بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت چهارم

عکس ورزشی گرفته شده با دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III

بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III – قسمت چهارم

تصویربرداری Canon EOS 1D X Mark III

Canon EOS 1D X Mark III وقتی زمان استعدادهای ساخت ویدئو می‌رسد، به راحتی در رقابت پیشی می‌گیرد. برای افراد تازه‌کار، این دوربین می‌تواند با استفاده از پهنای کامل سنسور و با رنگ 10 bit، فیلمبرداری5.5 K RAW داخلی (در 5472×2886 پیکسل) با سرعت 50fps (یا 60fps در NTSC) را ضبط کند. گزینه‌های 30/25 و 24fps نیز موجود است. رزولوشن 4K DCI (4096×2160 پیکسل) از 5.5K readout و downsample به دست می‌آید، بنابراین مجددا از عرض کامل سنسور استفاده می‌کند تا جنبه ضریب 9: 17 داشته باشد.

مجدداً حالت ضبط داخلی با سرعت 50/ 60fps و با رنگ 10 bit 2: 2: 4، هنگام عکسبرداری درCanon EOS 1D X Mark III با فشرده‌سازی H.265 HEVC امکان‌پذیر است. عکسبرداری 5.5K و 4K DCI با سرعت 50 فریم در ثانیه، به لطف اتخاذ کارت‌های CFexpress عالی، که می‌تواند درجه بیت حداکثر 2600 Mbps را داشته باشد، دست‌یافتنی است. فیلم 4K UHD یک محصول دیگر برای نمایش ضریب تصویر 9: 16 در  3840×2160 پیکسل است. هر دو بخش فشرده‌سازی ALL-I و IPB در هنگام عکسبرداری با 4K یا Full HD در دسترس هستند. علاوه بر سرعت استاندارد، ضبط Full HD برای جلوه‌های  slow-mo در 120 / 100fps نیز امکان‌پذیر است.

نکته مثبت در Canon EOS 1D X Mark IIIاین است که هنگام عکسبرداری 5.5K یا 4K DCI / UHD با سرعت 50 / 60fps، فوکوس خودکار در دسترس نیست و در هنگام عکسبرداری با RAW تثبیت کننده الکترونیکی تصویر وجود ندارد.

 

دو نما از بدنه دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III

 

استحکام Canon EOS 1D X Mark III

یکی از نقاط قوت DSLR در مقایسه با دوربین‌های بدون آینه، استقامت عالی آن‌ها، حداقل هنگام استفاده از منظره‌یاب چشمی به جای Live View است. و Canon EOS 1D X Mark III مطمئناً با استفاده از OVF، با 850.2 عکس شگفت‌انگیز (طبق استاندارد صنعت CIPA) جایگاه خود را بالاتر می‌برد. Canon می‌گوید که این افزایش از عوامل مختلفی از جمله پردازنده جدید Digic X به همراه یک سیستم مدار و سخت‌افزار جدید ناشی شده است.

به طور طبیعی، در هنگام استفاده از Live view، میزان عمر باتری به میزان قابل توجهی در 610 عکس در هر بار کاهش پیدا می‌کند. در واقعیت، شما از ترکیبی از OVF و صفحه نمایش استفاده می‌کنید، به علاوه کمی فیلمبرداری و به این شکل با 1D X Mark III در کل یک روز عکسبرداری به طول انجامیده که بخش عمده‌ای از آن عکسبرداری مداوم بوده است.

 

 

کیفیت تصویر Canon EOS 1D X Mark III

سنسور 1.20 مگاپیکسلی

دقت رنگ فوق‌العاده

تصاویر واضح

سنسور 20 MP Canon EOS 1D X Mark III می‌تواند خود را در برابر مدل 24 MP سونی A9 II نگه دارد. تنها دفعه‌ای که ما وضوح تصویری اضافی را از دست دادیم، هنگام کراپ برای بزرگ‌نمایی یک سوژه بود. با این حال، تصاویر متخصص جدید Canon نیز فوق‌العاده است. با فوکوس اتوماتیک و خودکار، این اطمینان را حاصل می‌کند که صورت‌ها به خوبی واضح باشند.

در ISO های پایین‌تر، بهترین کیفیت‌های JPEG با طیف گسترده پویایی و وفاداری رنگی بسیار شفاف به نظر می‌رسند، اما HIEF 10-bit حتی فراتر می‌رود و ما گمان می‌کنیم که علاقه‌مندی جدید عکسبرداران JPEG باشد، بخصوص هنگامی که تصاویر در طول یک رویداد به طور مستقیم از دوربین منتقل می‌شوند.

برای بسیاری از عکاسان حرفه‌ای، درست‌کردن تعادل رنگ مناسب می‌تواند یک روند پر دردسر هنگام ویرایش تصاویر باشد. با این حال، علوم رنگی Canon همچنان در مرکز قرار می‌گیرد و نتیجه‌ای را در Canon EOS 1D X Mark III حاصل می‌کند که کاملاً بی‌نقص و مستقیم از دوربین است.

به طور غیرمعمول برای یک دوربینDSLR ، EOS 1D X Mark III همان اندازه دوربین فیلمبرداری چشمگیری است که یک دوربین عکاسی چشمگیر می‌باشد. قابلیت‌های ضبط فیلم و مجموعه عملکردها بسیار با دقت برای تولید یک دوربین هیبریدی در نظر گرفته شده است که در تقابل با هر چیزی در دنیای دوربین‌های بدون آینه است.

 

نیم نمای دوربین Canon EOS 1D X Mark III بر روی دست

 

رأی ما در رابطه با Canon EOS 1D X Mark III

ممکن است این اعتراف عجیب به نظر برسد اما وقتی برای آینده به دنبال پیشرفت در دوربین‌های با قابلیت تعویض لنز، که به نظر می‌رسد بدون آینه هستند، باشیم، بهترین گزینه در این سیاره در حال حاضر DSLR است. DSLR بودن، از نظر قابل‌ توجهی بزرگ‌تر از A9 II سونی است، اما Canon EOS 1D X Mark III جای خود را بالاتر می‌برد و بازتابی‌بودن از لحاظ سرعت آن را عقب نمی‌کشد. همچنین، منظره‌یاب چشمی را ارائه می‌دهد که بسیار مطلوب است. با قفل‌کردن آینه 1D X Mark III بهترین تصور را از یک دوربین بدون آینه با عکسبرداری مداوم با سرعت 20 فریم در ثانیه، با سکوت در صورت لزوم، و نزدیک به فوکوس اتوماتیک، به ویژه در مورد ردیابی چهره‌ها انجام می‌دهد. شما می‌توانید قابلیت لمسی کامل روی صفحه نمایش را داشته باشید یا از کنترل‌های سنتی‌تر با کنترلر هوشمند جدید استفاده کنید و کارآیی در انتخاب نقطه تمرکز را تا حد زیادی بالا ببرید.

به عبارت ساده، هیچ کاری وجود ندارد که Canon EOS 1D X Mark III به خوبی انجام ندهد و این اطمینان را دارید که هر بار که شاتر را فشار دهید، دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهید، می‌گیرد، که مطلوبیت آن را فراتر از نیاز خاص عکاسان به سرعت گسترش می‌دهد. ما طرفداران مشتاق مفهوم آینه‌ای هستیم، اما یکبار فکر نکرده‌ایم که اگر Canon OVF را با یک EVF در دوربین  1D X Mark IIIجایگزین کند، یک دوربین بهتر باشد. زیرا بهتر نخواهد بود!

Canon EOS 1D X Mark III به دلیل دقیقاً همان چیزی که هست، بسیار خوب کار می‌کند؛ یک DSLR بسیار توانا که در هنگام استفاده از منظره‌یاب چشمی به اندازه استفاده از Live view خوب است. و در هر دو حالت، DSLR یا بدون آینه، یا رقابت را مساوی می‌کند یا در آن پیشی می‌گیرد.

 

نمایی از بالای دوربین عکاسی Canon EOS 1D X Mark III

مطالعه قسمت اول 

مطالعه قسمت دوم 

مطالعه قسمت سوم

 

مهرانی‌کم، مرجع تخصصی دوربین های دست دوم و آکبند در ایران. برای خرید و یا مشاوره با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه