نقد و بررسی لنز Fujifilm Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR

بررسی لنز Fujifilm Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR

اولین لنز هیبریدی فوجی‌فیلم برای X-mount از مکانیزم کنترل درایو الکتریکی برای ارائه عملکرد عکس‌برداری قوی و زوم حتی بهتر برای ویدیو استفاده می‌کند.

نکات مثبت و منفی Fujifilm Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR

Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR یک لنز همه کاره در بسیاری از ژانرهای عکاسی عکس است، اما به لطف مکانیزم زوم داخلی ثابت و توانایی ضبط از راه دور، چشم انداز وسوسه انگیزتری برای فیلمبرداران است. زوم کردن در سراسر محدوده صاف و ثابت است و اندازه جمع و جور لنز آن را به یک همراه واقعی برای همه جا تبدیل می کند.

+نکات مثبت:

  • عمل زوم ویدیویی صاف
  • قیمت مناسب
  • طراحی فشرده

-نکات منفی: 

  • حداکثر دیافراگم ثابت
  • بدون تثبیت داخلی

 

پیشنهاد ویژه: خرید دوربین عکاسی دست دوم و لنز با ضمانت نامه و قیمت رقابتی

فوجی فیلم نقشه راه X-mount خود را در سال گذشته گسترش داد،، با چهار اپتیک جدید، با این حال لنز Fujinon XF 18-120mm F4 LM PZ WR واقعاً تا رویداد X-Summit در ماه می 2022 معرفی نشد.

این زوم قابل حمل جدید به عنوان یک همراه هیبریدی واقعی طراحی شده است، به این معنی که سازنده هنگام طراحی آن به عکس‌ها و ویدیوها اهمیت داده است. با پوشش فاصله کانونی معادل 27 تا 183 میلی‌متر در فرمت فیلم 35 میلی‌متری، این یک محدوده همه‌کاره است که به عکاسان اجازه می‌دهد از مناظر، پرتره‌ها و عکس‌های با جزئیات همه در یک نوری عکس بگیرند.

ما فرصتی را با Fujifilm XF18-120mm F4 LM PZ WR در راه‌اندازی Fujifilm X-H2S به دست آوردیم، و همزمان با سرگردانی در خیابان‌های لندن، تطبیق‌پذیری آن را آزمایش کردیم. لنز جمع و جور است و استفاده از آن آسان است، اما کیفیت تصویر چگونه است؟ و با توجه به اینکه می توان از آن برای عملکرد ویدیویی پیشرفته استفاده کرد، ویژگی ها چگونه در آنجا جمع می شوند؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم…

نمایی از لنز Fujifilm XF18-120mm F4 LM PZ WR
(Image credit: Lauren Scott)
لنز Fujifilm XF18-120mm F4 LM PZ WR
(Image credit: Lauren Scott)

مشخصات فنی لنز FUJINON XF18-120MM F4 LM PZ WR

فاصله کانونی: 18-200 میلی متر
حداکثر دیافراگم: F4
پیکربندی لنز: 15 عنصر لنز در 12 گروه (3 عنصر غیر کروی و 3 عنصر ED)
حداقل فاصله فوکوس: 46 سانتی متر
حداکثر بزرگنمایی: 0.2x
ابعاد: TBC
وزن: 460 گرم
اندازه فیلتر: 72 میلی متر

 

FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و ویژگی‌‌های کلیدی

ویژگی های کلیدی لنز Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ
(Image credit: Lauren Scott)

لنز Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR دارای حداکثر دیافراگم ثابت f/4 در سراسر محدوده زوم است، اما به لطف نسبت بزرگنمایی x0.2 از قابلیت های نزدیک نیز برخوردار است. بدیهی است که از این به عنوان یک لنز ماکرو استفاده نمی کنید، اما خوب است بدانید که می تواند در صورت نیاز عکس هایی با جزئیات بگیرد. حداقل فاصله کاری 46 سانتی متر از جلویی ترین عنصر لنز در تمام فواصل کانونی حفظ می شود.

وقتی صحبت از زوم در حین فیلم می شود، لنز در واقع می تواند تغییر زاویه دید را در حین فوکوس و تغییر محور اپتیکال مهار کند تا عکس طبیعی بدون اعوجاج به نظر برسد. Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR علاوه بر داشتن حلقه‌های فوکوس و زوم منظم، با یک حلقه کنترل زوم/فوکوس متغیر و یک دکمه زوم برای زوم ثابت که برای چشم راحت است، فراتر می‌رود.

سایر ویژگی‌های برجسته برای کمک به تولید ویدیو عبارتند از یک کنترل درایو دیافراگم به‌روزرسانی شده که تغییر محسوس نوردهی را در هنگام تنظیم دیافراگم متوقف می‌کند – این به این معنی است که هیچ تغییر واضحی در روشنایی هنگام فیلم‌برداری در شرایط متغیر (مثلاً در یک روز ابری هنگامی که خورشید داخل و خارج می‌شود) وجود ندارد.

لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR از نظر طراحی و قابل حمل بودن

FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR: ساخت و مدیریت
(Image credit: Lauren Scott)

Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR از 15 عنصر لنز در 12 گروه تشکیل شده است و طراحی آن به همان اندازه که لازم است ساده است. از آنجایی که به‌جای بزرگ‌نمایی، به‌جای بزرگ‌نمایی، به‌طور داخلی بزرگ‌نمایی می‌کند، بشکه لنز یک نمای بیرونی نامرتب و در عین حال نسبتاً زیبا دارد و همه چیز مهم را در داخل نگه می‌دارد.

روی بشکه اساساً سه حوزه کلیدی کنترل وجود دارد. حلقه کنترل زوم و فوکوس برای چرخش فوق‌العاده نرم به نظر می‌رسد – اگر ما حساس بودیم می‌توان آن را کمی خیلی کند توصیف کرد – که احتمالاً به این دلیل است که حلقه برای ایجاد یک زوم ظریف در هنگام ضبط فیلم ویدیویی طراحی شده است. همانطور که گفته شد، سرعت زوم متناسب با سرعت چرخش حلقه است که به کاربر سطح بالایی از کنترل و اطمینان می دهد.

روی بشکه نیز یک انتخابگر Z/F وجود دارد که همانطور که از نامش پیداست نقش حلقه را بین زوم و فوکوس تغییر می‌دهد. این یک لمس خوب است و به شما امکان می دهد عملکرد لنز را مطابق با شما و کار در دست سفارشی کنید. آخرین کنترل یک دکمه زوم است که برای قدرت زوم با سرعت ثابت استفاده می شود – دوباره برای فیلمبرداری عالی است. با فشار دوم این دکمه زوم، حرکت زوم به پایان می‌رسد.

ما مطمئن نیستیم که آیا این لنز در برابر باران شدید مقاومت می کند یا خیر، اما پس از آن برای کاربران افراطی نیز هدف قرار نمی گیرد. این دستگاه در برابر گرد و غبار و آب و هوا مقاوم است – در 13 مکان مهر و موم شده است – و می تواند در دمای 10 درجه سانتیگراد زیر صفر کار کند.

با وزن تنها 460 گرم، به سختی لنز روی بدنه ای مانند Fujifilm X-H2S را متوجه خواهید شد. در مجموع احساس تعادل، لمسی و سطح بالایی دارد، با یک نخ فیلتر 72 میلی‌متری روی دماغه لنز.

لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و عملکرد آن

لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و عملکرد آن
با فوجی فیلم X-H2S با سرعت 1/150 ثانیه، f/4، ISO100 عکس گرفته شده است (اعتبار تصویر: لورن اسکات)
لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و عملکرد آن
عکاسی با فوجی فیلم X-H2S با سرعت 1/350 ثانیه، f/4، ISO100 (اعتبار تصویر: هانا روک)
لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و عملکرد آن
عکاسی با فوجی فیلم X-H2S در 1/60 ثانیه، f/11، ISO100 (اعتبار تصویر: هانا روک)
لنز FUJINON XF18-120MMF4 LM PZ WR و عملکرد آن
عکاسی با فوجی فیلم X-H2S با سرعت 1/140 ثانیه، f/4.5، ISO100 (اعتبار تصویر: هانا روک)

علیرغم نداشتن بهترین شرایط آب و هوایی برای آزمایش Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR (با Fujifilm X-H2S جدید)، ما توانستیم عکس های دلپذیری را دریافت کنیم که جزئیات رنگی عالی را نشان می دهد – که با توجه به تاریخچه غنی فوجی فیلم تعجب آور نیست. علم رنگ حتی زمانی که در خیابان‌های بسیار شلوغ لندن تیراندازی می‌کردیم، فوکوس خودکار سریع می‌توانست با اهداف مورد نظر ما همگام شود – حتی زمانی که دیگران از جلوی آنها راه می‌رفتند یا با سرعت در عرض جاده می‌رفتند.

در f/4 این لنز هرگز در عکاسی در نور کم استاد نخواهد بود یا بوکه خیره کننده ای تولید نمی کند، اما پس از آن طراحی نشده است. اگر به دنبال زوم استاندارد سبک X-mount هستید، احتمالاً Fujinon XF16-55mm f2.8 R LM WR با قیمت مشابه (در برگه جدید باز می شود) بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

اما اگر می‌خواهید یک لنز در اطراف خود داشته باشید و بدانید که این لنز در فیلم‌برداری از طیف وسیعی از موقعیت‌ها و گرفتن هر دو منظره، پرتره و عکس‌های سبک زندگی به همان اندازه مهارت دارد، این می‌تواند برنده باشد. حلقه زوم واقعاً صاف و بی صدا است، بنابراین کار انتقال ویدیو را بسیار مؤثر انجام می دهد. ما همچنان می‌خواهیم (و خواهیم) قابلیت‌های ویدیویی آن را بیشتر آزمایش کنیم، زیرا زمان کافی برای ارائه یک حکم محکم در اینجا نداشتیم.

لنز Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR
(Image credit: Hannah Rooke)

نظر نهایی:

هیچ شکی در مورد موقعیت لنز Fujinon XF18-120mmF4 LM PZ WR در بازار وجود ندارد. به نظر می رسد برای سازندگان محتوا که خواهان لنز قابل حمل با زوم صاف برای فیلمبرداری هستند ایده آل باشد، اما عکس های روزانه درخشانی نیز می گیرد.

این لنز همچنین می‌تواند از راه دور برای فیلم‌برداری ویدیو استفاده شود – اگر از Fujifilm X-H2S و یک لوازم جانبی اختیاری FT-XH استفاده می‌کنید – این چیزی است که می‌تواند آن را برای فیلمبرداران حرفه‌ای وسوسه‌انگیزتر کند.

Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR قرار است در سپتامبر عرضه شود، کمی دیرتر از Fujifilm X-H2S و Fujinon XF150-600mm F5.6-8 R LM OIS WR (در برگه جدید باز می شود). قیمت پیشنهادی فعلی 899 دلار / 899 پوند است.

ما به زودی یک بررسی کامل را با آزمایش‌های آزمایشگاهی، نمرات و عکس‌های آزمایشی بیشتر با یک لنز کاملاً پیشرفته (نه پیش تولید) برای شما ارائه خواهیم کرد.

RF: digitalcameraworld

ادمین
ارسال دیدگاه