالت بالب به شما امکان می‌دهد شاتر را به صورت دستی باز و بسته کنید و نوری را که شما مشخص می‌کنید عبور دهید. این می‌تواند به دو صورت انجام شود:

  • یا یک بار برای باز شدن شاتر و یک بار دیگر برای بستن آن (و به این ترتیب ضبط را تمام کنید) فشار دهید.
  • یا اینکه مجبور شوید شاتر را به صورت دستی تا زمانی که در حال نوردهی هستید فشار داده و نگه دارید و با رها کردن آن ضبط را تمام کنید.

حالت رایج تر حالت اول است، اما باید آن را امتحان کنید یا به دفترچه راهنمای دوربین خود نگاهی بیندازید.

چه زمانی از حالت بالب دوربین استفاده کنیم؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، حالت بالب برای کنترل دستی سرعت استفاده می‌شود. تصور می‌کنم متوجه شده اید که وقتی سنسور دوربین شما نور محیط زیادی دارد، شاتر خیلی سریع باز و بسته می‌شود و در مقابل وقتی نور محیط کمی‌دارد، شاتر آهسته تر باز و بسته می‌شود.

اگر از سه پایه استفاده می‌کردید مشکلی نیست، در غیر این صورت احتمالاً با یک تصویر تار یا لرزان مواجه می‌شوید. اگر به تازگی وارد دنیای عکاسی شده اید و هنوز به این موضوع توجه نکرده اید آن را امتحان کنید، حتی به صورت خودکار، دوربین را بردارید و به خیابان یا بالکن یا گوشه ای از خانه خود که کاملاً روشن است بروید، خواهید دید که صدای شاتر سریع است.

در مقابل اگر همین تست را در محیط تاریک انجام دهید، می‌بینید که شاتر زمان بیشتری برای بسته شدن طول می‌کشد. این به این دلیل است که سعی می‌کند کمبود نور را با باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی‌تری جبران کند و این همان چیزی است که حالت بالب در مورد آن است. این نوع تصاویر نیاز به کار با حاشیه زمانی زیادی دارد زیرا نور کافی ندارید یا می‌خواهید حرکت را در یک بازه زمانی گسترده ثبت کنید، یا به سادگی نیاز به کنترل دقیق لحظه باز و بسته شدن شاتر خود دارید.

عکاسی با نوردهی طولانی در حالت بالب

عکاسی با نوردهی طولانی در حالت بالب

به طور کلی عکاسی با نوردهی طولانی که در آن شاتر بیشتر از حد “معمول” باز می‌ماند به حالت بالب در عکاسی نسبت داده می‌شود. مطمئناً عکس‌های جذاب زیادی را که با نوردهی طولانی گرفته شده اند دیده اید. شاید تا به حال نمی‌دانستید چگونه ساخته شده‌اند. خوب وقت آن رسیده است که در جایی که قبلاً چیزی نمی‌دیدید، ستاره‌ها را عکس بگیرید، شب را به روز تبدیل کنید، با نور نقاشی کنید یا رعد و برق را شکار کنید.

هر زمان که با نوردهی‌های طولانی کار می‌کنید، به یک سه پایه نیاز دارید تا عکس‌هایتان تار نشوند. یک ریموت شاتر هنگام کار با سرعت‌های آهسته بسیار مفید خواهد بود تا از تکان خوردن بدنه دوربین هنگام فشار دادن شاتر (به طور مداوم یا دو بار) جلوگیری شود.

با ISO تا حد امکان پایین کیفیت تصویر را حفظ خواهید کرد و به شما امکان می‌دهد با سرعت‌های آهسته کار کنید. به دنبال محیط‌های تاریک باشید. برای کار با نوردهی طولانی و حالت بالب، باید به دنبال سوژه‌هایی با نور بسیار کم باشید، زیرا باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی در نور کامل فقط تصویر را می‌سوزاند (کاملاً سفید).

قبل از خروج از خانه تجسم کنید که چه می‌خواهید به دست آورید. سوژه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با نوردهی طولانی روی آنها کار کنید، در نتیجه به ماجراجویی شبانه بدون هیچ ایده ای از نتیجه ای که می‌خواهید به دست آورید نروید. برای عکاسی از ستاره‌ها به یک محیط و تجهیزات مناسب نیاز دارید که باید این مورد را در نظر داشته باشید.

حالت بالب باتری زیادی مصرف می‌کند (به خصوص اگر دوربین را با سرعت‌های بسیار آهسته کار کنید) فراموش نکنید که حداقل یک باتری یدک همراه خود داشته باشید.

عکاسی از رعد و برق و آتش بازی با حالت بالب

در این دو نوع عکس شما باید لحظه باز و بسته شدن شاتر را به دقت کنترل کنید. نتایج هر دو تصویر، به خصوص رعد و برق، بیشتر به شانس، صبر و عزم راسخ بستگی دارد زیرا کمتر رایج و خطرناک است. در عوض با آتش بازی بارها و بارها روبرو خواهید شد و به طور کلی تصاویر بسیار جذابی در حالت بالب می‌گیرید.

حالت بالب در عکاسی از رعد و برق و آتش بازی می‌تواند تصاویری خیره‌کننده و بی‌نظیر ایجاد کند. یکی از روش‌های مؤثر برای عکاسی از این پدیده‌ها، استفاده از حالت بالب (Bulb Mode) در دوربین است. در این حالت شما می‌توانید شاتر را تا زمانی که بخواهید باز نگه دارید که این امر به ثبت نورهای متحرک و درخشان کمک می‌کند.

all admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *