چه لنز عکاسی مناسب شماست ؟

لنز عکاسی مناسب

بزرگترین مزیت دوربین های SLR  و دوربین عکاسی DSLR قابلیت تعویض لنز آنهاست. کاربران این نوع دوربین ها می توانند از انواع مختلف لنز برای سوژه ها و شرایط مختلف استفاده کنند. استفاده از لنزهای مختلف باعث افزایش تنوع عکس هایی که می گیرید می شود. معمولا در هنگام خرید دوربین یک لنز معمولی نیز به همراه آن به شما فروخته می شود که کاربرد عمومی دارد. اما ممکن است بخواهید قدم به دنیای حرفه ای بگذارید پس باید از لنز های حرفه ای استفاده کنید. لنز های دوربین عکاسی بسیار متنوعی در بازار موجود هستند و انتخاب لنز عکاسی مناسب ممکن است کمی ترسناک باشد. اما نگران نباشید. طبیعتا شما نیازی به این ندارید که تمام انواع مختلف لنز ها را خریداری کنید. اما اینکه چه نوع لنز عکاسی مناسب شماست بستگی به این دارد که شما از چه سوژه ای عکس می گیرید. برای انتخاب لنز دوربین عکاسی مناسب باید فهرستی از خواسته های خود و ویژگی هایی که لنز مورد نظر شما باید داشته باشد را مشخص کنید. این به شما امکان می دهد که در میان لنز های فراوان موجود در بازار بهترین لنز را که متناسب با نیازهای شماست انتخاب کنید.

انواع لنز دوربین عکاسی


لنز زوم

لنز های زوم دارای دارای فاصله کانونی متغیر هستند. این نوع لنز ها ساختار پیچیده ای دارند که باعث می شود بتوانند فواصل کانونی مختلف را پوشش دهند. بهتربن مثال برای این نوع لنز ها همان لنزی است که به همراه دوربین فروخته می شود.

لنز پرایم

لنز های پرایم  prime lens تنها یک فاصله کانونی دارند و بر خلاف لنز های زوم نمی توان فاصله کانونی آنها را با زوم تغییر داد. اما این ونوع لنز ها با دیافراگم های بازتری طراحی می شوند و کیفیت اپتیکال بیشتری دارند. این لنز ها قیمت ارزان تری نیز دارند.

لنز تله فوتو

لنز های تله فوتو دارای فاصله کانونی زیاد هستند. هر چه عدد فاصله کانونی بزرگتر باشد زاویه دید لنز تنگ تر است. لنز تله فوتو نه ‌تنها از لحاظ توانایی گرفتن عکس‌های بزرگ از سوژه‌های دور و بعضی اوقات غیرقابل دسترس، بلکه به خاطر زاویه دید باریک آن نیز دارای اهمیت قابل توجهی است. این ویژگی به لنز کمک می‌کند که سردرگمی بصری را کاهش دهد و یک سوژه را برای بیننده برجسته کند.
از لنز های تله فوتو برای موارد مختلفی در عکاسی می توان استفاده کرد. برای عکاسی پرتره می توان از لنز های کوتاه تا متوسط تله استفاده کرد.این لنز ها به شما اجازه می‌دهند از فاصله‌ ی مناسبی نسبت به سوژه عکاسی کنید. لنزهایی با فاصله‌ی کانونی زیاد برای عکاسی ورزشی استفاده می‌شوند و لنزهای سوپرتله ‌فوتو معمولاً برای عکاسی از حیات ‌وحش و به‌خصوص پرندگان کاربرد دارند. نزهای تله‌ فوتو با دیافراگم ثابت که معمولاً توسط عکاسان حرفه‌ای‌ها استفاده می‌شوند قیمت‌ بالاتری دارند.

لنز عکاسی مناسب

لنز واید

لنز های واید دارای فاصله کانونی کوتاه تری هستند و می توان آنها را نقطه مقابل لنز های تله در نظر گرفت. این لنزها زاویه دید بازی را در اختیار عکاس قرار می‌دهد و در میان عکاسان از پرکاربردترین لنز ها به شمار می روند. لنز های واید معمولا برای عکاسی منظره و عکاسی معماری استفاده می‌شود. از این لنز در مکان‌هایی که امکان عقب‌رفتن عکاس برای قرارگرفتن تمام سوژۀ موردنظر در کادر نباشد ااستفاده می شود و با استفاده از این لنز می‌توان فضای بیشتری را در عکس جای داد.

لنز ماکرو

لنز ماکرو لنزی است که علاوه برداشتن همهٔ مشخصات لنزهای معمولی، امکان فوکوس کردن در فاصله‌های کم و قابلیت بزرگنمایی اشیاء که برای عکاسی ماکرو لازم است را نیز دارد. این لنزها بزرگنمایی برابر با اندازه واقعی سوژه در فاصلهٔ خاصی ایجاد می‌کنند. از این لنزها جهت عکسبرداری از اشیای کوچکی که قصد بزرگنمایی آنها باشد یا موجوداتی همچون حشرات که امکان نزدیک شدن به آنها نیست، استفاده می‌شود. بعضی از لنزهای زوم در نامگذاریشان از کلمه ماکرو استفاده می کنند تا قابلیت فوکوس از فواصل نزدیکتر از حد معمول را نشان دهند، اما لنزهای ماکرو واقعی معمولا فاصله کانونی ثابت دارند.

خرید لنز عکاسی مناسب

نکاتی که باید در هنگام خرید لنز عکاسی مناسب در نظر بگیرید :


فاصله کانونی

تعریف ساده فاصله کانونی (Focal Lenght) به این صورت است: عددی که نشان دهنده گستره دید ما از طریق لنز و میزان بزرگنمایی تصویر خروجی آن است. هر چه این عدد بزرگتر باشد زاویه دید ما کوچکتر شده و میزان برزگنمایی بیشتر خواهد بود. لنز ها بر اساس فاصله کانوی به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که در بالا معرفی کردیم.

اندازه دیافراگم

یکی دیگر از موارد اصلی در انتخاب لنز دوربین عکاسی مناسب اندازه دهانه دیافراگم است. این ویژگی تعیین می‌کند که لنز توانایی دریافت چه میزان نور را دارد. دهانه دیافراگم به شیوه‌های مختلفی نشان داده می‌شود، F4 ، F/4  و ۱:۴ . عدد کوچکتر بیانگر این است که حداکثر دهانه دیافراگم لنز، بزرگتر است و بنابراین نور بیشتری را دریافت می‌نماید. برای مثال یک لنز با دهانه دیافراگم F2.8 دو برابر یک لنز با دهانه دیافراگم F4 نور دریافت می‌نماید.
هرچه حداکثر دهانه دیافراگم یک لنز بیشتر باشد به شما اجازه می‌دهد که در نور کمتری عکسبرداری کنید و بدون استفاده از فلش در محیط های کم نور عکس برداری کنید. همچنین دهانه دیافراگم بازتر عمق میدان کمتری را ارائه می‌دهد  که این مساله بخش مهمی از عکسبرداری خلاقانه است. داشتن دیافراگم باز  به شما امکان می دهد تا بتوانید از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید. مثلاً می خواهید از سوژه ای متحرک عکس بگیرید و دیافراگم لنز تا f/4 باز می شود. احتمالاً دوربین سرعت شاتر مناسب با آن را 30 نشان می دهد. در این سرعت نمی توانید از چنین سوژه ای عکس بگیرید چرا که تصویر محو خواهد شد. پس یا باید سرعت شاتر را بالا ببرید و یا از فلاش استفاده کنید. اما اگر دیافراگم لنز تا f1.4 / باز شود یعنی دو مرحله بیشتر می توانید سرعت شاتر را زیاد کنید.

این که چه دیافراگمی برای لنز شما مناسب است بسته به نیاز شما دارد. اگر معمولاً در محیط های تاریک عکس می گیرید باید از لنزهایی با دیافراگم خیلی باز استفاده کنید اما اگر معمولاً در محیط های پر نور عکاسی می کنید نیازی به خرید این نوع لنز ندارید.

فوکوس خودکار

یکی از عواملی که می تواند تاثیر زیادی بر روی عملکرد لنز داشته باشد سیستم فوکوس خودکاری است که توسط یک لنز استفاده می شود. این سیستم به ویژه از نظر ایجاد سر و صدا و سرعت عمل تاثیر زیادی خواهد داشت. موتور فوکوس می تواند در بدنه دوربین  قرار داشته باشد و یا در لنز. موتورهای فوکوسی که درون لنز تعبیه می شوند در انواع گوناگون و با مشخصات مختلف عرضه می شوند. در اینجا چند نمونه از این موتورها را معرفی می کنیم:

لنزهای  Screw Drive

این نوع لنز ها موتور داخلی ندارند و از طریق یک اتصال مکانیکی در بدنه دوربین به حرکت در می آید. این سیستم سریعتر بوده اما در مقایسه با انواع دیگر سر و صدای بیشتری ایجاد می کند. بسیاری از لنزهای قدیمی تر نیکون، پنتاکس و سونی از این روش استفاده می کنند، هرچند امروزه هر سه شرکت  به ساخت موتورهای درون لنزی روی آورده اند.

لنزهای Micromotor دار

این نوع لنز ها برای انجام عمل فوکوس از موتورهای سنتس به همراه چند چرخ دنده استفاده می کنند. این سیستم بیشتر در لنزهای ارزان قیمت تولیدکنندگان دوربین مشاهده می شود. در این نوع لنزها عملکرد اتوفوکوس به شدت متغیر است، در بدترین حالت کند و پر سر و صدا و در بهترین حالت کاملا سریع و بی صدا.

خرید لنز عکاسی مناسب

موتورهای  Linear Stepper

این سیستم در لنزهای طراحی شده برای دوربین‌های بدون آینه متداول است. این لنزها می توانند اتوفوکوس سریع و بدون سر و صدایی را در هنگام فیلمبرداری ارائه دهند.

موتورهای Ultrasonic

این نوع موتور ها در لنزهای SLR متداول هستند. ویژگی اصلی این لنزها عملکرد تقریبا بی‌صدای آنهاست. این لنزها در دو دسته اصلی جای می‌گیرند: Micro-type های ارزانتر، خصوصیاتی شبیه Micromotor ها دارند، در حالی که Ring-type های گران قیمت تر، مزایای بیشتری دارند. به طور کلی این لنزها سریع، بیصدا و در هر لحظه قادر به استفاده از اتوفوکوس دستی هستند.
برخی لنزها در کنار قابلیت فوکوس خودکار امکان انجام فوکوس به صورت دستی را هم فراهم می کنند. این تغییر حالت از فوکوس خودکار به دستی و برعکس توسط یک دکمه روی لنز انجام می شود. یکی دیگر از موارد در زمینه فوکوس وجود اجزاء چرخشی در جلوی لنز است. در برخی لنزها در هنگام فوکوس بخش جلوی لنز هم می چرخد که البته این مساله به خودی خود مشکلی به وجود نمی آورد. اما اگر بخواهید به همراه لنز از یک فیلتر استفاده کنید با مشکل مواجه خواهید شد.

تثبیت کننده تصویر داخلی

استفاده از سیستم تثبیت کننده تصویر در دوربین ها دز سال های اخیر بسیار متداول شده است و تولید کنندگان آن را به روش های متفاوتی ارائه می کنند. در دوربین های کامپکت تثبیت کننده تصویر در داخل بدنه قرار دارد. اما در دوربین های SLR و DSLR برای کاهش اثر لرزش دست باید لنزی را انتخاب کنید که دارای یک سیستم تثبیت کننده تصویر مناسب باشد. واحد میزان لرزش‌گیری یک لنزرا با استاپ بیان می کنند. به عنوان مثال اگرلرزش‌گیر یک لنز ۳ استاپ را پوشش دهد، منظور این است که سرعت شاتر می‌تواند ۳ استاپ پایین‌تر از چیزی باشد که در حالت عادی لازم است. و در این محدوده، لرزش دست تاثیری روی عکس نمی‌گذارد. البته توجه داشته باشید که معمولا تولید کننده ها اعداد را کمی اغراق آمیز بیان می کنند.
به عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید که در حالت عادی سرعت شاتر باید حداقل برابر با یک تقسیم بر فاصله‌ی کانونی باشد تا تاثیر لرزش دست در عکس مشخص نشود و تصویر تار نباشد. یعنی مثلا در فاصله‌ی کانونی ۵۰ میلی‌متر، سرعت شاتر باید حداقل یک‌پنجاهم ثانیه باشد.

مقاومت در برابر گرد و غبار

به طور کلی می توان گفت که هرچه لنز گران قیمت تر باشد مواد به کار رفته در ساخت آن از کیفیت بیشتری برخوردارند. لنزهای کیتی که به همراه دوربین‌ها ارائه می‌شوند وزن کمتری دارند و در ساختشان از پلاستیک استفاده شده است. با صرف مقداری هزینه بیشتر، می‌توانید لنز بادوام تری را تهیه کنید. برخی لنز ها در برابر آب و گرد و غبار مقاوم هستند و در شرایط مختلف آب و هوایی به خوبی عمل می کنند.

لنز عکاسی مناسب

برند سازنده لنز (لنز اصلی یا متفرقه)


لنز اصلی به لنزی می گوییم که توسط شر کت سازنده دوربین ساخته شده باشد. نظیر شرکت هایی چون کانن، سونی، نیکون و … معمولا این شرکت های تولید کننده لنز ها را طوری طراحی می کنند که تنها روی دوربین های ساخت همان شرکت قابل استفاده است. یعنی به عنوان مثال لنز های دوربین های ساخت کانن را نمی توان با دوربین های سونی استفاده کرد. اما لنزی که روی یک دوربین همنام استفاده می شود را می توان روی مدل دیگری از همان دوربین استفاده کرد.
در مقابل، لنز های متفرقه لنز هایی هستند که برخی از شرکت ها نیز هستند که تنها لنز دوربین را تولید می کنند و بنابر این تمرکز خاصی روی مدل دوربین ندارند. لنز های ساخت این شرکت ها را می توان بسته به دهانه لنز روی انواع دوربین ها استفاده کرد و این لنز ها قیمت مناسب تری هم دارند. اما لنز های اصلی که توسط خود شرکت های دوربین سازی ساخته می شوند مزایایی دارند از جمله اینکه اولا کیفیت ساخت این لنز ها بسیار بالاست و دوما اینکه این لنز ها هماهنگی بیشتری با دوربین هایی که بر روی آنها سوار می شوند دارند و در نتیجه عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

لگر علاقمند به کسب اطلاعات در مورد لنز سینمایی بودید مقاله ی ما در این مورد را مطالعه کنید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *