ایده های عکاسی در منزل: نورپردازی پرتره بدون مدل

الگوی نورپردازی جفتی

ایده های عکاسی در منزل: نورپردازی پرتره بدون مدل

 

نورپردازی پرتره بدون مدل یک فرصت ایده‌ال برای افزایش مهارت عکاسی پرتره و درک شما از الگو های رایج نورپردازی سوژه در عکاسی است.

 

نورپردازی پرتره یکی از مهم‌ترین مهارت‌های عکاسی پرتره به‌شمار می‌رود. در واقع درک مهارت نورپردازی کلید فهم هنر و دانش عکاسی است و هنگامی‌که سوژه شما یک انسان باشد، اهمیتی دو چندان پیدا مي‌کند. از آنجا‌که کار نیکو از پر کردن است و البته همیشه پیدا کردن مدل واقعی برای عکاسی کار راحتی نیست؛ پس بهترین کار این است که با تکنیک‌های عکاسی و نورپردازی پرتره بدون مدل آشنا شوید.

 

اکنون که همگی به اجبار باید تن به فاصله‌گذاری فیزیکی و دوری از جمع بدهیم فرصتی ایده‌آل برای مرور تکنیک‌های کلید عکاسی پرتره است. در عین حال نبود مدل عکاسی به هر دلیلی از کمبود بودجه گرفته تا نبود مدل نباید مانع راه شما برای رسیدن به مهارت نورپردازی پرتره شود چرا که لذت عکاسی از پرتره موهبتی است که تنها با تجربه به درک آن نائل می‌شوید.

 

شاید شانس این با در اتاق عکاسی شما بزند و یکی از اعضای خانواده یا دوستی نزدیک حاضر شود چند ساعت وقت خود را در جلوی دوربین شما به حراج بگذارد تا شما بتوانید انواع تنظیمات روشنایی را تجربه کنید. اگر این‌طور نبود  ممکن است برای لحظاتی نیز به فکر عکاسی خودنگاره بیفتید؛ لیکن برای یاد گرفتن تنظیمات چراغ‌های و مشاهده تاثیر آنها بر پرتره باید در پشت دوربین قرار بگیرید.

بهتر است بدانید که  برای یادگیری تکنیک‌های نورپردازی پرتره نیازی به بخت و اقبال ندارید بلکه تنها کافی است یک سر مانکن برای خود تهیه کنید.

 

نورپردازی بدون مدل

 

نورپردازی پرتره بدون مدل و سر مانکن

سر مانکن شما می‌تواند از مدل با مو باشد ولی با مدل سر مانکن بی مو و البته هزینه کمتر نیز می‌تواند به سراغ نورپردازی پرتره بدون مدل بروید. سر مانکن به‌راحتی در بازار در دسترس است و می‌توانید از طریق جست‌وجوی وب به‌انواع آن دسترسی پیدا کنید.

 

 سعی کنید جنس سر مانکن شما از پلی‌استایرن یا پلی‌استیرن انبساطی یا همان یونولیت باشد. گاهی در خانه تندیس های نیمه تنه نیز یافت می‌شود که با نگاهی دوباره به‌ آنها متوجه می‌شویم میتوانند وظیفه بهرتی از جاکلاهی را برعهده بگیرند. انی تندیس ها می‌توانند فرصتی برای تجربه نتایج انواع الگوی روشنایی عکاسی پرتره در خانه باشند.

 

سر مانکن

 

البته پیشنهاد خرید یک سر مانکن حرفه‌ای چیزی است که ما نمی‌توانیم از شما دریغ کنیم چرا که آنها به جای رنگ یکنواخت و اغلب سفید نمونه‌های معمولی در رنگهای مختلف پوست عرضه می‌شوند و به نحو بسیار مطلوبی به شما نشان خواهند که دمای رنگ نور چه اثراتی متفاوتی بر رنگ پوست‌های به جا می‌گذارد.

 

دقت اجزای سر مانکن حرفه‌ای می‌تواند تا حدی به واقعیت نزدیک شود که شما با جسارت بیشتری نورهای جلو را تنظیم کنید. آنها یک فرصت معرکه برای تمرین الگوهای نورپردازی با اسپیدلایت یا فلاش‌گان، ال‌ای‌دی‌ها و مادیفایر‌ها برای افزایش کیفیت عکس و مدیریت سایه‌ها هستند. با چند بار تجربه نورپردازی پرتره بدون مدل واقعی در هنگام عکاسی پرتره از مدل واقعی به چابکی و مهارت خود در عکاسی افتخار خواهید کرد.

 

روشن است که این روش برای هر نوع کیت نورپردازی شما از فلش تنها گرفته تا مجموعه‌های کامل‌تر حاوی چتر عکاسی، سافت‌باکس و حتی رینگ‌لایت کار‌آمد است و با حداقل امکانات نیز تجربه‌های گران‌قیمتی از آموزش نورپردازی بدون پرتره نصیب شما خواهد شد.

۱. الگوی نورپردازی از کنار

این الگو تنها زمانی به صورت ایده‌آل به نورپردازی پرتره شما می‌پردازد که تنها یک چراغ واحد داشته باشید. البته  به‌آسانی می‌توانید موقعیت نور را تغییر دهید و حتی با استفاده از مادیفایری متفاوت تجربه‌های جدیدی را رقم بزنید. برای ثبت عکس بالا ما از فلاش‌گان یانگنو به همراه سرپوش لانه زنبوری برای کنترل تمرکز نور استفاده کردیم. با مادیفایر‌های دیگر می‌توان تجربه متفاو‌ت‌تری از انواع نورپردازی شانه‌ها و حتی روی مو را تجربه کرد.

نورپردازی از کنار

 

اجرای الگوی نورپردازی اسپلیت

برای اجرای الگوی نورپردازی اسپلیت نور خود را از زاویه ۹۰ درجه بر سوژه بتابانید. به سرعت چشم‌ها متوجه سایه عمیق و وهم‌آلودی روی صورت پرتره می‌شود که حس دراماتیکی را القا می‌کند. حالا با پنهان شدن نیمی از چهره پرتره، گویی بخشی از شخصیت و اسرار او نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. به چشم مانکن با دقت بیشتر نگاه کنید تا از ظرافت بازی نور و سایه بیشتر لذت ببرید.

 

نورپردازی اسپلیت

 

۲. الگوی نورپردازی فلاش تنها با بونس کارت

این بار تصمیم گرفتیم فلاش را از ارتفاع بالاتری به روی سوژه تنظیم کنیم؛ ولی سر فلش را به سمت بالا تنظیم کردیم. هدف ما توزیع نور بیشتر روی سوژه  با استفاده از یک بونس کارت است. یکی از لوازم جانبی فلاش‌ها همین اصلاح‌کننده‌های نور هستند که با آنها بسیار سروکار خواهید داشت. نگاهی به بسته لوازم جانبی فلاش همچون Flash Bender برای الهام ایده‌های جدید در نورپردازی پرتره بدون مدل تجربه بسیار خوبی است.

 

نورپردازی فلاش تنها با بونس کارت

 

بونس کارت‌ها به افزایش پخش نور فلاش  کمک می‌کند و نور نرم‌تری به روی سوژه سرازیر می‌شود. می‌بینید که دیگر خبری از تاثیرات آن نور شدید مستقیم روی سوژه دیده نمی‌شود. شاید استفاده از یک فلاگ به روی فلاش برای درک این تجربه در نورپردازی پرتره بدون مدل کمک بیشتری به شما کند.

الگوی نورپردازی رامبراند

یکی از جذاب‌ترین روش‌های نورپردازی در عکاسی پرتره الگوی نورپردازی رامبراند است که با ظاهر شدن مثلث نورانی کوچکی روی گونه سوژه به‌راحتی قابل تشخیص است. نورپردازی پرتره بدون مدل فرصتی مهیجی برای تمرین این الگو است تا با تغییر مکان نورها بهترین عکس‌های پرتره را ثبت کنید.

 

سرانه مصرف مغزهای مغذی

 

۳. الگوی نورپردازی جفتی با استفاده از ژل‌‌ها و رنگ‌ها

تجربه نورپردازی پرتره بدون مدل می‌تواند نگاه شما را به عکاسی از سطح آماتور به حرفه‌ای تغییر دهد. اینجا جسارت دوچندانی برای استفاده از ابزار جانبی فلاش خواهید داشت و حتی می‌توانید با منابع نوری بیشتر و بازی گرفتن ژل‌ها و رنگ‌ها عکس‌هایی ثبت کنید تاکنون تجربه نکردید.

 

الگوی نورپردازی جفتی

 

ما یک گام به جلو گذاشتیم و در این الگو از یک جفت ال‌ای‌دی استریپ لایت به سراغ تجربه نورپردازی اسپلیت در نورپردازی پرتره بدون مدل رفتیم. با یک‌بار تجربه این کار به‌سرعت متوجه تفاوت‌های روشنایی ال‌ای‌دی و نور فلاش خواهید شد.

 

نورپردازی با ژل‌ها و رنگ‌ها

 

این کار جذاب را با تغییر رنگ‌ها و یا استفاده از ژل‌ها  در نورپردازی پرتره بدون مدل به اوج خود برسانید تا فضای سوژه شما با نورهای گرم و سرد و البته نورهای مکمل هزاران حرف ناگفته را به نمایش بگذارد.

 

مجموعه آموزش‌های ایده های عکاسی در منزل:

Reference: digitalcameraworld

ارسال دیدگاه